STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Cytat dnia

"Gdzie byłeś, gdy Czarny Pan poniósł klęskę? Dlaczego nie próbowałeś go odnaleźć, kiedy zniknął? Co robiłeś przez te wszystkie lata, kiedy jadłeś Dumbledore'owi z ręki? Dlaczego przeszkodziłeś Czarnemu Panu w zdobyciu Kamienia Filozoficznego? Dlaczego nie wróciłeś od razu, kiedy Czarny Pan się odrodził? Gdzie byłeś parę tygodni temu, kiedy walczyliśmy o odzyskanie przepowiedni dla Czarnego Pana? I może mi powiesz, Snape, dlaczego Harry Potter wciąż jeszcze żyje, choć ty miałeś go w ręku przez całe pięć lat?" - Bellatrix Black

Konkurs!
HPNews.pl organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie fan-fiction. Pokaż swój talent! Napisz opowiadanie!
HPNews.pl » Artykuły » J.K. Rowling » Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie

Już tylko dwa dni pozostały do rozstrzygnięcia w głośnym sporze J.K. Rowling z autorem HP Lexicon. 6 lutego sędziowie zadecydują, czy leksykon Harry’ego Pottera autorstwa Steve’a Vander Arka (na zdjęciu, po lewej) może zostać wydany w formie książkowej.

Sprawa rozpoczęła się w październiku, gdy Rowling pozwała do sądu wydawcę jednego ze swoich najwierniejszych czytelników – Steve’a Vander Arka, twórcy HP-Lexicon.org, czyli wielkiej internetowej encyklopedii Harry’ego Pottera. Steve zechciał wydać HP Lexicon również jako książkę i sprzedawać ją – ale Jo uznała, że naruszy to jej prawa autorskie.

W listopadzie sąd zadecydował o tymczasowym wstrzymaniu wydania HP Lexicon i odroczył sprawę do 6 lutego – tak aby sędziowie, którzy podejmą decyzję, mogli zapoznać się ze wszystkimi faktami oraz z samą książką. Zapraszamy pod „więcej...”, gdzie znajdziecie obszerniejszy raport dotyczący nadchodzącej rozprawy i tego, czego możemy się po niej spodziewać.

HP-Lexicon.org – najobszerniejsza i najpopularniejsza encyklopedia Harry’ego Pottera w internecie. Z pewnością wielu potteromaniakom adres ten nie jest obcy. Można pod nim odszukać praktycznie wszystkie postaci, miejsca i zdarzenia wspomniane w powieściach J.K. Rowling. z HP Lexicon często korzystają redaktorzy serwisów internetowych na całym świecie, w tym również redaktorzy HPNews.pl.

Twórca encyklopedii, 46-letni Steve Vander Ark, w minionym roku postanowił jednak pójść o krok dalej: wydać HP Lexicon w postaci ponad 400-stronicowej książki, która następnie trafiłaby do sprzedaży. W późniejszym wypowiedziach nie ukrywał, że jednym z powodów była chęć zarobienia pieniędzy na utrzymanie internetowego HP Lexicon: - Nasi czytelnicy wiedzą, że potrzebujemy środków na utrzymanie serwisu internetowego. Jeśli nie dojdzie do wydania książki, HP-Lexicon.org może zostać zamknięty – wyjaśnia.

Vander Ark szybko znalazł wydawcę gotowego opublikować książkę – wydawnictwo RDR Books. Wszystko było już zapięte niemal na ostatni guzik, HP Lexicon miał się pojawić w księgarniach 28 listopada 2007 r. – jednak na przeszkodzie stanął nie byle kto, bo sama autorka Harry’ego Pottera.

Rowling uznała bowiem, że wydanie encyklopedii Harry’ego Pottera z wykorzystaniem stworzonych przez nią postaci, miejsc, faktów i nazw, naruszy jej prawa autorskie. – Bez względu na to, jak ktoś uwielbia czyjąś pracę, nie może sobie jej przywłaszczyć i sprzedawać – argumentowała swój pozew, porównując też Vander Arka do złodzieja pracy twórczej.

Dodać należy, że przed wniesieniem sprawy do sądu, Rowling oraz Warner Bros (które też posiada prawa do Harry’ego Pottera) podejmowali próby negocjacji z wydawnictwem RDR Books, tak aby treść HP Lexicon w formie książkowej została odpowiednio zmieniona i nie naruszała praw autorskich pisarki. Ich propozycje i postulaty zostały jednak odrzucone przez wydawnictwo i Steve’a Vander Arka.

W efekcie sprór trafił na drogę sądową. Na początku listopada sąd nakazał tymczasowe wstrzymanie publikacji HP Lexicon ze względu na wątpliwości, czy książka może zostać wydana. Vander Ark i jego wydawca nie mogą jej wydać ani rozprowadzać aż do 6 lutego, kiedy sędziowie – po zapoznaniu się ze wszystkimi faktami oraz z treścią leksykonu – zadecydują, czy publikacja narusza prawa autorskie Rowling, czy też nie. Nadchodząca rozprawa będzie zatem kluczowa.

