Harry Potter News

HPNews.pl » Artykuły » J.K. Rowling » Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie

Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie

Autor: Lipa    2008-02-04 15:59:35

Już tylko dwa dni pozostały do rozstrzygnięcia w głośnym sporze J.K. Rowling z autorem HP Lexicon. 6 lutego sędziowie zadecydują, czy leksykon Harry’ego Pottera autorstwa Steve’a Vander Arka (na zdjęciu, po lewej) może zostać wydany w formie książkowej.

Sprawa rozpoczęła się w październiku, gdy Rowling pozwała do sądu wydawcę jednego ze swoich najwierniejszych czytelników – Steve’a Vander Arka, twórcy HP-Lexicon.org, czyli wielkiej internetowej encyklopedii Harry’ego Pottera. Steve zechciał wydać HP Lexicon również jako książkę i sprzedawać ją – ale Jo uznała, że naruszy to jej prawa autorskie.

W listopadzie sąd zadecydował o tymczasowym wstrzymaniu wydania HP Lexicon i odroczył sprawę do 6 lutego – tak aby sędziowie, którzy podejmą decyzję, mogli zapoznać się ze wszystkimi faktami oraz z samą książką. Zapraszamy pod „więcej...”, gdzie znajdziecie obszerniejszy raport dotyczący nadchodzącej rozprawy i tego, czego możemy się po niej spodziewać.

HP-Lexicon.org – najobszerniejsza i najpopularniejsza encyklopedia Harry’ego Pottera w internecie. Z pewnością wielu potteromaniakom adres ten nie jest obcy. Można pod nim odszukać praktycznie wszystkie postaci, miejsca i zdarzenia wspomniane w powieściach J.K. Rowling. z HP Lexicon często korzystają redaktorzy serwisów internetowych na całym świecie, w tym również redaktorzy HPNews.pl.

Twórca encyklopedii, 46-letni Steve Vander Ark, w minionym roku postanowił jednak pójść o krok dalej: wydać HP Lexicon w postaci ponad 400-stronicowej książki, która następnie trafiłaby do sprzedaży. W późniejszym wypowiedziach nie ukrywał, że jednym z powodów była chęć zarobienia pieniędzy na utrzymanie internetowego HP Lexicon: - Nasi czytelnicy wiedzą, że potrzebujemy środków na utrzymanie serwisu internetowego. Jeśli nie dojdzie do wydania książki, HP-Lexicon.org może zostać zamknięty – wyjaśnia.

Vander Ark szybko znalazł wydawcę gotowego opublikować książkę – wydawnictwo RDR Books. Wszystko było już zapięte niemal na ostatni guzik, HP Lexicon miał się pojawić w księgarniach 28 listopada 2007 r. – jednak na przeszkodzie stanął nie byle kto, bo sama autorka Harry’ego Pottera.

Rowling uznała bowiem, że wydanie encyklopedii Harry’ego Pottera z wykorzystaniem stworzonych przez nią postaci, miejsc, faktów i nazw, naruszy jej prawa autorskie. – Bez względu na to, jak ktoś uwielbia czyjąś pracę, nie może sobie jej przywłaszczyć i sprzedawać – argumentowała swój pozew, porównując też Vander Arka do złodzieja pracy twórczej.

Dodać należy, że przed wniesieniem sprawy do sądu, Rowling oraz Warner Bros (które też posiada prawa do Harry’ego Pottera) podejmowali próby negocjacji z wydawnictwem RDR Books, tak aby treść HP Lexicon w formie książkowej została odpowiednio zmieniona i nie naruszała praw autorskich pisarki. Ich propozycje i postulaty zostały jednak odrzucone przez wydawnictwo i Steve’a Vander Arka.

W efekcie sprór trafił na drogę sądową. Na początku listopada sąd nakazał tymczasowe wstrzymanie publikacji HP Lexicon ze względu na wątpliwości, czy książka może zostać wydana. Vander Ark i jego wydawca nie mogą jej wydać ani rozprowadzać aż do 6 lutego, kiedy sędziowie – po zapoznaniu się ze wszystkimi faktami oraz z treścią leksykonu – zadecydują, czy publikacja narusza prawa autorskie Rowling, czy też nie. Nadchodząca rozprawa będzie zatem kluczowa.

Vander Ark oraz jego wydawca są jednak pewni, że werdykt będzie dla nich korzystny. – Sędziowie przeczytają HP Lexicon i sami się przekonają, że nie narusza w żaden sposób praw autorki – twierdzi Roger Rapoport, właściciel RDR Books.

Innego zdania są prawnicy autorki. Podkreślają, że jest różnica pomiędzy darmowym umieszczaniem encyklopedii w Internecie (gdzie nie czerpie się żadnych korzyści materialnych), a publikowaniem i sprzedawaniem jej w postaci książki (gdzie autor oraz wydawca czerpią zyski pieniężne).

Tajemnicą poliszynela jest też, że działania J.K. Rowling mogą być umotywowane planami wydania własnej encyklopedii Harry’ego Pottera. W takiej sytuacji książka Vander Arka byłaby konkurencyjnym produktem, który odebrałby jej czytelników.

Im dłużej jednak ciągnie się sprawa, tym więcej sygnałów, że J.K. Rowling może ów proces przegrać. Wielu prawników twierdzi, że wydanie HP Lexicon jest zgodne z prawem i nie narusza praw autorskich, a zatem pozew wniesiony przez Jo jest bezpodstawny. Grupa prawników z Nowego Jorku postanowiła nawet publicznie wystąpić przeciwko Rowling i wesprzeć Steve’a Vander Arka oraz jego wydawcę, którzy – w ich opinii – chcą wydać książkę zgodnie z prawem.

