STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Cytat dnia

"Pan Lunatyk przesyła wyrazy szacunku profesorowi Snape'owi i uprasza go, by zechciał nie wtykać swojego długiego nochala w sprawy innych ludzi. " - Remus Lupin

Konkurs!
HPNews.pl organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie fan-fiction. Pokaż swój talent! Napisz opowiadanie!
HPNews.pl » Inne » Wywiady » Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'

Kilka dni temu informowaliśmy, że w University of Maryland w Australii trwają prace nad wynalezieniem prawdziwej peleryny-niewidki. Zgodnie z obietnicą, przedstawiamy dziś szczegóły, jakie poznaliśmy od szefa całego przedsięwzięcia – profesora Christophera Davisa (na zdjęciu).

- Nasz niewidzialny wynalazek działa na razie tylko w dwóch wymiarach, i to na bardzo małych obiektach – wyjaśnia Davis. Dodaje jednak, nie pozostawiając większych złudzeń: - Wprawdzie sam też jestem wielkim fanem Harry’ego Pottera, ale nie zmienia to faktu, że uzyskiwanie niewidzialności dla obiektów w trzech wymiarach pozostanie jedynie w sferze fikcji.

Z ciekawości zajrzeliśmy jednak do krótkiego raportu, przesłanego nam przez profesora, opisującego dotychczasowe prace oraz działanie wynalezionej dotąd technologii. Zapraszamy pod „więcej…”

Zaczął należy od tego, że obecnie opracowana wersja peleryny to raczej pelerynka, gdyż jej wymiary nie przekraczają 10 mikrometrów (dla porównania: włos ludzki ma grubość kilkakrotnie większą). Wszystkie doświadczenia muszą więc być realizowane przy użyciu zaawansowanego mikroskopu.

Zasada działania tego maleńskiego obiektu polega na rozpraszaniu promieni świetlnych, które na niego padają. Wyobraźcie sobie kamień, na który pada strumień wody – w taki sam sposób promienie światła „opływają” pelerynę i schowany za nią obiekt, pozostawiając go nieoświetlonym.

Niestety, technologia ta sprawdza się jak na razie tylko w dwóch wymiarach. Przystosowanie jej do ukrywania obiektów trójwymiarowych byłoby nie lada wyzwaniem – wymagałoby bowiem zastosowania zaawansowanych rozwiązań elektrycznych i magnetycznych, pozwalających rozproszyć światło w trzech płaszczyznach.

A jak wygląda sama, miniaturowa na razie peleryna? Składa się z maleńkich krążków z czystego złota, okrytych specjalnym plastikowym materiałem. Obydwie substancje rozpraszają światło w różny sposób, co pozwala, aby schowany za nimi obiekt nie był oświetlony i tym samym – nie był widoczny, podobnie jak sama peleryna.

Badania i prace nad stworzeniem peleryny zyskały uznanie w świecie nauki i znalazły się wśród 100 najważniejszych projektów 2007 roku w zestawieniu fachowej gazety Discovery Magazine.

Profesorowi Davisowi i jego współpracownikom życzymy, rzecz jasna, powodzenia w kolejnych badaniach i eksperymentach nad uzyskaniem efektów niewidzialności. Gdy tylko uzyskamy nowe informacje na ten temat, poinformujemy Was.

Autor: Lipa | 2007-12-28 20:49:44


Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: dorotka dnia 28-12-2007 o godz. 21:03:42
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Mooooze kiedy bedzie juz taka doskonla pereryna- niewidka zrobiona hehe ale bedzie bardzo droga a ja juz bede pewnie stara :D pewnie po 40-stce xDxD a mam dopiero 16 lat dlugo to bedzie trwalo :P:D



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Cyzia dnia 28-12-2007 o godz. 21:49:26
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://hp-sw.blog.onet.pl
Hmm... może im się uda? Nawet taka mała, a 3 wymiarowa byłaby ogromnym postępem. Żyjemy w XXI wieku, więc możemy się spodziewać wszystkiego. Ja jestem dobrej myśli.


  • Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
    Autor: Lina 29-12-2007 o godz. 14:08:08

    Dla mnie większym osiągnięciem byłaby peleryna w dwóch wymiarach a wystarczająco duża (taka by można było zobaczyć ją gołym okiem).

Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: adamek (adAM.koz@poczta.onet.pl) dnia 29-12-2007 o godz. 11:40:48
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Aż się w głowie kręci czytając takie rzeczy. Takie jakie nauka XXI wieku potrafi zdziałać.



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Lina dnia 29-12-2007 o godz. 13:35:50
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Niesamowite, to ogromny krok do przodu. Zastanawiam się tylko jak udało im się stworzyć tak maleńkie krążki złota, i jakim cudem mogą na nich pracować (tak, wiem, wiem mikroskopy..., ale to wcale nie rozwiązuje problemu).


  • Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
    Autor: Mary 31-12-2007 o godz. 09:24:14

    Są takie specjalne mikroskopy, tylko dla takich ludzi, którzy bardzo ich potrzebują (jak naprzykład to pracowania na takiej naszej "pelerynie"). Poza tym przecież oni pracują za pomocą szczypczyków i całej elektroniki. Nie trzymają "składników peleryny" w rękach, więc dla nich problem ich wielkości prawie nie istniej;)

Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Nadia dnia 29-12-2007 o godz. 14:57:11
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Interesujące, interesujące... Oczywiście, że "peleryna-niewidka" w trzech wymiarach jest na razie tylko marzeniem, ale nauka wciąż idzie do przodu. Juz i tak wiele zdziałali pod względem wynalezienia obiektu dającego niewidzialność. Jestem więc dobrej mysli i z życzę naukowcom powodzenia! Czekam na wszelkie informacje :)



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Elomi dnia 29-12-2007 o godz. 15:26:40
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://seyla-kirthia.mylog.pl
Powodzenia im życzę^^ I oby wynaleźli chociaż dużą-dwuwymiarową pelerynę^^ A szczytem marzeń byłaby trójwymiarowa, pod którą może ukryć się człowiek. Ale taka pelerynka byłaby napewno bardzo droga...


  • Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
    Autor: Lina 30-12-2007 o godz. 13:08:34

    Szczerze, to wątpię, by nawet jeśli taka peleryna by powstała, można by ją było kupić. Jakby powstała to byłaby wykożystana do ważniejszch celów.

Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: ginny_00 dnia 29-12-2007 o godz. 15:54:16
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Fajna by była taka pelerynka^^ Życzę powodzenia w dalszych badaniach:]



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: m4r1u5z dnia 29-12-2007 o godz. 23:33:59
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
'To, co dzisiaj jest dowiedzione, kiedys bylo fantazja.' William Blake Chyba nic wiecej dodawac nie trzeba. No, mozna jeszcze przytoczyc slowa Billa Gates'a, ktory pare lat temu zarzekal sie, ze nikomu nigdy nie bedzie potrzebne wiecej niz pare kb[?] pamieci operacyjnej. Wszystko w rekach naukowcow, powodzenia :)



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Lien_McGonagall dnia 30-12-2007 o godz. 08:48:38
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://lien-mcgonagall.blog.onet.pl
E tam, może nawet lepiej by było, gdyby peleryna niwidka została fikcją. Jakoś nie jestem zwolennikiem mieszania świata realnego z fantastycznym. Lubię żyć jednym i drugim, ale nie na raz ;)


  • Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
    Autor: Lina 30-12-2007 o godz. 13:05:47

    Fantastycznego? Dlaczego? Przecież jeszcze niedawno komputer był fantastyczny, a teraz...

Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Bobcia dnia 30-12-2007 o godz. 16:17:47
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
To jest coś :) Technika idzie do przodu. Ale nawet jeżeli im się uda już stworzyć taką peleryne to nie sądzę aby była dostępna w "każdym sklepie" nie mówiąc już o cenie. Zastanówcie się jakie by to przyniosło skutki. Dobre, ale i więcej tych złych. Byłaby wykorzystywana do różnych celów. A niby czemu nawet w HP była tylko JEDNA taka peleryna???Był ku temu powód^^


  • Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
    Autor: Mary 31-12-2007 o godz. 09:20:14

    Zgadzam się z tobą, po za tym gdyby każdy miał taką peleryną byłoby to nadzzwyczaj niebezpieczne.

Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: potteromaniaczka dnia 31-12-2007 o godz. 09:14:03
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Napewno kiedyś wynajdą taką pelerynę. Chciałabym ją zobaczyć!



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Mary dnia 31-12-2007 o godz. 09:18:30
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://smallperson.blog.onet.pl
Moim zdaniem taka peleryna jest całkowicie możliwa!!! Posyłamy ludzi w kosmos, a nie możemy stworzyć materiału, który odpowiednio rozszczepi światło? Jakoś w to nie uwierzę...



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: 04beata dnia 03-01-2008 o godz. 17:19:56
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Powodzenia w pracy! Taka peleryna nawet jeśli dziła w dwóch wymiarach zawsze może się do czegoś przydać.



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Agacik dnia 11-02-2008 o godz. 12:24:53
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://kolo-czarownic.blog.onet.pl. LUB xxxwariatkixxx.blog.onet.pl
Oooooooooooo......super, ciekawe czy im sie uda, w końcu żyjemy w XXI wieku.....chociaz pewnie jak ja zrobia bede miala z 40 lat....ech ale na takie rzeczy warto czekac:)



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: Agacik dnia 11-02-2008 o godz. 12:24:58
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://kolo-czarownic.blog.onet.pl. LUB xxxwariatkixxx.blog.onet.pl
Oooooooooooo......super, ciekawe czy im sie uda, w końcu żyjemy w XXI wieku.....chociaz pewnie jak ja zrobia bede miala z 40 lat....ech ale na takie rzeczy warto czekac:)



Re: Prof. Davis: 'Prawdziwa peleryna to tylko fikcja'
Autor: gosia44 dnia 19-02-2008 o godz. 15:08:49
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
No, no, jakież to cuda!


 
Zobacz także:
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
· Występ Daniela w programie Conan O'Brien


Najpopularniejszy news na ten temat::
Zakończenie Pottera? Autorka zdradza, co dzieje się dalej! - wywiad z JKR

Ocena newsa
Wynik głosowania: 4.68
Głosów: 22


Oceń tego newsa:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Drukuj tego newsa Drukuj tego newsa

Z ostatniej chwili
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Dołącz do redakcji!
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
Stats
Top Users
1Gosia199362480
2Aniaaa52060
3bellatrix48110
4gibol141245610
504beata44070
6Ala43410
7Marta_Evans42320
8Lina38500
9Elomi36730
10gosia4433820

zobacz ranking...

Prorok Codzienny
Zobacz archiwalne numery
Współpraca

harry potter

Harry Potter: gra MMORPG

UDZIELĘ POŻYCZKI PRYWATNEJ DO 10000ZŁ
JESTEM PRYWATNYM INWESTOREM W WIELU SERWISACH KTÓ...

udzielam prywatnych pożyczek
Udzielam prywatnych pożyczek bez przedpłat osobom...

Oszczędzanie pieniędzy na IKE
Czy ktoś z Was oszczędza swoje pieniądze na indyw...

Kategorie
· Wszystkie kategorie
· Fan Zone
· Filmy
· Gry
· HP News
· Inne
· Książki
Szukaj!


On-line
Aktualnie jest 57 gość(ci) i 1 użytkownik(ów) online.