Harry Potter News

HPNews.pl » Artykuły » J.K. Rowling » Ostatni felieton: Dowodziki, a nie dowody

Ostatni felieton: Dowodziki, a nie dowody

Autor: Lipa    2008-03-26 23:10:35

Nigdy w życiu bym nie pomyślał, że ostatni felieton w HPNews.pl przyjdzie mi pisać o sprawie sądowej, którą J.K. Rowling wytoczyła własnemu czytelnikowi.

A jednak. Najwyraźniej tak właśnie miało być i pozostaje mi się tylko cieszyć z tego faktu, albowiem temat wydaje się kontrowersyjny i zarazem szalenie ciekawy. Jest więc o czym pisać.

Odkąd zajmuję się tą sprawą, zapoznałem się z dziesiątkami stron dokumentów sądowych. A także z opiniami obydwu stron konfliktu, prawników, czytelników... I mam wyrobiony dość jasny pogląd na całą sprawę, który teraz – na koniec – mogę wygłosić. Zapraszam pod „więcej...”.

Trzeba przyznać, że to dość niecodzienna sytuacja. Przypominacie sobie jakiś inny przypadek, by znany pisarz ciągał po sądach własnego, również zresztą znanego czytelnika? Ja nie. Toteż, gdy 1 listopada usłyszałem o pozwie wniesionym przez Warner Bros i Rowling, pomyślałem, że przyczyny musiały być naprawdę poważne. Dla dziennikarza taka wiadomość to prawdziwy skarb. Zacząłem więc z zapartym tchem poszukiwać informacji, jakie to mrożące krew w żyłach przestępstwo mógł popełnić Steve Vander Ark?

Prędko jednak przyszło rozczarowanie, gdy okazało się, że ów 49-letni bibliotekarz chciał tylko wydać książkową wersję swojego własnego, znanego jak świat długi i szeroki, HP Lexicon – internetowej encyklopedii Harry’ego Pottera.

No tak, tyle że zdaniem Rowling ów leksykon łamie prawa autorskie. Leksykon, dodajmy, jedynie w wersji książkowej – aby nie było wątpliwości. Dopóki istniał w internecie, wszystko było w porządku. A wśród potteromaniaków od lat panował pogląd, że co Rowling powie, to święte słowa. Dlatego w pierwszej chwili też tak pomyślałem. Ale po sprawdzeniu faktów stwierdziłem, że trzeba złamać tę konwencję.

Zajmować stanowisko przeciwko samej Rowling – to brzmiało niczym przestępstwo! Tyle że podobnej „zbrodni” dopuszczała się cała masa osób, na czele ze Steve’em Vander Arkiem (w końcu nie byle kim, bo twórcą największej encyklopedii Harry’ego Pottera na świecie), a także znanym prawnikiem Timem Wu i grupą jego nowojorskich kolegów po fachu. Skoro zawodowi prawnicy mieli i nadal mają coraz większe wątpliwości dotyczące pozwu, a niektórzy są mu nawet przeciwni – stało się jasne, że coś tu nie gra.

Z tym większą ciekawością przeczytałem i przetłumaczyłem artykuł Stephanie Tanizar, broniący stanowiska autorki (publikowaliśmy go wczoraj). Spodziewałem się ostrej polemiki i mocnych argumentów. Tymczasem miałem wrażenie, że czytam raczej wywód osoby żalącej się, że ktoś śmie twierdzić inaczej niż jedna z ulubionych pisarek. Dodatkowo wyszło na jaw, że osoby popierające Rowling i Warner Bros nie do końca orientują się w sprawie – pani Tanizar, skądinąd mało znana dziennikarka jeszcze mniej znanego magazynu, pomyliła datę premiery siódmego tomu (lipiec 2007) z premierą piątego filmu (czerwiec 2007). Nie wiedziała też, że pozew sądowy skierowany jest przeciwko wydawnictwu RDR Books, a nie samemu Steve’owi Vander Arkowi.

Dowody, przytaczane zarówno przez Rowling w pozwie sądowym, jak i przez sprzyjających jej publicystów, również nie rzucają na kolana. Ba, mam wrażenie, że sam Steve Vander Ark – gdyby tylko zechciał – potrafiłby znaleźć przeciwko sobie i swojej publikacji lepsze argumenty.

Nie jest bowiem prawdą, że HP Lexicon to plagiat Harry’ego Pottera. Oczywiście, znajdują się w nim liczne cytaty z powieści, ale to akurat nikogo nie powinno dziwić. Na czym ma bazować opracowanie, jeśli nie na książce, której dotyczy? Wbrew zarzutom, dokumenty obrony wykazują na konkretnych przykładach, że leksykon stworzono opierając się także na wielu innych źródłach. W tym na wywiadach prasowych z Jo, słownikach mitów i kultury oraz innych, istniejących już opracowaniach. W tej sytuacji autorka Harry’ego Pottera nie może mówić o plagiacie, gdyż HP Lexicon zawiera wiele innych elementów i nie łapie się na definicję plagiatu.

Nie jest prawdą, że „tylko Rowling ma prawo opublikować własną encyklopedię Harry’ego Pottera”. Stwierdzenie takie, jakie pojawiło się we wspomnianym artykule pani Tanizar, uważam za wprost skandaliczne. Jeśli HP Lexicon nie jest plagiatem (a nie jest), byłoby to ewidentne złamanie wolności słowa i druku. Mało tego, żadne prawo nie gwarantuje pisarce choćby przywileju, by mogła wydać encyklopedię jako pierwsza. Żyjemy w kapitalizmie i konkurencja – której Jo chyba trochę się obawia – to rzecz na porządku dziennym.