Vander Ark oraz jego wydawca są jednak pewni, że werdykt będzie dla nich korzystny. – Sędziowie przeczytają HP Lexicon i sami się przekonają, że nie narusza w żaden sposób praw autorki – twierdzi Roger Rapoport, właściciel RDR Books.

Innego zdania są prawnicy autorki. Podkreślają, że jest różnica pomiędzy darmowym umieszczaniem encyklopedii w Internecie (gdzie nie czerpie się żadnych korzyści materialnych), a publikowaniem i sprzedawaniem jej w postaci książki (gdzie autor oraz wydawca czerpią zyski pieniężne).

Tajemnicą poliszynela jest też, że działania J.K. Rowling mogą być umotywowane planami wydania własnej encyklopedii Harry’ego Pottera. W takiej sytuacji książka Vander Arka byłaby konkurencyjnym produktem, który odebrałby jej czytelników.

Im dłużej jednak ciągnie się sprawa, tym więcej sygnałów, że J.K. Rowling może ów proces przegrać. Wielu prawników twierdzi, że wydanie HP Lexicon jest zgodne z prawem i nie narusza praw autorskich, a zatem pozew wniesiony przez Jo jest bezpodstawny. Grupa prawników z Nowego Jorku postanowiła nawet publicznie wystąpić przeciwko Rowling i wesprzeć Steve’a Vander Arka oraz jego wydawcę, którzy – w ich opinii – chcą wydać książkę zgodnie z prawem.

Z kolei prof. Tim Wu, znany amerykański prawnik, uważa, że Rowling myli adaptację stworzonej przez nią powieści (która wymagałaby jej zgody na publikację) z opracowaniem, którego wydanie jest jak najbardziej dozwolone. Niedawno w HPNews.pl publikowaliśmy cały artykuł profesora Wu. Wyjaśniał on, że autorka Harry’ego Pottera, domagając się kontroli nad opracowaniami jej powieści, mogłaby równie dobrze żądać kontroli nad wszelkimi recenzjami jej książek – a do tego prawo jej nie upoważnia.

Wątpliwości odnośnie protestu wniesionego przez Rowling ma też sam autor HP Lexicon, czyli Steve Vander Ark. Podczas jednego z wystąpień powiedział głośno, że na całym rynku amerykańskim jest blisko 50 podobnych opracowań Harry’ego Pottera, których wydania nikt nie kwestionował. Warto w tym miejscu wspomnieć, że i w Polsce mamy podobne przykłady – chociażby „Tezaurus Harry Potter” autorstwa Andrzeja Polkowskiego i Joanny Lipińskiej.

W efekcie całej sprawy sądowej wytoczonej przez Rowling, Steve Vander Ark znalazł się pod obstrzałem zmasowanej krytyki ze strony wielu czytelników. Zarzucają mu brak szacunku wobec autorki oraz chęć zarobienia wielkich pieniędzy. Nie brakuje też jednak ludzi, którzy wspierają Steve’a i w sporze z Rowling są po jego stronie.

Co na to sama autorka? Przy kilku okazjach podkreślała, że jest jej przykro, iż cała sprawa trafiła do sądu, ale wyjaśniła też, że nie miała innego wyjścia, skoro nie udały się negocjacje z wydawcą. To tym bardziej krępujące, że wcześniej relacje pomiędzy Rowling a redakcją HP Lexicon i samym Steve’em układały się bardzo dobrze. Jo przyznawała nawet, że niekiedy sama korzysta z HP Lexicon w internecie, gdy – pisząc jeszcze ostatnie tomy – chciała sprawdzić poprawność faktów, których nie pamiętała dokładnie z poprzednich części.

Niemniej jednak, dobre relacje popsuły się wraz z początkiem konfliktu o HP Lexicon i przypuszczalnie są już nie do naprawienia. Za kilka dni, 6 lutego, obydwie strony – wraz ze swoimi przedstawicielami prawnymi – staną ponownie naprzeciwko siebie przed sądem. Warto tu dodać ważną rzecz: Rowling pozwała do sądu nie samego Steve’a – jak mylnie informowaliśmy poprzednio – tylko jego wydawcę, czyli wydawnictwo RDR Books.

Kto z tej batalii wyjdzie zwycięsko? Niewątpliwie większą siłę przebicia ma Rowling – autorka największego światowego bestsellera, słynąca ze zdecydowanych i konsekwentnych działań. Jednak to ona wniosła pozew i musi udowodnić, że książka Steve’a Vander Arka narusza jej prawa autorskie do Harry’ego Pottera. Ostatnie opinie prawników wskazują na to, że może jej się to nie udać.

W takiej sytuacji Jo zapewne będzie musiała przeprosić Vander Arka i jego wydawcę za publiczne pomówienia i oskarżenia, a HP Lexicon w formie książkowej zostanie wydany. Gdyby natomiast sprawa rozstrzygnęła się po myśli Rowling, sąd zabroni publikacji HP Lexicon – chyba że Steve i RDR Books zaproponują zmianę jego treści w taki sposób, że nie naruszałby już praw brytyjskiej pisarki.