Z kolei prof. Tim Wu, znany amerykański prawnik, uważa, że Rowling myli adaptację stworzonej przez nią powieści (która wymagałaby jej zgody na publikację) z opracowaniem, którego wydanie jest jak najbardziej dozwolone. Niedawno w HPNews.pl publikowaliśmy cały artykuł profesora Wu. Wyjaśniał on, że autorka Harry’ego Pottera, domagając się kontroli nad opracowaniami jej powieści, mogłaby równie dobrze żądać kontroli nad wszelkimi recenzjami jej książek – a do tego prawo jej nie upoważnia.

Wątpliwości odnośnie protestu wniesionego przez Rowling ma też sam autor HP Lexicon, czyli Steve Vander Ark. Podczas jednego z wystąpień powiedział głośno, że na całym rynku amerykańskim jest blisko 50 podobnych opracowań Harry’ego Pottera, których wydania nikt nie kwestionował. Warto w tym miejscu wspomnieć, że i w Polsce mamy podobne przykłady – chociażby „Tezaurus Harry Potter” autorstwa Andrzeja Polkowskiego i Joanny Lipińskiej.

W efekcie całej sprawy sądowej wytoczonej przez Rowling, Steve Vander Ark znalazł się pod obstrzałem zmasowanej krytyki ze strony wielu czytelników. Zarzucają mu brak szacunku wobec autorki oraz chęć zarobienia wielkich pieniędzy. Nie brakuje też jednak ludzi, którzy wspierają Steve’a i w sporze z Rowling są po jego stronie.

Co na to sama autorka? Przy kilku okazjach podkreślała, że jest jej przykro, iż cała sprawa trafiła do sądu, ale wyjaśniła też, że nie miała innego wyjścia, skoro nie udały się negocjacje z wydawcą. To tym bardziej krępujące, że wcześniej relacje pomiędzy Rowling a redakcją HP Lexicon i samym Steve’em układały się bardzo dobrze. Jo przyznawała nawet, że niekiedy sama korzysta z HP Lexicon w internecie, gdy – pisząc jeszcze ostatnie tomy – chciała sprawdzić poprawność faktów, których nie pamiętała dokładnie z poprzednich części.

Niemniej jednak, dobre relacje popsuły się wraz z początkiem konfliktu o HP Lexicon i przypuszczalnie są już nie do naprawienia. Za kilka dni, 6 lutego, obydwie strony – wraz ze swoimi przedstawicielami prawnymi – staną ponownie naprzeciwko siebie przed sądem. Warto tu dodać ważną rzecz: Rowling pozwała do sądu nie samego Steve’a – jak mylnie informowaliśmy poprzednio – tylko jego wydawcę, czyli wydawnictwo RDR Books.

Kto z tej batalii wyjdzie zwycięsko? Niewątpliwie większą siłę przebicia ma Rowling – autorka największego światowego bestsellera, słynąca ze zdecydowanych i konsekwentnych działań. Jednak to ona wniosła pozew i musi udowodnić, że książka Steve’a Vander Arka narusza jej prawa autorskie do Harry’ego Pottera. Ostatnie opinie prawników wskazują na to, że może jej się to nie udać.

W takiej sytuacji Jo zapewne będzie musiała przeprosić Vander Arka i jego wydawcę za publiczne pomówienia i oskarżenia, a HP Lexicon w formie książkowej zostanie wydany. Gdyby natomiast sprawa rozstrzygnęła się po myśli Rowling, sąd zabroni publikacji HP Lexicon – chyba że Steve i RDR Books zaproponują zmianę jego treści w taki sposób, że nie naruszałby już praw brytyjskiej pisarki.

Czekamy zatem na rozprawę 6 lutego. Będziemy Was na bieżąco informować o rozwoju zdarzeń.

 << powrót...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: JewelB | 2008-02-23 14:42:39
o nie!! To jest najlepszy serwis informacyjny na temat Harrego Pottera. ;((( no cóż.. jakoś trzeba się z tym pogodzić.. ;( może ktoś kupi.. fajnie by bylo gdyby ta stronka nadal funkcjonowala po 27 marca.. ;**

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: karo12 | 2008-02-23 15:31:15
Ciężko się pogodzić z tym, że ten serwis może przestać istnieć... A jeżeli będzie, że będzie istniał bez Ciebie, Lipa. I nawet jeżeli ktoś go przejmie to nie będzie to samo. Nie przeceniasz siebie. HPNews to Ty. I czasem my, czytelnicy. Myślę, że żaden z tych wielu ludzi, którzy regularnie odwiedzali ten serwis o Tobie nie zapomni. Bo ja na pewno nie...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Mileeeenka_1992 | 2008-02-23 15:33:45
Och strasznie szkoda ;( Bardzo lubiłam ten serwis. Uważam, że był, a raczej nadal jest on bardzo bardzo dobry i najlepszy z tych które spotkałam ;) I tak przy okazji wszystkiego najlepszego ;d ;***

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Monilip | 2008-02-23 15:37:03
Rozumiem cię...prowadziłam nie jedną stronę (ale oczywiście nie tak znaną jak Twoja!) i wiem że to naprawdę dużo roboty.

Cóż - życzę szczęścia na konkursie i w publikacji książek (jestem ciekawa jakie to...ja sama chcę wydać ale to raczej opowieść fantastyczna a nie dadze by taka była Twoja :D).

Żal, że nikt ci nie pomagał. Jak się zgłasza to ludzie trzeba brać to poważnie!!!