Nie jest też prawdą, że e-maile Steve’a Vander Arka sprzed dwóch lat (w których twierdzi on, że wydanie HP Lexicon w formie książkowej pogwałciłoby prawa autorskie Rowling) mogą mieć jakiekolwiek znaczenie dla sądu. Prawdę powiedziawszy, ich wyciąganie jest po prostu śmieszne i świadczy jedynie o słabości oskarżeń (nie mamy mocnych dowodów - to wyciągnijmy jakieś kompromitujące kwity). Steve nie jest prawnikiem, więc jego osobiste przypuszczenia na ten temat – które zresztą przez dwa lata zmieniły się – nie mogą stanowić jakiegokolwiek argumentu.

Nie jest wreszcie prawdą, że HP Lexicon – co sugeruje Rowling – to encyklopedia „wątpliwej jakości”. Tę słabą jakość najwyraźniej przeoczyło każdego dnia 50 tysięcy internautów, odwiedzających internetową wersję HP Lexicon. Przeoczyła ją również sama Rowling, która swego czasu przyznała serwisowi Vander Arka wyróżnienie dla najlepszych fanowskich stron internetowych. W chwilach szczerości zdradzała nawet, że sama często z niej korzysta, gdy ma jakieś wątpliwości. Szczyciła się też faktem, że zna treść własnych powieści o wiele słabiej niż najbardziej zagorzali czytelnicy. Steve mógłby teraz przywołać te słowa i złośliwie stwierdzić, że w takim razie to on ma wątpliwości co do jakości przyszłej encyklopedii napisanej przez autorkę.

Jest natomiast prawdą i faktem, że J.K. Rowling podważyła swój autorytet, zaskarżając do sądu książkę Bogu ducha winnego czytelnika. Własnego czytelnika, który wykonał olbrzymią pracę, konsekwentnie prowadząc przez siedem lat największą w świecie encyklopedię jej powieści (przy okazji świetnie ją popularyzując i promując). Wszystko było w porządku, dopóki Bogu ducha winny czytelnik nie zechciał odrobinę na swojej pracy zarobić. Równie dobrze Rowling mogłaby pozwać do sądu na przykład mnie – za to, że sprzedając HPNews.pl „kradnę jej własność intelektualną”, bo przecież serwis „gromadzi te same fakty, co powieści o Harrym Potterze, tylko inaczej uporządkowane”, a zatem jest ich plagiatem. Absurd. Chyba sami to przyznacie.

Można by kontynuować tę wyliczankę „nie jest prawdą, że...” i wymieniać kolejne insynuacje, w których zarówno Rowling, jak i Warner Bros zabrnęli zdecydowanie za daleko. Szkoda na to jednak miejsca i czasu. Tak samo jak szkoda ich na sam proces, którego Rowling i jej współpracownicy wcale nie musieli wytaczać. Nawet jeśli werdykt będzie dla nich korzystny, pisarka i tak nie odniesie żadnych szczególnych korzyści. Książka Vander Arka nie zostanie wydana? Co z tego, skoro na rynku jest już kilkadziesiąt podobnych. Jo będzie miała satysfakcję? Trochę dziwna ta satysfakcja, z kolokwialnego - przepraszam za wyrażenie - „udupienia” własnego czytelnika. Więc po co to wszystko?

Wydawnictwo RDR Books też ma swoje za uszami – powinno jak najszybciej zmienić projekt okładki, tak by zgadzała się z normami dla nieoficjalnego opracowania. Jeśli tak się stanie, Rowling – bez względu na swoją popularność, pieniądze i sławę – nie będzie miała już w ręku żadnych atutów. Co najwyżej marne dowodziki, a nie żadne poważne dowody.

Ze spokojem czekam zatem na rozstrzygnięcie 14 kwietnia.

PS. Ciągłe przekładanie decydującej rozprawy przez nowojorski sąd sprawiło, że sprawa ta zakończy się, gdy nie będę już pisał w HPNews.pl. Nie myślcie jednak, że przestanę się nią zajmować. Wręcz przeciwnie – doniesienia z nią związane będę śledził i opisywał do samego końca, gdy zapadnie werdykt. Już dziś zapraszam Was zatem do odwiedzania w nadchodzących dniach mojego profilu w Wiadomości24.pl – właśnie tam, w spisie moich artykułów, pojawiać się będą wszystkie teksty dotyczące sporu Rowling z wydawcami i autorem HP Lexicon.

 << powrót...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: JewelB | 2008-02-23 14:42:39
o nie!! To jest najlepszy serwis informacyjny na temat Harrego Pottera. ;((( no cóż.. jakoś trzeba się z tym pogodzić.. ;( może ktoś kupi.. fajnie by bylo gdyby ta stronka nadal funkcjonowala po 27 marca.. ;**

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: karo12 | 2008-02-23 15:31:15
Ciężko się pogodzić z tym, że ten serwis może przestać istnieć... A jeżeli będzie, że będzie istniał bez Ciebie, Lipa. I nawet jeżeli ktoś go przejmie to nie będzie to samo. Nie przeceniasz siebie. HPNews to Ty. I czasem my, czytelnicy. Myślę, że żaden z tych wielu ludzi, którzy regularnie odwiedzali ten serwis o Tobie nie zapomni. Bo ja na pewno nie...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Mileeeenka_1992 | 2008-02-23 15:33:45
Och strasznie szkoda ;( Bardzo lubiłam ten serwis. Uważam, że był, a raczej nadal jest on bardzo bardzo dobry i najlepszy z tych które spotkałam ;) I tak przy okazji wszystkiego najlepszego ;d ;***

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Monilip | 2008-02-23 15:37:03
Rozumiem cię...prowadziłam nie jedną stronę (ale oczywiście nie tak znaną jak Twoja!) i wiem że to naprawdę dużo roboty.

