STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
HPNews.pl » Książki » J.K. Rowling » Opinia prawnika: Rowling przegra proces
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Opinia prawnika: Rowling przegra proces

J.K. Rowling przegra proces, który wytoczyła autorowi HP Lexicon – twierdzi amerykański prawnik, profesor Tim Wu (na zdjęciu). W swoim obszernym artykule wykazuje, że pozew, jaki autorka Harry’ego Pottera złożyła przeciwko jednemu ze swoich czytelników, może okazać się bezpodstawny.

„Czy opracowania i kompendia, napisane przez fanów, są niezgodne z prawem? Jakkolwiek szanuję panią Rowling i jej prawa autorskie, obawiam się, że odpowiedź brzmi: nie”, pisze profesor Wu. Twierdzi, że autorka Harry’ego Pottera myli adaptację swojej powieści z jej opracowaniem, a takim właśnie byłby HP Lexicon.

Zwraca uwagę, że Steve Vander Ark – autor opracowania – nie tworzy własnych wersji przygód Harry’ego Pottera, tylko encyklopedię powieści napisanej przez Rowling, i choćby dlatego zasługuje też na odrobinę szacunku – zarówno ze strony prawa, jak i samej Jo. W najbliższych dniach postaramy się przygotować dla Was tłumaczenie całego artykułu.

Tim Wu nie jest pierwszym prawnikiem, którzy uważa, że wydanie HP Lexicon byłoby zgodne z prawem - podobne opinie wygłosiła przed kilkoma tygodniami grupa prawników jednego z uniwersytetów w USA.

Autor: Lipa | 2008-01-15 21:43:53


Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Mary dnia 16-01-2008 o godz. 05:27:38
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://smallperson.blog.onet.pl
Z wielką chęcią przeczytam cały artykuł;)


  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: Lina 16-01-2008 o godz. 15:21:17

    Ja też z ogromną chęcią go przeczytam.
  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: Elomi 16-01-2008 o godz. 17:33:28

    Z wielką chęcią zrobię to także ja. Chętnie dowiem się więcej o tym, co o sprawie myśli ów prawnik^^

Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: m4r1u5z dnia 16-01-2008 o godz. 09:02:49
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
z calym szacunkiem dla jo, ale wyglada na to, ze ma ona niezle nasrane w glowce ;|


  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: Monilip 17-01-2008 o godz. 12:21:11

    aja się boję czy odbiło jej po wydaniem HPiIS czy przed...bo jak przed to może książek też.....yyy......chodzi o to, że boję się jak się zakończy seria jak Rowling tak się zachowuje :/

Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Aktoreczka dnia 16-01-2008 o godz. 10:27:50
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Bardzo ciekawy ten artykuł, jednak jeszcze przecież to końca nie wiadomo. Prawda?


  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: Lina 16-01-2008 o godz. 15:22:18

    Niewiadomo, ale tylko przegrana byłaby sprawiedliwa.

Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Aktoreczka dnia 16-01-2008 o godz. 10:27:50
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Bardzo ciekawy ten artykuł, jednak jeszcze przecież to końca nie wiadomo. Prawda?



Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Marta_Evans dnia 16-01-2008 o godz. 14:22:26
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Popieram zdanie prawnika. Rowling jest chyba uczulona na tym punkcie. Powinna się cieszyć, że HP ma wielką popularność, a nie pozywa wszystkich do sądu. Chociaż czuję wielki respekt do Rowling, chcę aby przegrała, bo tylko to będzie sprawiedliwe.


  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: ginny_00 16-01-2008 o godz. 15:37:51

    Ja uważam tak samo.. Też chcę, by przegrała i raczej tak będzie.
  • Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
    Autor: Mary 17-01-2008 o godz. 16:53:46

    Zgadzam się z wami;););)

Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Lina dnia 16-01-2008 o godz. 15:20:23
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
To jest przesada, Rowling powinna się cieszyc, że ma tylu fanów, a nie targac ich po sądach.



Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Karo dnia 16-01-2008 o godz. 17:06:54
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Niestety, Rowling ostro przesadza! Mam nadzieję że się jeszcze opamięta.



Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Elomi (elomi@interia.eu) dnia 16-01-2008 o godz. 17:35:26
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://seyla-kirthia.mylog.pl
Jak dla mnie to Rowling już tę sprawę przegrała. Niesłusznie pozwała Steve'a Vander Ark i jeśli na tym świecie jest jakaś sprawiedliwość, to przegra tę sprawę. I miło, że wiele osób tak twierdzi. Ja również ją szanuję (wraz z jej prawami autorskimi), ale to już lekka przesada.



Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: Nadia dnia 18-01-2008 o godz. 18:38:18
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Dobra, Rowling jest superświetna i w ogóle, ale troszku przesadza. Ja rozumiem, że chroni swoje prawa autorskie, ale to juz jest jakaś obsesja! Chociaż pewnie już po takiej ilości łamania przysługujących jej praw, można być lekko przewrażliwionym. Ale uważam, iż powinna przegrać - z całym szacunkiem dla niej.



Re: Opinia prawnika: Rowling przegra proces
Autor: 04beata dnia 18-01-2008 o godz. 18:42:58
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Szkada że Rowling jest na straconej pozycji. Moim zdaniem powinni jakoś zmienić te prawa odnoszące się do praw autorskich, wiem że jest wiele tego typu problemów.