Ale co do tej opłacalności strony...

Mówisz, że za niedługo skończysz 18 lat - nie mógłbyś dawać tu reklam? Ja wiem, to jest uciążliwe dla nas fanów ale może by jakoś to ci odpłaciło za tą wydaną kasę....kilkaset złoty? na rok? to sporo....

Nie chcę Cię odciągać od decyzji ale może po Twojej wiadomości znajdą się jacyś chętni by Ci pomóc..

A jak nie - miejmy nadzieje, że ktoś wykupi HPNews! Oczywiście to już nie będzie to samo ale zawsze jakaś namiastka :D

Jak pisałeś - zostały jeszcze dwa filmy więc jest co robić :D

Tak czy owak - powodzenia na konkursach, w szkole i w życiu osobistym!

I żeby Ci nie było mocno żal HPNews :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: aniaM14 | 2008-02-23 16:03:15
Drogi Lipo. Łzy zakręciły mi się w oczach po przeczytaniu tego... no właśnie czego? Newsa? Artykułu? Notatki? Myślę, że najwłaściwsze słowo to ZWIERZENIE. Ten mój dosyć niecodzienny odruch (z zasady jestem osobą pogodną) nie był spowodowany tym, że to już koniec tego najlepszego(bo nie ma wątpliwości, że serwis HPnews takim był) najbardziej profesjonalnego i najdokładniejszego serwisu o Harrym na jaki trafiłam. Nie. To Twoja niespotykana szczerość, pasja i poświęcenie dla nas czytelników, którzyśmy Cię tak naprawdę nie doceniali. Twój wkład i praca w ten serwis były i nadal są wprost niewyobrażalne. Nie umiem wprost wyrazić tego wszystkiego co teraz czuję... Dzięki Tobie mogłam cieszyć się spokojną lekturą ostatniej części. Wprowadzałeś ostrzeżenia przed spoilerami, relacjonowałeś przebieg premier w poszczególnych miastach, dostarczałeś nam coraz to nowszych informacji o tym świecie, który wszyscy pokochaliśmy-o świecie Harry'ego Pottera. Nie raz po przeczytaniu niektórych z newsów rozpierała mnie dzika radość. Dziękuję Ci za to... Pod treścią każdego newsa możemy znaleźć skalę ocen, dzięki której możemy dać właśnie taką ocenę danemu newsowi. Wszystkie one zasłużyły na najwyższe oceny, ponieważ każdy z nich miał w sobie wkład i kawałek serca redaktora naczelnego tego serwisu. Tak bardzo mi teraz wstyd, że i ja nie włożyłam wysiłku w to wszystko... Że nie napisałam komentarza pod każdym newsem... A przecież to wszystko było m.in. dla mnie... Żałuję też, że nie mogłam uczestniczyć w tym wszystkim od początku, jako że internet mam dopiero od 2006 roku... Teraz wszyscy redaktorzy, którzy nie dawali ci potrzebnego wsparcia niech przeczytają to co napisałeś, może to trochę wzruszy ich serca. Uważam, że każdy użytkownik Hpnews.pl powinien napisać komentarz pod tym "newsem". Drogi Lipo. Życzę ci powodzenia w twoich marzeniach. Z podziwem patrzę na potęgę twego umysłu. Nie mam żadnych wątpliwości, że będziesz wielkim dziennikarzem. Oczywiście będzie mi żal rozstawania się z serwisem ale w pełni rozumiem Twoją decyzję. Nie jestem jeszcze pewna tego czy nawet jeśli ktoś kupi serwis to będę tu jeszcze zaglądać. Nie mogłabym znieść widoku zbezczeszczenia Twojego wspaniałego dzieła. Jeszcze raz dziękuję ci za każdą emocję wywołaną dzięki Twoim newsom. Będę wiernie zaglądała tu aż do 27 marca. Życzę ci wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i mam nadzieję, że moje słowa przyniosły ci trochę satysfakcji. Po raz kolejny dziękuję i pozdrawiam aniaM14

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-23 16:03:47
O Boże, popłakałam się jak to czytałam, ale rozumiem Cię Lipa, zawsze pozostaniesz jednym z moich ulubionych redaktorów (jeśli nie ulubionym) życzę Ci szczęścia i znalezienia wspaniałej pracy, w której będziesz szczęśliwy, bo na taką pracę zasługujesz. Informacja o sprzedaniu serwisu jest dla mnie, osobiście straszna, gdyż odwiedzam ten serwis od niemal 3 lat i siłą rzeczy zżyłam się z nim. mam nadzieję (i życzę Ci tego Lipa) by serwis został kupiony przez odpowiedzialną, "kochającą" Harry'ego osobę, która podoła trudnemu zadaniu jakim jest prowadzenie sewisu po Tobie. Cieszę się, że zdecydowałeś się sprzedać serwis, a nie usunąć go i modlę się by znalazł się na niego kupiec.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Alexis_Black | 2008-02-23 16:07:47
W zupełności podpisuję się pod Monilip... Od tylu lat to mój ulubiony serwis... Pamiętam ten dzień, w którym szukałem jakichś informacji o premierze HPiZF... Wtedy HPNews znajdował się jeszcze na za.pl :) Od tylu lat to moja strona startowa :) Nie ma dnia, w którym nie oglądałbym tej strony. Jestem z nią tak związany... Nawet dodano tu moją 'powieść', "Akademię Vernex", którą napisałem zainspirowany historią mojej wirtualnej szkoły magii, Vernexu... No i kiedy myślę o HPNews, od razu nasuwa mi się Lipa :) Wg mnie ten serwis nie mógł mieć lepszego założyciela i redaktora naczelnego... Powodzenia w życiu, Lipo :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Black-Wand | 2008-02-23 16:22:08
szkoda tego serwisu :( to najlepsza stronka o Harrym jaką znam :( czy wszystko musi sie konczyc? :( najpierw Harry a teraz moja ulubiona stronka w calym necie :( nawet jak ktos kupi to nie bedzie tak fajnie jak teraz :(:(:( [*] pozdro for ALL