Cóż - życzę szczęścia na konkursie i w publikacji książek (jestem ciekawa jakie to...ja sama chcę wydać ale to raczej opowieść fantastyczna a nie dadze by taka była Twoja :D).

Żal, że nikt ci nie pomagał. Jak się zgłasza to ludzie trzeba brać to poważnie!!!

Ale co do tej opłacalności strony...

Mówisz, że za niedługo skończysz 18 lat - nie mógłbyś dawać tu reklam? Ja wiem, to jest uciążliwe dla nas fanów ale może by jakoś to ci odpłaciło za tą wydaną kasę....kilkaset złoty? na rok? to sporo....

Nie chcę Cię odciągać od decyzji ale może po Twojej wiadomości znajdą się jacyś chętni by Ci pomóc..

A jak nie - miejmy nadzieje, że ktoś wykupi HPNews! Oczywiście to już nie będzie to samo ale zawsze jakaś namiastka :D

Jak pisałeś - zostały jeszcze dwa filmy więc jest co robić :D

Tak czy owak - powodzenia na konkursach, w szkole i w życiu osobistym!

I żeby Ci nie było mocno żal HPNews :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: aniaM14 | 2008-02-23 16:03:15
Drogi Lipo. Łzy zakręciły mi się w oczach po przeczytaniu tego... no właśnie czego? Newsa? Artykułu? Notatki? Myślę, że najwłaściwsze słowo to ZWIERZENIE. Ten mój dosyć niecodzienny odruch (z zasady jestem osobą pogodną) nie był spowodowany tym, że to już koniec tego najlepszego(bo nie ma wątpliwości, że serwis HPnews takim był) najbardziej profesjonalnego i najdokładniejszego serwisu o Harrym na jaki trafiłam. Nie. To Twoja niespotykana szczerość, pasja i poświęcenie dla nas czytelników, którzyśmy Cię tak naprawdę nie doceniali. Twój wkład i praca w ten serwis były i nadal są wprost niewyobrażalne. Nie umiem wprost wyrazić tego wszystkiego co teraz czuję... Dzięki Tobie mogłam cieszyć się spokojną lekturą ostatniej części. Wprowadzałeś ostrzeżenia przed spoilerami, relacjonowałeś przebieg premier w poszczególnych miastach, dostarczałeś nam coraz to nowszych informacji o tym świecie, który wszyscy pokochaliśmy-o świecie Harry'ego Pottera. Nie raz po przeczytaniu niektórych z newsów rozpierała mnie dzika radość. Dziękuję Ci za to... Pod treścią każdego newsa możemy znaleźć skalę ocen, dzięki której możemy dać właśnie taką ocenę danemu newsowi. Wszystkie one zasłużyły na najwyższe oceny, ponieważ każdy z nich miał w sobie wkład i kawałek serca redaktora naczelnego tego serwisu. Tak bardzo mi teraz wstyd, że i ja nie włożyłam wysiłku w to wszystko... Że nie napisałam komentarza pod każdym newsem... A przecież to wszystko było m.in. dla mnie... Żałuję też, że nie mogłam uczestniczyć w tym wszystkim od początku, jako że internet mam dopiero od 2006 roku... Teraz wszyscy redaktorzy, którzy nie dawali ci potrzebnego wsparcia niech przeczytają to co napisałeś, może to trochę wzruszy ich serca. Uważam, że każdy użytkownik Hpnews.pl powinien napisać komentarz pod tym "newsem". Drogi Lipo. Życzę ci powodzenia w twoich marzeniach. Z podziwem patrzę na potęgę twego umysłu. Nie mam żadnych wątpliwości, że będziesz wielkim dziennikarzem. Oczywiście będzie mi żal rozstawania się z serwisem ale w pełni rozumiem Twoją decyzję. Nie jestem jeszcze pewna tego czy nawet jeśli ktoś kupi serwis to będę tu jeszcze zaglądać. Nie mogłabym znieść widoku zbezczeszczenia Twojego wspaniałego dzieła. Jeszcze raz dziękuję ci za każdą emocję wywołaną dzięki Twoim newsom. Będę wiernie zaglądała tu aż do 27 marca. Życzę ci wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i mam nadzieję, że moje słowa przyniosły ci trochę satysfakcji. Po raz kolejny dziękuję i pozdrawiam aniaM14

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-23 16:03:47
O Boże, popłakałam się jak to czytałam, ale rozumiem Cię Lipa, zawsze pozostaniesz jednym z moich ulubionych redaktorów (jeśli nie ulubionym) życzę Ci szczęścia i znalezienia wspaniałej pracy, w której będziesz szczęśliwy, bo na taką pracę zasługujesz. Informacja o sprzedaniu serwisu jest dla mnie, osobiście straszna, gdyż odwiedzam ten serwis od niemal 3 lat i siłą rzeczy zżyłam się z nim. mam nadzieję (i życzę Ci tego Lipa) by serwis został kupiony przez odpowiedzialną, "kochającą" Harry'ego osobę, która podoła trudnemu zadaniu jakim jest prowadzenie sewisu po Tobie. Cieszę się, że zdecydowałeś się sprzedać serwis, a nie usunąć go i modlę się by znalazł się na niego kupiec.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Alexis_Black | 2008-02-23 16:07:47
W zupełności podpisuję się pod Monilip... Od tylu lat to mój ulubiony serwis... Pamiętam ten dzień, w którym szukałem jakichś informacji o premierze HPiZF... Wtedy HPNews znajdował się jeszcze na za.pl :) Od tylu lat to moja strona startowa :) Nie ma dnia, w którym nie oglądałbym tej strony. Jestem z nią tak związany... Nawet dodano tu moją 'powieść', "Akademię Vernex", którą napisałem zainspirowany historią mojej wirtualnej szkoły magii, Vernexu... No i kiedy myślę o HPNews, od razu nasuwa mi się Lipa :) Wg mnie ten serwis nie mógł mieć lepszego założyciela i redaktora naczelnego... Powodzenia w życiu, Lipo :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Black-Wand | 2008-02-23 16:22:08
szkoda tego serwisu :( to najlepsza stronka o Harrym jaką znam :( czy wszystko musi sie konczyc? :( najpierw Harry a teraz moja ulubiona stronka w calym necie :( nawet jak ktos kupi to nie bedzie tak fajnie jak teraz :(:(:( [*] pozdro for ALL