Czekamy zatem na rozprawę 6 lutego. Będziemy Was na bieżąco informować o rozwoju zdarzeń.

Autor: Lipa | 2008-02-04 15:59:35


Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: ala200 dnia 04-02-2008 o godz. 15:03:32
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
No to ja czekam do 6 lutego....Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: aniaM14 dnia 04-02-2008 o godz. 17:11:44
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Według mnie to dosyć skomplikowana sprawa. Z jednej strony rozumiem zachowanie J.K. Rowling, która chce pozostawić wydawanie książek o Harrym na własną rękę, ale z drugiej strony tak zagorzały fan jej powieści nie może chcięc zaszkodzić powieści. Najlepiej poczekać do 6 lutego, wtedy sąd wszystko rozstrzygnieRe: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Ginny00 dnia 04-02-2008 o godz. 17:53:25
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://andreaskofler.com
Nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać do środy... Jednak wydaje mi się, że Rowling przegra tę sprawę :/Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Lina dnia 04-02-2008 o godz. 18:07:13
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
No to do środy, albo wte, albo wewte.Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: edorath dnia 04-02-2008 o godz. 18:50:10
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Czekam na środę. Bardzo chcę zobaczyć, jak ta sprawa sie skończy.Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Pscolka dnia 04-02-2008 o godz. 21:54:21
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Trudno powiedzieć kto ma rację, myśle że mogliby się dogadać i wydać tą encyklopedie wspólnie i byłoby kompromisowo :D


  • Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
    Autor: Loony 05-02-2008 o godz. 16:52:55

    To byłoby najlepsze rozwiązanie, choć, niestety jest mało prawdopodobne zważywszy na okoliczności...

Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: lemonia dnia 05-02-2008 o godz. 14:14:53
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
no nie wiem, niby jo ma rację ale z drugiej strony to....sama nie wiem co o tym myślećRe: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Dreams dnia 05-02-2008 o godz. 14:17:18
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
poczekamyRe: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: nicholaswatson dnia 05-02-2008 o godz. 22:06:03
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jestem za Rowling ale powinna taki leksykon sama napisaćRe: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Mary dnia 06-02-2008 o godz. 11:09:16
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://smallperson.blog.onet.pl
Bardzo ciekawy artykuł! genialnie mi się go czytało;)Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Elomi (elomi@interia.eu) dnia 06-02-2008 o godz. 14:09:37
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://seyla-kirthia.mylog.pl
Jej. Ja na miejscu Rowling już dawno, słysząc takie a nie inne opinie prawników o procesie, który wytoczyła wydawnictwu RDR Books, dałabym za wygraną. No, ale być może już wkrótce się to rozstrzygnie. Oby.Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: 04beata dnia 22-02-2008 o godz. 18:47:11
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Ciekawi mnie bardzo jaki będzie werdykt, niewiem nawet po czyjej jestem stronie bo każda ma trochę racji.Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: Agacik dnia 26-02-2008 o godz. 20:55:06
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://kolo-czarownic.blog.onet.pl. LUB xxxwariatkixxx.blog.onet.pl
ooo...nie zbyt to ciekawe...Re: Rowling vs HP Lexicon: zbliża się decydujące starcie
Autor: tonks222 dnia 13-03-2008 o godz. 19:38:01
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.hogwart-dom-pottera.blog.onet.pl
Owsztstkim się dowiemy kiedy już wydadzą werdykt.Ale sprawa jest interesująca.


 
Zobacz także:
· Kolekcjonerekie figurki już jesienią
· Przewodniczący stowarzyszenia chorych na dyspraksję wdzięczny Danowi
· Trailer już jest!
· Emma Thompson napisze scenariusz!
· "Rok z życia" Rowling w Australii


Najpopularniejszy news na ten temat::
Wywiad z J.K. Rowling

Ocena newsa
Wynik głosowania: 4.70
Głosów: 17


Oceń tego newsa:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Drukuj tego newsa Drukuj tego newsa

Z ostatniej chwili
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Dołącz do redakcji!
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
Stats
Top Users
1Gosia199362480
2Aniaaa52060
3bellatrix48110
4gibol141245610
504beata44070
6Ala43410
7Marta_Evans42320
8Lina38500
9Elomi36730
10gosia4433820

zobacz ranking...

Prorok Codzienny
Zobacz archiwalne numery
Współpraca

harry potter

Harry Potter: gra MMORPG

UDZIELĘ POŻYCZKI PRYWATNEJ DO 10000ZŁ
JESTEM PRYWATNYM INWESTOREM W WIELU SERWISACH KTÓ...

udzielam prywatnych pożyczek
Udzielam prywatnych pożyczek bez przedpłat osobom...

Oszczędzanie pieniędzy na IKE
Czy ktoś z Was oszczędza swoje pieniądze na indyw...

Kategorie
· Wszystkie kategorie
· Fan Zone
· Filmy
· Gry
· HP News
· Inne
· Książki
Szukaj!


On-line
Aktualnie jest 46 gość(ci) i 1 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
Zagłosuj!
Czego Ci brakuje najbardziej na stronie?
Wyniki
Ankiety

Głosów 0
© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.34 sekund
Page created in 0.336456 Seconds