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: lemonia | 2008-02-23 16:40:52
Staram się rozumieć ale jest trudno!Powodzenia na maturze, studiach itp.Jesteś wspaniałym redaktorem, dziennikarzem!Mam nadzieję że hpnews.pl wykupi ktoś taki jak ty i będzie go prowadził;)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Marta_Evans | 2008-02-23 17:33:21
Łał. Drogi Lipo, zrobiłeś na mnie wrażenie. Aż się zasmuciłam, że aż tyle masz problemów z prowadzeniem tego serwisu. Dlatego gorąco będę trzymać kciuki aby ktoś go kupił! Po przeczytaniu tego newsa, doskonale Cię rozumiem. Oczywiście, że nie będziesz mógł prowadzić tej strony do końca życia. Masz do robienia też inne rzeczy. Tak w ogóle jestem pełna podziwu, że jeszcze znajdujesz na niego czas. Masz przecież tyle do roboty! Do tego dochodzi to, że uczysz się w liceum, i to jakim liceum. Ja jestem w Twoim wieku więc dobrze wiem, że trzeba się nieźle namęczyć w szkole, aby później coś osiągnąć. Poza tym Ty startujesz jeszcze w olimpiadach, które też pochłaniają masę czasu. Tak więc życzę Ci wielu sukcesów! Aby udało Ci się na tej olimpiadzie z języka francuskiego i udanej pracy z serwisem Wiadomości24.pl. I radości z treningów. Cieszę się, że przez tyle lat byłeś tutaj redaktorem, bo oglądanie tej strony było czystą przyjemnością :) Fajnie, że zostajesz tu jeszcze przez miesiąc. Na pewno później będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Aha no i udanej jutrzejszej 18-stki!!! Mam nadzieję, że jutro będzie jeszcze okazja, aby złożyć Ci tutaj życzenia. Pozdrawiam Cię serdecznie!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: AlbusPersival | 2008-02-23 18:24:29
Bardzo dobrze Cię rozumiem.Ja również jestem uczniem który za rok ma maturę.Bardzo mi na niej zależy.Czytając dzisiejszy artykuł bardzo się wzruszyłem.Naprawdę.Popłakałem się ze wzruszenia.Marzenia-->to wielka rzecz.Dlatego chciałem ci powiedzieć,że nie pozwolę ci zamknąć strony HPnews.Chce ją wykupić.Podaj tylko cenę.Pieniądze mam.Bardzo mi zależy na tej stronie.Wchodzę na nią już od nie pamiętnego czasu,zawsze nią byłem zachwycony.Aż do dnia dzisiejszego,kiedy przeczytałem twój artykuł.W jednej chwili doznałem szoku.Szybko się zarejestrowałem i postanowiłem napisać do Ciebie.Pragnę,chcę wykupić tą stronę.Chcę by ona istniała dalej.Moim marzeniem było prowadzenie strony wraz z innymi ludźmi,fanami.Dla mnie jesteś wielkim człowiekiem.Jesteś dla mnie jak rodzony brat chociaż się nie znamy i nigdy nie widzieliśmy.Pozostawiam tu swój numer gg oraz e-mail i czekam na twoją odpowiedź. Hiven@interia.pl oraz numer gadu-gadu 8107419 Czekam na szybką odpowiedź. Twój wierny czytelnik AlbusPersival(David)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: ashley | 2008-02-23 18:43:23
Z przykrością przeczytałam tego newsa. Praktycznie codziennie odwiedzałam ten serwis od początku 2006 roku (czyli odkąd mam internet), to jedyna strona HP (nie licząc kilku forów i oficjalnej strony Jo), którą mam w ulubionych, bo po prostu inne już nie były mi potrzebne. Na HPnews miałam wszystko co najważniejsze. Ale już od odejścia Aguni widziałam, że coś złego dzieje się, bo nie zauważałam, żeby ktoś oprócz ciebie pisał jakieś newsy. Nie sądź, że nikt tego nie zauważał (a przynajmniej nie ja).I co ja teraz zrobię? Jakoś nie sądzę, żebym była w stanie przestawić się na jakąś inną stronę. Może ewentualnie zagraniczną. Właśnie tego się bałam, że po wydaniu 7 tomu, wszyscy przestaną interesować się Potterem. A zamknięcie tej strony będzie kolejnym ciosem. Najbardziej mnie zdziwiło, że sam płacisz za serwer. Jakoś nigdy o tym nie pomyślałam, a przecież na innych stronach organizują różne zbiórki i zawsze każdy da po kilka złotych i się uzbiera większość kwoty. Jakoś nie zauważyłam, że tutaj nigdy czegoś takiego nie było. Wiele pracy włożyłeś w ten serwis i należą ci się brawa. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Będzie mi bardzo przykro, gdy już nie będzie HPnews, ale doskonale cię rozumiem.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ginny00 | 2008-02-23 19:21:29
Lepiej bym tego nie opisała... to samo chciałam napisać... Naprawdę jest mi bardzo smutno;( ale życzę Ci powodzenia i sukcesów :] Dziękuję....