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: lemonia | 2008-02-23 16:40:52
Staram się rozumieć ale jest trudno!Powodzenia na maturze, studiach itp.Jesteś wspaniałym redaktorem, dziennikarzem!Mam nadzieję że hpnews.pl wykupi ktoś taki jak ty i będzie go prowadził;)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Marta_Evans | 2008-02-23 17:33:21
Łał. Drogi Lipo, zrobiłeś na mnie wrażenie. Aż się zasmuciłam, że aż tyle masz problemów z prowadzeniem tego serwisu. Dlatego gorąco będę trzymać kciuki aby ktoś go kupił! Po przeczytaniu tego newsa, doskonale Cię rozumiem. Oczywiście, że nie będziesz mógł prowadzić tej strony do końca życia. Masz do robienia też inne rzeczy. Tak w ogóle jestem pełna podziwu, że jeszcze znajdujesz na niego czas. Masz przecież tyle do roboty! Do tego dochodzi to, że uczysz się w liceum, i to jakim liceum. Ja jestem w Twoim wieku więc dobrze wiem, że trzeba się nieźle namęczyć w szkole, aby później coś osiągnąć. Poza tym Ty startujesz jeszcze w olimpiadach, które też pochłaniają masę czasu. Tak więc życzę Ci wielu sukcesów! Aby udało Ci się na tej olimpiadzie z języka francuskiego i udanej pracy z serwisem Wiadomości24.pl. I radości z treningów. Cieszę się, że przez tyle lat byłeś tutaj redaktorem, bo oglądanie tej strony było czystą przyjemnością :) Fajnie, że zostajesz tu jeszcze przez miesiąc. Na pewno później będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Aha no i udanej jutrzejszej 18-stki!!! Mam nadzieję, że jutro będzie jeszcze okazja, aby złożyć Ci tutaj życzenia. Pozdrawiam Cię serdecznie!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: AlbusPersival | 2008-02-23 18:24:29
Bardzo dobrze Cię rozumiem.Ja również jestem uczniem który za rok ma maturę.Bardzo mi na niej zależy.Czytając dzisiejszy artykuł bardzo się wzruszyłem.Naprawdę.Popłakałem się ze wzruszenia.Marzenia-->to wielka rzecz.Dlatego chciałem ci powiedzieć,że nie pozwolę ci zamknąć strony HPnews.Chce ją wykupić.Podaj tylko cenę.Pieniądze mam.Bardzo mi zależy na tej stronie.Wchodzę na nią już od nie pamiętnego czasu,zawsze nią byłem zachwycony.Aż do dnia dzisiejszego,kiedy przeczytałem twój artykuł.W jednej chwili doznałem szoku.Szybko się zarejestrowałem i postanowiłem napisać do Ciebie.Pragnę,chcę wykupić tą stronę.Chcę by ona istniała dalej.Moim marzeniem było prowadzenie strony wraz z innymi ludźmi,fanami.Dla mnie jesteś wielkim człowiekiem.Jesteś dla mnie jak rodzony brat chociaż się nie znamy i nigdy nie widzieliśmy.Pozostawiam tu swój numer gg oraz e-mail i czekam na twoją odpowiedź. Hiven@interia.pl oraz numer gadu-gadu 8107419 Czekam na szybką odpowiedź. Twój wierny czytelnik AlbusPersival(David)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: ashley | 2008-02-23 18:43:23
Z przykrością przeczytałam tego newsa. Praktycznie codziennie odwiedzałam ten serwis od początku 2006 roku (czyli odkąd mam internet), to jedyna strona HP (nie licząc kilku forów i oficjalnej strony Jo), którą mam w ulubionych, bo po prostu inne już nie były mi potrzebne. Na HPnews miałam wszystko co najważniejsze. Ale już od odejścia Aguni widziałam, że coś złego dzieje się, bo nie zauważałam, żeby ktoś oprócz ciebie pisał jakieś newsy. Nie sądź, że nikt tego nie zauważał (a przynajmniej nie ja).I co ja teraz zrobię? Jakoś nie sądzę, żebym była w stanie przestawić się na jakąś inną stronę. Może ewentualnie zagraniczną. Właśnie tego się bałam, że po wydaniu 7 tomu, wszyscy przestaną interesować się Potterem. A zamknięcie tej strony będzie kolejnym ciosem. Najbardziej mnie zdziwiło, że sam płacisz za serwer. Jakoś nigdy o tym nie pomyślałam, a przecież na innych stronach organizują różne zbiórki i zawsze każdy da po kilka złotych i się uzbiera większość kwoty. Jakoś nie zauważyłam, że tutaj nigdy czegoś takiego nie było. Wiele pracy włożyłeś w ten serwis i należą ci się brawa. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Będzie mi bardzo przykro, gdy już nie będzie HPnews, ale doskonale cię rozumiem.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ginny00 | 2008-02-23 19:21:29
Lepiej bym tego nie opisała... to samo chciałam napisać... Naprawdę jest mi bardzo smutno;( ale życzę Ci powodzenia i sukcesów :] Dziękuję....