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Smoczyca | 2008-02-23 19:43:43
Mam nadzieję, że strona nie zostanie zamknięta, że jakoś uda się ją "uratować". Podjąłeś słuszną decyzję, zwłaszcza jeśli prowadzenie strony miałoby popsuć Twoje plany. Zasugujesz na słowa uznania za te lata poświęcone HPNews. Życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, aby udało Ci się zrealizować wszystkie swoje plany. Owocnej pracy z serwisem wiadomości24.pl. Powodzenia :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-23 19:53:23
Ojej, zapomniałam o tym co najważniejsze. Dziękuję Ci Lipa, bardzo Ci dziękuje, dzięki hpnews mogłam w pełni cieszyć się z kolejnych premier, a dzięki forum tego serwisu poznałam wspaniałych ludzi. No właśnie muszę zadać to pytanie, co teraz stanie się z forum?

Kupię tą strone .....
Autor: AlbusPersival | 2008-02-23 20:15:35
To znowu ja.Czekam na odpowiedź.wiem,że możesz być bardzo zajęty.Pragnę wykupić tą stronę....ale mam też pewien pomysł napisz do mnie to ci go powiem. Hiven@interia.pl gg: 8107419

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: nicholaswatson | 2008-02-23 20:44:03
Koniec Harry`ego Koniec hpnews piękny koniec

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: ala200 | 2008-02-23 21:06:52
Szkoda! To byl jeden z najlepszych portali o HP, i został mu (byc moze) tylko jeden miesiąc...mam nadzieje ze ktos go kupi i bedzie nadal prowadzil, ale to jednak mimo wszystko nie bedzie to samo... No ale cóż, życze powodzenia w dalszej karierze. _____________________ www.parkinson-pansy.blog.onet.pl www.my-fun-island.blog.onet.pl

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Muniek | 2008-02-23 21:35:00
Wypadałoby coś napisać, aczkolwiek naprawdę nie wiem co. O pracy redaktorskiej nie moge niczego powiedzieć - nie mam takich doświadczeń. HPnews to serwis, który zapisał się w moich myślach i sercu i sądzę, że nie tylko mnie, ale nam wszystkim będzie naprawdę żal, że odchodzisz, Lipo. Wszystko co ma początek musi mieć również koniec - to dobra pora na zakończenie, na powiedzenie ostatnich słów. Nie będę się rozpisywać, bo to nie miałoby głębszego sensu, ale powiem tyle: przez cały czas, który spędziłem na HPnews (od 2006r.) dostrzegałem Twoją pasję - tej pasji Ci serdecznie gratuluję. Człowiek bez pasji jest pusty. To jeszcze nie pożegnanie - jest jeszcze miesiąc, ale ja juz ze swojej strony dziękuję - za prawdziwy, tworzony z pasją serwis o HP.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Pamisz | 2008-02-23 22:13:12
Zarejestrowałam się nawet, żeby skomentować.
Na HPNews zaglądam codziennie od ponad roku, kiedy na poważnie zaczęłam interesować się Harrym Potterem. Czytałam książki i to głównie one podchodziły dla mnie pod pojęcie "Harry". Kiedy trafiłam na tą stronę, zdałam sobie sprawę jak mało wiem o mojej ulubionej autorce. Ba! Nie wiedziałam nic! Czytając newsy, wywiady, artykuły Potter stał się częścią mojego świata. Było dla mnie normalne, że klikam w zakładkę i sprawdzam czy nie pojawiło się nic nowego.
Teraz, kiedy nie pojawi się już żaden kolejny tom, wszystko się zatrzymało. Wiedziałam, ze prędzej czy później i HPNews też się skończy. Tak, tak, to jeszcze nie koniec, wiem. Serwis ktoś pewnie wykupi, ale nie będzie to już ani trochę podobne do tego, co jest teraz. To Ty, drogi Lipo, włożyłeś tu serce i mnóstwo pracy. Kiedy odejdziesz... wszystko się zmieni.
Nie mam do Ciebie żalu za to, że tak zdecydowałeś. Rozumiem Cię, a przynajmniej tak mi się wydaje. Usłyszymy o Tobie na pewno, i to już niedługo. Masz talent i wszyscy czytelnicy HPNews to zauważyli. Doceniamy to.
Chciałam Ci bardzo podziękować - i głównie dlatego się zarejestrowałam - za to, że przybliżyłeś nam świat Harrego Pottera, który wszyscy tak uwielbiamy.
Jesteś wielki!
:)