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Smoczyca | 2008-02-23 19:43:43
Mam nadzieję, że strona nie zostanie zamknięta, że jakoś uda się ją "uratować". Podjąłeś słuszną decyzję, zwłaszcza jeśli prowadzenie strony miałoby popsuć Twoje plany. Zasugujesz na słowa uznania za te lata poświęcone HPNews. Życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, aby udało Ci się zrealizować wszystkie swoje plany. Owocnej pracy z serwisem wiadomości24.pl. Powodzenia :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-23 19:53:23
Ojej, zapomniałam o tym co najważniejsze. Dziękuję Ci Lipa, bardzo Ci dziękuje, dzięki hpnews mogłam w pełni cieszyć się z kolejnych premier, a dzięki forum tego serwisu poznałam wspaniałych ludzi. No właśnie muszę zadać to pytanie, co teraz stanie się z forum?

Kupię tą strone .....
Autor: AlbusPersival | 2008-02-23 20:15:35
To znowu ja.Czekam na odpowiedź.wiem,że możesz być bardzo zajęty.Pragnę wykupić tą stronę....ale mam też pewien pomysł napisz do mnie to ci go powiem. Hiven@interia.pl gg: 8107419

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: nicholaswatson | 2008-02-23 20:44:03
Koniec Harry`ego Koniec hpnews piękny koniec

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: ala200 | 2008-02-23 21:06:52
Szkoda! To byl jeden z najlepszych portali o HP, i został mu (byc moze) tylko jeden miesiąc...mam nadzieje ze ktos go kupi i bedzie nadal prowadzil, ale to jednak mimo wszystko nie bedzie to samo... No ale cóż, życze powodzenia w dalszej karierze. _____________________ www.parkinson-pansy.blog.onet.pl www.my-fun-island.blog.onet.pl

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Muniek | 2008-02-23 21:35:00
Wypadałoby coś napisać, aczkolwiek naprawdę nie wiem co. O pracy redaktorskiej nie moge niczego powiedzieć - nie mam takich doświadczeń. HPnews to serwis, który zapisał się w moich myślach i sercu i sądzę, że nie tylko mnie, ale nam wszystkim będzie naprawdę żal, że odchodzisz, Lipo. Wszystko co ma początek musi mieć również koniec - to dobra pora na zakończenie, na powiedzenie ostatnich słów. Nie będę się rozpisywać, bo to nie miałoby głębszego sensu, ale powiem tyle: przez cały czas, który spędziłem na HPnews (od 2006r.) dostrzegałem Twoją pasję - tej pasji Ci serdecznie gratuluję. Człowiek bez pasji jest pusty. To jeszcze nie pożegnanie - jest jeszcze miesiąc, ale ja juz ze swojej strony dziękuję - za prawdziwy, tworzony z pasją serwis o HP.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Pamisz | 2008-02-23 22:13:12
Zarejestrowałam się nawet, żeby skomentować.
Na HPNews zaglądam codziennie od ponad roku, kiedy na poważnie zaczęłam interesować się Harrym Potterem. Czytałam książki i to głównie one podchodziły dla mnie pod pojęcie "Harry". Kiedy trafiłam na tą stronę, zdałam sobie sprawę jak mało wiem o mojej ulubionej autorce. Ba! Nie wiedziałam nic! Czytając newsy, wywiady, artykuły Potter stał się częścią mojego świata. Było dla mnie normalne, że klikam w zakładkę i sprawdzam czy nie pojawiło się nic nowego.
Teraz, kiedy nie pojawi się już żaden kolejny tom, wszystko się zatrzymało. Wiedziałam, ze prędzej czy później i HPNews też się skończy. Tak, tak, to jeszcze nie koniec, wiem. Serwis ktoś pewnie wykupi, ale nie będzie to już ani trochę podobne do tego, co jest teraz. To Ty, drogi Lipo, włożyłeś tu serce i mnóstwo pracy. Kiedy odejdziesz... wszystko się zmieni.
Nie mam do Ciebie żalu za to, że tak zdecydowałeś. Rozumiem Cię, a przynajmniej tak mi się wydaje. Usłyszymy o Tobie na pewno, i to już niedługo. Masz talent i wszyscy czytelnicy HPNews to zauważyli. Doceniamy to.
Chciałam Ci bardzo podziękować - i głównie dlatego się zarejestrowałam - za to, że przybliżyłeś nam świat Harrego Pottera, który wszyscy tak uwielbiamy.
Jesteś wielki!
:)

Ps. Wszystkiego najlepszego z okazji jutrzejszych urodzin!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-24 01:08:50
Powiem krótko. Powinniśmy coś zrobić by ten serwis przetrwał.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ada | 2008-02-24 08:50:09
Wiadomości24.pl, gratuluję. To miło, że komuś spełniają się plany. Aczkolwiek dalej zadziwia mnie, że wszystko ma kres. Szczególnie jeśli pomyślę, że odwiedzam hpnews.pl prawie codziennie od czasu, gdy był jeszcze w innej wersji i z inną nazwą strony (hpnews.go.pl?). Takie to dziwne, wszyscy poodchodzili. No, ale takie życie, takie życie, jak mawia moja babcia i pewnie większość polskich babć :). Powodzenia, pozdrawiam.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lien_McGonagall | 2008-02-24 09:25:25
Lipo! Jestem zdumiona tym, co tu napisałeś. Nigdy wcześniej nie wiedziałam, że jesteś taki młody, tak ambitny i że masz tyle planów na przyszłość. Niesamowite, że wszystko to tak wspaniale łączyłeś. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Żadko spotykam ludzi z taką pasją, zdolnościami i chęcią działania. Oczywiście, wszystko co napisałeś doskonale zrozumiałam. I mogę oświadczyć, że jestem twoją fanką ;) Kibicuję całym sercem, żeby Ci się udało w dziennikarstwie i byłabym wdzięczna, jakbyś udzielił mi informacji o swojej książce, a także dalszej działalności (już wiem, że mam odwiedzać wiadomości24.pl), ponieważ bardzo podoba mi się twój styl pisania i szkoda by mi było nie czytać już nic spod twojego pióra. Poza tym mam nadzieję, że jeśli ktoś kupi ten serwis to będzie tak samo ambitny jak Ty i znajdzie gorono redaktorów, ktorzy zaczną coś robić. Dziwię się, że ktoś zgłosił się do readkacji i olał sprawę. Poza tym wszystkiego najlepszego z okazji 18 urodzin, mnóstwo sukcesów i powodzenia!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: eee | 2008-02-24 11:33:38
Po pierwsze: Wszystkiego najlepszego z okazji 18-stych urodzin!!!! Kurcze Lipa strasznie mnie zaskoczyłas ta wiadomoaścią! Jakoś nigdy nawet nie przyszło mi do głowy, że mógłbyś tu już nie pracować. To co napisałeś wiele mi uświadomiło- jak pewnie większości z nas. I chociaż starsznie przykro i ciężko było mi to czytać to rozumiem Cię i w pełni szanuje twoją decyzje! Mam nadzieje, że wszystko się ułoży po twojej myśli. Mamy jeszcze troche czasu żeby się z tobą pożegnać więc na razie tyle z mojej strony.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-24 11:42:26
Zgadzam się. Musimy coś zrobić.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-24 11:51:50
Sto lat Lipa, życzę Ci wszystkiego najlepszego, spełnienia wszelkich marzeń, znalezienia wspaniałej pracy, zwycięstwa w olimpiadach i wszystkiego, wszystkiego czego sobie jeszcze zapragniesz.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lenka | 2008-02-24 14:25:20
;(((((((((((((((((((((((((((((((((((

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lien_McGonagall | 2008-02-24 14:30:14
Niech ktoś kupi tą stronę, proszę, proszę, proszę. Ja bez tego forum, bez tych newsów, które potrafie czytać w kółko nie wytrzymam... nie chcę żeby to się tak skończyło. Rozumiem Lipę i nie dziwię mu się, dlatego wolałabym raczej zaapelować do kogoś kto zna się i chciałby poprowadzić dalej tą stronę...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: nimfa_dora | 2008-02-24 15:05:55
O Lipo! Od czego tu zacząć. Mam tyle do powiedzenia, choć nie wiem jak mam to wszystko ubrać w słowa. Nie martw się doskonale cię rozumiem i motywy twojego działania, gdyż chodzę do liceum pierwszy rok, ale już się przekonałam, że w takiej szkole sielanki nie ma. Trudno znaleźć mi czas na jakiekolwiek przyjemności (choć na HPNews jestem codziennie). Jestem pełna podziwu dla twojego zorganizowania, a szczególnie dla poświęcenia i pasji wobec tego serwisu. Współczuję, że zostałeś osamotniony w kierowaniu tak wspaniałym, tak profesjonalnym, tak niezastąpionym serwisem, który sam przed laty stworzyłeś. Nie zdawałam sobie sprawy, że jesteś tak młody. Przecież tak wiele już osiągnąłeś. Dziekuję, że o nas-czytelników dbałeś. Mogłeś równie dobrze postąpić jak reszta redaktorów. (W tym miejscu chcę zaapelować do pozostałych redaktorów: jeśli pozostało wam choć trochę godności, to pomóżcie ratować ten serwis. Gdy się do czegoś zobowiązuje, to trzeba się z tego wywiązywać.) Dziękuję, że zajmowałeś się tym serwisem, często wbrew twoim planom. Całkowicie rozumiem, dlaczego rezygnujesz z tej tak naprawdę "magicznej pracy". Zgadzam się, że HP nie może być najważniejszy. Mogłam już wcześniej sie domyślić, że ta stronka nie będzie wiecznie prowadzona. Wszystko ma swój kres, nawet sam HP. Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak ciężko pracujesz i jeszcze nie dostajesz za to żadnego wynagrodzenia (chociaż na pewno masz jakąś satysfakcję), a musisz za to na dodatek płacić! Przy czytaniu tego artykułu (?) duża łza zakręciła mi się w oku, nie tylko dlatego, że być może to koniec HPNews. Zrobiło mi się zwyczajnie żal Ciebie, drogi Lipo! Ileż poświęcenia wymaga to od ciebie, by wszystko tutaj było ok. Mam również nadzieję, podobnie jak ty i reszta userów, że serwis nadal będzie funkcjonował. Chociaż gdyby dostał się w jakieś nieodpowiednie ręce, to lepiej wolałabym, żeby jednak go zamknięto. Chyba lepiej zejść ze szczytów niepokonanym niż staczać się w dół w zapomnienie. No i oczywiście (prawie bym zapomniała) składam ci najserdeczniejsze, najszczersze i w ogóle naj.... życzenia z okazji osiemnastki: przede wszystkim zdrówka, sukcesów na dalszej drodze i spełnienia nawet najskrytszych marzeń, i by HPNews nie zaprzątał ci tak głowy jak dotąd :-) Wiele chciałabym jeszcze napisać, ale to co spędziło mi sen z powiek tej nocy, już chyba ubrałam w słowa dość treściwie. A na koniec dodam, że ta stronka, jeśli będzie istnieć, na pewno nie będzie tą samą bez ciebie. Pozdrawiam, jeszcze raz wszystkiego naj i powodzenia Lipo!! nimfa_dora