Ps. Wszystkiego najlepszego z okazji jutrzejszych urodzin!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-24 01:08:50
Powiem krótko. Powinniśmy coś zrobić by ten serwis przetrwał.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ada | 2008-02-24 08:50:09
Wiadomości24.pl, gratuluję. To miło, że komuś spełniają się plany. Aczkolwiek dalej zadziwia mnie, że wszystko ma kres. Szczególnie jeśli pomyślę, że odwiedzam hpnews.pl prawie codziennie od czasu, gdy był jeszcze w innej wersji i z inną nazwą strony (hpnews.go.pl?). Takie to dziwne, wszyscy poodchodzili. No, ale takie życie, takie życie, jak mawia moja babcia i pewnie większość polskich babć :). Powodzenia, pozdrawiam.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lien_McGonagall | 2008-02-24 09:25:25
Lipo! Jestem zdumiona tym, co tu napisałeś. Nigdy wcześniej nie wiedziałam, że jesteś taki młody, tak ambitny i że masz tyle planów na przyszłość. Niesamowite, że wszystko to tak wspaniale łączyłeś. Jestem naprawdę pod wrażeniem. Żadko spotykam ludzi z taką pasją, zdolnościami i chęcią działania. Oczywiście, wszystko co napisałeś doskonale zrozumiałam. I mogę oświadczyć, że jestem twoją fanką ;) Kibicuję całym sercem, żeby Ci się udało w dziennikarstwie i byłabym wdzięczna, jakbyś udzielił mi informacji o swojej książce, a także dalszej działalności (już wiem, że mam odwiedzać wiadomości24.pl), ponieważ bardzo podoba mi się twój styl pisania i szkoda by mi było nie czytać już nic spod twojego pióra. Poza tym mam nadzieję, że jeśli ktoś kupi ten serwis to będzie tak samo ambitny jak Ty i znajdzie gorono redaktorów, ktorzy zaczną coś robić. Dziwię się, że ktoś zgłosił się do readkacji i olał sprawę. Poza tym wszystkiego najlepszego z okazji 18 urodzin, mnóstwo sukcesów i powodzenia!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: eee | 2008-02-24 11:33:38
Po pierwsze: Wszystkiego najlepszego z okazji 18-stych urodzin!!!! Kurcze Lipa strasznie mnie zaskoczyłas ta wiadomoaścią! Jakoś nigdy nawet nie przyszło mi do głowy, że mógłbyś tu już nie pracować. To co napisałeś wiele mi uświadomiło- jak pewnie większości z nas. I chociaż starsznie przykro i ciężko było mi to czytać to rozumiem Cię i w pełni szanuje twoją decyzje! Mam nadzieje, że wszystko się ułoży po twojej myśli. Mamy jeszcze troche czasu żeby się z tobą pożegnać więc na razie tyle z mojej strony.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-24 11:42:26
Zgadzam się. Musimy coś zrobić.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lina | 2008-02-24 11:51:50
Sto lat Lipa, życzę Ci wszystkiego najlepszego, spełnienia wszelkich marzeń, znalezienia wspaniałej pracy, zwycięstwa w olimpiadach i wszystkiego, wszystkiego czego sobie jeszcze zapragniesz.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lenka | 2008-02-24 14:25:20
;(((((((((((((((((((((((((((((((((((

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Lien_McGonagall | 2008-02-24 14:30:14
Niech ktoś kupi tą stronę, proszę, proszę, proszę. Ja bez tego forum, bez tych newsów, które potrafie czytać w kółko nie wytrzymam... nie chcę żeby to się tak skończyło. Rozumiem Lipę i nie dziwię mu się, dlatego wolałabym raczej zaapelować do kogoś kto zna się i chciałby poprowadzić dalej tą stronę...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: nimfa_dora | 2008-02-24 15:05:55
O Lipo! Od czego tu zacząć. Mam tyle do powiedzenia, choć nie wiem jak mam to wszystko ubrać w słowa. Nie martw się doskonale cię rozumiem i motywy twojego działania, gdyż chodzę do liceum pierwszy rok, ale już się przekonałam, że w takiej szkole sielanki nie ma. Trudno znaleźć mi czas na jakiekolwiek przyjemności (choć na HPNews jestem codziennie). Jestem pełna podziwu dla twojego zorganizowania, a szczególnie dla poświęcenia i pasji wobec tego serwisu. Współczuję, że zostałeś osamotniony w kierowaniu tak wspaniałym, tak profesjonalnym, tak niezastąpionym serwisem, który sam przed laty stworzyłeś. Nie zdawałam sobie sprawy, że jesteś tak młody. Przecież tak wiele już osiągnąłeś. Dziekuję, że o nas-czytelników dbałeś. Mogłeś równie dobrze postąpić jak reszta redaktorów. (W tym miejscu chcę zaapelować do pozostałych redaktorów: jeśli pozostało wam choć trochę godności, to pomóżcie ratować ten serwis. Gdy się do czegoś zobowiązuje, to trzeba się z tego wywiązywać.) Dziękuję, że zajmowałeś się tym serwisem, często wbrew twoim planom. Całkowicie rozumiem, dlaczego rezygnujesz z tej tak naprawdę "magicznej pracy". Zgadzam się, że HP nie może być najważniejszy. Mogłam już wcześniej sie domyślić, że ta stronka nie będzie wiecznie prowadzona. Wszystko ma swój kres, nawet sam HP. Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak ciężko pracujesz i jeszcze nie dostajesz za to żadnego wynagrodzenia (chociaż na pewno masz jakąś satysfakcję), a musisz za to na dodatek płacić! Przy czytaniu tego artykułu (?) duża łza zakręciła mi się w oku, nie tylko dlatego, że być może to koniec HPNews. Zrobiło mi się zwyczajnie żal Ciebie, drogi Lipo! Ileż poświęcenia wymaga to od ciebie, by wszystko tutaj było ok. Mam również nadzieję, podobnie jak ty i reszta userów, że serwis nadal będzie funkcjonował. Chociaż gdyby dostał się w jakieś nieodpowiednie ręce, to lepiej wolałabym, żeby jednak go zamknięto. Chyba lepiej zejść ze szczytów niepokonanym niż staczać się w dół w zapomnienie. No i oczywiście (prawie bym zapomniała) składam ci najserdeczniejsze, najszczersze i w ogóle naj.... życzenia z okazji osiemnastki: przede wszystkim zdrówka, sukcesów na dalszej drodze i spełnienia nawet najskrytszych marzeń, i by HPNews nie zaprzątał ci tak głowy jak dotąd :-) Wiele chciałabym jeszcze napisać, ale to co spędziło mi sen z powiek tej nocy, już chyba ubrałam w słowa dość treściwie. A na koniec dodam, że ta stronka, jeśli będzie istnieć, na pewno nie będzie tą samą bez ciebie. Pozdrawiam, jeszcze raz wszystkiego naj i powodzenia Lipo!! nimfa_dora

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-24 16:15:45
Wczoraj było ciężko mi coś napisać. Ale widzę, że nas jest wielu, więc wspólnie może jakoś byśmy wymyślili jak uratować ten serwis? Jeżeli nikt tu słów nie rzuca na wiatr to napewno się uda.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: donia | 2008-02-24 17:39:26
Lipaaaaa...!! Ach.. Nie wiem, co mam napisać. Nie będę rozpaczać ani sie rozpisywać, bo nie ma sensu, ale... jestem pewna że jeszcze nieraz o Tobie usłyszymy, jesteś.. świetny :) Powodzenia! I szystkiego najlepszego z okazji urodzin ;* Dzięki za wszystko...

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: lemonia | 2008-02-24 17:47:48
Chciałabym jeszcze coś dopisać;D chciałabym zostać kiedyś dziennikarką więc czytając artykuły zwracałam uwagę nie ty;lko na temat ale także na styl. Dajesz mi inspirację i piszesz świetnie!! chciałabym jeszcze kiedyś np. w gazecie przeczytać twój artkuł nawet nie związany z harrym!!Szczerze mówiąc myślałam że jesteś starszy. powodzenia!!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: McDalenka | 2008-02-24 20:32:06
Rozumiem Cię, Lipo, też prawie nie mam wolnego czasu, zajęcia dodatkowe i nieraz już musiałam wybrać między HP a 'przyziemnymi' sprawami. Zaglądam na hpnews od dawna, od kiedy przeczytałam Twoją wersję HP kilka lat temu. Widzę, jak dużo pracy włożyłeś w ten serwis. Myślę, że niedługo to już nie będzie to samo. Mało jest takich ambitnych osób jak Ty. Powodzenia w dążeniu do celu! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś przeczytam Twój artykuł w gazecie :)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Syriuszka | 2008-02-24 20:47:29
Strasznie smutno czytać! jestem z hpnews od czasów za.pl i niewyobrażam sobie zeby serwis nie istniał. Doskonale jednak rozumiem Twoja decyzję, już od jakiegoś czasu zastanawiałam sie jak długo jeszcze "pociagniesz". Dla mnie hpnews było serwisem innym niż wszystkie przez niesamowitą atmosferę, nie wiem czy jeśli ktoś "nowy" zajmie sie nim nadal tak bedzie. Tak czy siak życze powodzenia!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Ginny00 | 2008-02-24 21:47:39
Ja tez się zgadzam. A tak w ogóle Lipa wszystkiego najlepszego z okazji 18 urodzin!:)

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Aniaaa | 2008-02-24 22:11:04
Szok. Dla mnie to szok. Oczywiście, rozumiem. To przykre, więcej, to okrutne, ale rozumiem. I fakt rozumienia podwaja efekt szoku. Trudno w ogóle przyjąć do wiadomości, że zamknięcie może się wydarzyć, a tu jeszcze mieć takie silne argumenty rozumowe, które przytłaczają i gaszą wszelkie irracjonalne nadzieje. Cholera. Cóż, Sewerynie, wiem, że cokolwiek napiszę zostanie uznane za kolejne bajanie o tym, jak to było świetnie, kolejne wazeliniarskie ględzenie i kolejne rozpaczanie. Ale było i to nie ulega wątpliwości, także napisać to muszę. Było świetnie. Było wspaniale. Wiem, nie byłam tu od początku istnienia strony, ale jestem tu długo i zdążyłam poznać i uszanować to, co oferujecie. Co oferujesz. Prawda, zbyt wiele to na jednego człowieka, tym bardziej, że czekają w dorosłym życiu inne obowiązki. Gdybyś miał pomocników, byłoby lepiej. Rozumiem, że decyzja jest nieodwołalna. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto tą stronę godnie poprowadzi dalej. Bo całkowitego jej zamknięcia sobie nie wyobrażam. Obawy moje dotyczą także forum. Boże, nie zamykajcie nam forum, błagam. Rozumiem też, że i Tobie nie jest łatwo, co zresztą jest naturalne. Tak na pokrzepienie, odnośnie popularności - jest taka piosenka Perfektu i mądre słowa: "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym." Myślę, że tak, czy inaczej, kiedyś strona musiałaby przestać istnieć, a lepiej to mimo wszystko zrobić zanim zacznie się "staczać". Teraz, kiedy jest wciąż niepokonana i kiedy jeszcze wszystkim na niej zależy. Bo wtedy na dłużej pozostanie pamiętana. Sewerynie, osobiście dziękuję Ci za cały trud włożony przez tyle lat w ten portal. To naprawdę jest jedna z najlepszych stron w sieci. Gratuluję wszelkich osiągnięć i życzę powodzenia w kolejnych, tych poważniejszych, zawodowych. Wszystko co dobre, szybko się kończy, tak? x] Ba, niestety. Ale to już nie będzie to samo. Jakiś etap się zamknie, u mnie na pewno, a tego nie chcę, nie chcę. Taki już ze mnie Piotruś Pan. Sęk w tym, że ja, kurczę, żyję w realnym świecie i że też, kurczę, muszę przyzwyczaić się do rozstania z pewnym etapem i jego ofertami. Tak na marginesie. A teraz kończę ten melodramat. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Scarlett | 2008-02-24 22:45:15
Tak, myślę, że Twoja decyzja jest słuszna. Już od jakiegoś czasu można było zauważyć, że tylko Ty zajmujesz się serwisem. Szkoda, bo jestem tu od ponad dwóch lat i pamiętam jak było wcześniej. Zwłaszcza jak było równe 2 lata temu, gdy inni redaktorzy przygotowali oprawę graficzną i świetne życzenia dla Szefa. To naprawdę przykre. Przy okazji życzę Ci wszystkiego najlepszego, dalszych sukcesów i zrobienia kariery o jakiej marzysz! Mam nadzieję, że jednak ktoś kupi HPNews, choć czuję, że bez Ciebie to już nie będzie tak samo ;). Powodzenia!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Bertie | 2008-02-25 00:56:12
Dzięki Lipa za stworzenie i utrzymanie tak dopracowanego serwisu jakim jest HPnews. Korzystam z niego od 2005 roku i nigdy się nie zawiodłem. Rozumiem Twoje powody i życzę Ci wszystkiego najlepszego w pracy, pisaniu książek, dziennikarstwie. Oby Ci się szczęściło, rozwijaj się i pracuj, a stworzysz rzeczy tak dopracowane jak ten serwis, i o wiele więcej osób niż tutaj będą Ci wdzięczne! Trzymaj sie!