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-24 16:15:45
Wczoraj było ciężko mi coś napisać. Ale widzę, że nas jest wielu, więc wspólnie może jakoś byśmy wymyślili jak uratować ten serwis? Jeżeli nikt tu słów nie rzuca na wiatr to napewno się uda.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: donia | 2008-02-24 17:39:26
Lipaaaaa...!! Ach.. Nie wiem, co mam napisać. Nie będę rozpaczać ani sie rozpisywać, bo nie ma sensu, ale... jestem pewna że jeszcze nieraz o Tobie usłyszymy, jesteś.. świetny :) Powodzenia! I szystkiego najlepszego z okazji urodzin ;* Dzięki za wszystko...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: lemonia | 2008-02-24 17:47:48
Chciałabym jeszcze coś dopisać;D chciałabym zostać kiedyś dziennikarką więc czytając artykuły zwracałam uwagę nie ty;lko na temat ale także na styl. Dajesz mi inspirację i piszesz świetnie!! chciałabym jeszcze kiedyś np. w gazecie przeczytać twój artkuł nawet nie związany z harrym!!Szczerze mówiąc myślałam że jesteś starszy. powodzenia!!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: McDalenka | 2008-02-24 20:32:06
Rozumiem Cię, Lipo, też prawie nie mam wolnego czasu, zajęcia dodatkowe i nieraz już musiałam wybrać między HP a 'przyziemnymi' sprawami. Zaglądam na hpnews od dawna, od kiedy przeczytałam Twoją wersję HP kilka lat temu. Widzę, jak dużo pracy włożyłeś w ten serwis. Myślę, że niedługo to już nie będzie to samo. Mało jest takich ambitnych osób jak Ty. Powodzenia w dążeniu do celu! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś przeczytam Twój artykuł w gazecie :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Syriuszka | 2008-02-24 20:47:29
Strasznie smutno czytać! jestem z hpnews od czasów za.pl i niewyobrażam sobie zeby serwis nie istniał. Doskonale jednak rozumiem Twoja decyzję, już od jakiegoś czasu zastanawiałam sie jak długo jeszcze "pociagniesz". Dla mnie hpnews było serwisem innym niż wszystkie przez niesamowitą atmosferę, nie wiem czy jeśli ktoś "nowy" zajmie sie nim nadal tak bedzie. Tak czy siak życze powodzenia!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ginny00 | 2008-02-24 21:47:39
Ja tez się zgadzam. A tak w ogóle Lipa wszystkiego najlepszego z okazji 18 urodzin!:)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Aniaaa | 2008-02-24 22:11:04
Szok. Dla mnie to szok. Oczywiście, rozumiem. To przykre, więcej, to okrutne, ale rozumiem. I fakt rozumienia podwaja efekt szoku. Trudno w ogóle przyjąć do wiadomości, że zamknięcie może się wydarzyć, a tu jeszcze mieć takie silne argumenty rozumowe, które przytłaczają i gaszą wszelkie irracjonalne nadzieje. Cholera. Cóż, Sewerynie, wiem, że cokolwiek napiszę zostanie uznane za kolejne bajanie o tym, jak to było świetnie, kolejne wazeliniarskie ględzenie i kolejne rozpaczanie. Ale było i to nie ulega wątpliwości, także napisać to muszę. Było świetnie. Było wspaniale. Wiem, nie byłam tu od początku istnienia strony, ale jestem tu długo i zdążyłam poznać i uszanować to, co oferujecie. Co oferujesz. Prawda, zbyt wiele to na jednego człowieka, tym bardziej, że czekają w dorosłym życiu inne obowiązki. Gdybyś miał pomocników, byłoby lepiej. Rozumiem, że decyzja jest nieodwołalna. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto tą stronę godnie poprowadzi dalej. Bo całkowitego jej zamknięcia sobie nie wyobrażam. Obawy moje dotyczą także forum. Boże, nie zamykajcie nam forum, błagam. Rozumiem też, że i Tobie nie jest łatwo, co zresztą jest naturalne. Tak na pokrzepienie, odnośnie popularności - jest taka piosenka Perfektu i mądre słowa: "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym." Myślę, że tak, czy inaczej, kiedyś strona musiałaby przestać istnieć, a lepiej to mimo wszystko zrobić zanim zacznie się "staczać". Teraz, kiedy jest wciąż niepokonana i kiedy jeszcze wszystkim na niej zależy. Bo wtedy na dłużej pozostanie pamiętana. Sewerynie, osobiście dziękuję Ci za cały trud włożony przez tyle lat w ten portal. To naprawdę jest jedna z najlepszych stron w sieci. Gratuluję wszelkich osiągnięć i życzę powodzenia w kolejnych, tych poważniejszych, zawodowych. Wszystko co dobre, szybko się kończy, tak? x] Ba, niestety. Ale to już nie będzie to samo. Jakiś etap się zamknie, u mnie na pewno, a tego nie chcę, nie chcę. Taki już ze mnie Piotruś Pan. Sęk w tym, że ja, kurczę, żyję w realnym świecie i że też, kurczę, muszę przyzwyczaić się do rozstania z pewnym etapem i jego ofertami. Tak na marginesie. A teraz kończę ten melodramat. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Scarlett | 2008-02-24 22:45:15
Tak, myślę, że Twoja decyzja jest słuszna. Już od jakiegoś czasu można było zauważyć, że tylko Ty zajmujesz się serwisem. Szkoda, bo jestem tu od ponad dwóch lat i pamiętam jak było wcześniej. Zwłaszcza jak było równe 2 lata temu, gdy inni redaktorzy przygotowali oprawę graficzną i świetne życzenia dla Szefa. To naprawdę przykre. Przy okazji życzę Ci wszystkiego najlepszego, dalszych sukcesów i zrobienia kariery o jakiej marzysz! Mam nadzieję, że jednak ktoś kupi HPNews, choć czuję, że bez Ciebie to już nie będzie tak samo ;). Powodzenia!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Bertie | 2008-02-25 00:56:12
Dzięki Lipa za stworzenie i utrzymanie tak dopracowanego serwisu jakim jest HPnews. Korzystam z niego od 2005 roku i nigdy się nie zawiodłem. Rozumiem Twoje powody i życzę Ci wszystkiego najlepszego w pracy, pisaniu książek, dziennikarstwie. Oby Ci się szczęściło, rozwijaj się i pracuj, a stworzysz rzeczy tak dopracowane jak ten serwis, i o wiele więcej osób niż tutaj będą Ci wdzięczne! Trzymaj sie!