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:04
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:08
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Domino_Piotr | 2008-02-25 09:40:08
Ja również dziękuje za wspaniałą strone o HP. Od kwietnia do września pisałem artykuły do proroka HPnews. Cieszyłem się że mogłem pisać w takim popularnym serwisie. Mam nadzieje że komuś uda się kupić tą strone

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gosia44 | 2008-02-25 10:29:22
Ja się niedawno tu zarejestrowałam, ale zdążyłam polubić ten serwis. Jest najlepszy, zgadzam się z wszystkimi, którzy tak napisali. Ale rozumiem Twoją decyzję. Powodzenia!!!

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Mary | 2008-02-25 15:38:59
ohc nie! Wiedzialam że to się stanie. ale nie miałam siły w to uwierszyć tak mi przykro. ten serwis stał się dla mnie ucieczką od normalnego świata. mam nadzieję, że ktoś kupi serwis bo ja niestety nie mam czasu na jego prowadzienie;(:(:(:(

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Angela | 2008-02-25 16:23:37
W pełni cię rozumiem i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś gotowy i chętny go kupić. Życzę ci powodzenia na maturze i w twojej karierze dziennikarskiej, pozdrawiam ;*

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: plum-plum | 2008-02-25 17:39:18
Nie wiem co napisać. Przez ostatnie 3 lata ta strona była dla mnie światem w który uwielbiałam uciekać, a teraz ten świat runie. Nic juz nie bedzie takie samo. Seria o Harrym sie skończyła, filmy też niedługo powstaną... Ty odchodzisz... Nie chce mi sie w to wierzyc ale chyba musze to przyjąc do swiadomości. Nie mam prawa Ci robic wyrzutów a nawet nie chce bo szczerze Cie rozumiem. Mam nadzieje że matura pojdzie Ci wysmienicie, a juz niedlugo cały świat bedzie zachwycał sie Twoimi ksiązkami na które z niecierpliwościa MY wierni fani tego serwisu bedziemy czekac. Trzymam za Ciebie kciuki i sle milion całusów. Trzymaj sie i nie poddawaj.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Agacik | 2008-02-25 20:58:12
Ale szkodA MAM taka nadzieje ze ktos go kupi, mam tak malo punktow i nie dawno dowiedzialam sie o hpnews...och byla by szkoda

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: gibol1412 | 2008-02-25 21:57:54
A co zrobimy jak HPNews upadnie. Może nie mam komputera z internetem i z reguły czytam Newsy za pomocą internetu w telefonie, dlatego też nie za wiele tu się udzielam. Choć jestem zarejestrowany od końca tamtego roku to przeglądam HPNews od ponad roku. Czasem skorzystam z komputera w bibliotece i to wszystko:( No i sporadycznie gdzie indziej. jednak będzie mi brakować wiadomości z naszego magicznego świata:( Nikt nie ma jakiegoś konkretnego pomysłu????????

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: baku_k | 2008-02-26 08:34:14
doskonale Cię rozumiem...teraz kiedy opowieść o Harrym Potterze dobiegła końca wszystko wydaje się takie puste..sam nawet się zastanawiałem kiedyś jak długo będziecie jeszcze prowadzić tą strone....

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: Elomi | 2008-03-02 14:55:50
Tak, trzeba coś zrobić... Ale co? Jestem otwarta na propozycje^^ Jak na razie na myśl przychodzi mi tylko wykupienie serwisu, ale raczej nie mam środków finansowych, żeby to zrobić. Chyba, że ktoś inny ma^^ Nie wiem, co jeszcze można zrobić.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: tonks222 | 2008-03-06 18:29:52
Szkoda jestem tu zarejestrowana od bardzo nie dawna a juz ta strona zaczeła mi się podobać.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: tonks222 | 2008-03-19 18:40:11
Szkoda, taką fajną stronkę musisz opuścić.Alepowodzenia na swoim konkursie.

Re: Serwis HPNews.pl zostanie sprzedany
Autor: joka13 | 2008-04-04 14:52:59
Szkoda, że do tego doszło...:( mam nadzieję, że wszystko sie jakoś ułoży i serwis pozostanie w necie...

Zobacz także:


 · J.K. Rowling nie ustaje w niesieniu pomocy
 · Politycy! Czytajcie Pottera!
 · "Rok z życia" Rowling w Australii
 · Książki o Harrym w programie nauczania
 · Jo przeciwna oznaczeniom na książkach