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:04
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:08
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:08
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gosia44 | 2008-02-25 10:29:22
Ja się niedawno tu zarejestrowałam, ale zdążyłam polubić ten serwis. Jest najlepszy, zgadzam się z wszystkimi, którzy tak napisali. Ale rozumiem Twoją decyzję. Powodzenia!!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Mary | 2008-02-25 15:38:59
ohc nie! Wiedzialam że to się stanie. ale nie miałam siły w to uwierszyć tak mi przykro. ten serwis stał się dla mnie ucieczką od normalnego świata. mam nadzieję, że ktoś kupi serwis bo ja niestety nie mam czasu na jego prowadzienie;(:(:(:(

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Angela | 2008-02-25 16:23:37
W pełni cię rozumiem i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś gotowy i chętny go kupić. Życzę ci powodzenia na maturze i w twojej karierze dziennikarskiej, pozdrawiam ;*

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: plum-plum | 2008-02-25 17:39:18
Nie wiem co napisać. Przez ostatnie 3 lata ta strona była dla mnie światem w który uwielbiałam uciekać, a teraz ten świat runie. Nic juz nie bedzie takie samo. Seria o Harrym sie skończyła, filmy też niedługo powstaną... Ty odchodzisz... Nie chce mi sie w to wierzyc ale chyba musze to przyjąc do swiadomości. Nie mam prawa Ci robic wyrzutów a nawet nie chce bo szczerze Cie rozumiem. Mam nadzieje że matura pojdzie Ci wysmienicie, a juz niedlugo cały świat bedzie zachwycał sie Twoimi ksiązkami na które z niecierpliwościa MY wierni fani tego serwisu bedziemy czekac. Trzymam za Ciebie kciuki i sle milion całusów. Trzymaj sie i nie poddawaj.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Agacik | 2008-02-25 20:58:12
Ale szkodA MAM taka nadzieje ze ktos go kupi, mam tak malo punktow i nie dawno dowiedzialam sie o hpnews...och byla by szkoda

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-25 21:57:54
A co zrobimy jak HPNews upadnie. Może nie mam komputera z internetem i z reguły czytam Newsy za pomocą internetu w telefonie, dlatego też nie za wiele tu się udzielam. Choć jestem zarejestrowany od końca tamtego roku to przeglądam HPNews od ponad roku. Czasem skorzystam z komputera w bibliotece i to wszystko:( No i sporadycznie gdzie indziej. jednak będzie mi brakować wiadomości z naszego magicznego świata:( Nikt nie ma jakiegoś konkretnego pomysłu????????

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: baku_k | 2008-02-26 08:34:14
doskonale Cię rozumiem...teraz kiedy opowieść o Harrym Potterze dobiegła końca wszystko wydaje się takie puste..sam nawet się zastanawiałem kiedyś jak długo będziecie jeszcze prowadzić tą strone....

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Elomi | 2008-03-02 14:55:50
Tak, trzeba coś zrobić... Ale co? Jestem otwarta na propozycje^^ Jak na razie na myśl przychodzi mi tylko wykupienie serwisu, ale raczej nie mam środków finansowych, żeby to zrobić. Chyba, że ktoś inny ma^^ Nie wiem, co jeszcze można zrobić.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: tonks222 | 2008-03-06 18:29:52
Szkoda jestem tu zarejestrowana od bardzo nie dawna a juz ta strona zaczeła mi się podobać.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: tonks222 | 2008-03-19 18:40:11
Szkoda, taką fajną stronkę musisz opuścić.Alepowodzenia na swoim konkursie.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: joka13 | 2008-04-04 14:52:59
Szkoda, że do tego doszło...:( mam nadzieję, że wszystko sie jakoś ułoży i serwis pozostanie w necie...

Zobacz także:


 · J.K. Rowling nie ustaje w niesieniu pomocy
 · Politycy! Czytajcie Pottera!
 · "Rok z życia" Rowling w Australii
 · Książki o Harrym w programie nauczania
 · Jo przeciwna oznaczeniom na książkach