STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
HPNews.pl » Książki » J.K. Rowling » Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'

Nowe wieści dotyczące sporu J.K. Rowling z autorem HP Lexicon. Tym razem głos zabiera ten drugi, czyli Steve Vander Ark (na zdjęciu) – fan Harry’ego Pottera, który chciałby wydać w postaci książkowej stworzony przez siebie internetowy leksykon HP, a Jo uważa, że złamie to jej prawa autorskie.

Jak donosi serwis mlive.com, Steve spotkał się w miniony weekend ze studentami z lokalnego Grand Valley State University. Mówił m.in., co sądzi o sprawie sądowej, jaką Rowling wytoczyła jemu i jego wydawcy. „Dlaczego stworzyłem HP Lexicon? Po prostu chciałem wszystko uporządkować”, wyjaśniał. „A po co? Ponieważ uważam, że te książki są magiczne”.

Vander Ark tłumaczył też, dlaczego zapragnął wydać HP Lexicon w postaci książkowej i dlaczego jego zdaniem J.K. Rowling nie powinna mu tego wzbraniać. O tym w dalszej części newsa.

Steve – przed kilkoma laty bibliotekarz, obecnie mieszkający w Londynie – twierdzi, że do wydania HP Lexicon również w formie książki skłonili go fani. HP-Lexicon.org to jedna z najpopularniejszych stron potterowskich w świecie, a jej odwiedzający przysyłali coraz liczniejsze prośby do Vander Arka, by wydał stworzoną w ten sposób encyklopedię również w postaci książki, którą można by kupić w sklepie.

W ten sposób na podstawie internetowej wersji encyklopedii – zawierającej ok. 1000 haseł – Vander Ark przygotował 400-stronicową wersję książkową, którą chciał wydać i sprzedawać za pośrednictwem wydawnictwa RDR Books.

Przypomnijmy, że sprzeciwiła się temu J.K. Rowling. Uznała bowiem, że skoro Steve – sprzedając książkę – będzie z niej czerpał korzyści finansowe, naruszy w ten sposób jej prawa autorskie do Harry’ego Pottera. Ponieważ próby negocjacji z RDR Books nie przyniosły rezultatu, w listopadzie sprawa trafiła do sądu. Wyrok ma zapaść na początku lutego.

Na weekendowym spotkaniu Vander Arka przywołano jednak argument, który może znacznie osłabić pozew wniesiony przez Rowling: okazuje się, że już obecnie drukowanych i wydawanych jest na całym świecie blisko 50 innych książek dotyczących serii o Harrym Potterze. Jo równie dobrze mogłaby o nich powiedzieć, że naruszają jej prawa – a mimo to znajdują się w sprzedaży.

Steve nie ma wątpliwości, że jeśli wygra sprawę i jego HP Lexicon w postaci książkowej zostanie wydany, nie będzie narzekał na brak klientów. „Czytelnicy HP Lexicon wiedzą, że potrzebujemy pieniędzy na utrzymanie serwisu internetowego”, mówi. Dodaje, że jeśli książka nie zostanie wydana i nie przyniesie dochodów, HP-Lexicon.org może zostać zamknięty.

Autor: Lipa | 2007-12-10 22:37:20


Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: Mary dnia 11-12-2007 o godz. 10:58:09
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://smallperson.blog.onet.pl
No to teraz Rowling ma dylemat. I bardzo jej tak dobrze. Jeśli ona wygra tą sprawę to tylko dla tego że przekupi sędziego!!!Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: Lina dnia 11-12-2007 o godz. 11:46:53
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Właśnie, Rowling przesadziła, przecież ta książka nic jej nie szkodzi, jest wiele takich. Rozumiem jeszcze porozmawiać na ten temat i wogule, ale odrazu do sądów? To przesada.Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: MartuS_KOchA_HarregO dnia 11-12-2007 o godz. 16:01:09
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
JA uyważam że Rowling ma rację. To ona wymyśliła Harrego o tylko ona pa prawo wydawać książki o Harrym!!!!!! A to że ten facet bardzo lubi harrego nie upoważnia go do pisania nowych książek.


  • Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
    Autor: Mary 11-12-2007 o godz. 17:20:45

    Dziwi mnie twoje podejście do sprawy;/. Steve Vander Ark nie napisał nowej książki o Harrym!!! To miał być leksykon! Nie sądzisz że coś tu nie gra?-Jest mnustwo książek takich jak pan Steve chciał wydać i Rowling nie posłała ich wydawców do sądów!!!

Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: Elomi dnia 11-12-2007 o godz. 16:31:51
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://seyla-kirthia.mylog.pl
Dla mnie to jest bez sensu. Rowling trochę przesadza. Jest mnóstwo książek o Potterze (rzecz jasna nienapisanych przez Jo), a leżą sobie spokojnie na półkach. Czemu akurat Steve Vander Ark? Nie wiem. Ale uważam, że to duża przesada. Bardzo duża.Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: potteromaniaczka dnia 12-12-2007 o godz. 14:13:20
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jestem po stronie Rowling. Mimo wszystko te wszystkie pomysły były jej a on ma ztego czerpać korzyści finansowe. On tylko to wszystko zebrał a to ona to wymyśliła.Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: ginny_00 dnia 12-12-2007 o godz. 16:45:28
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jest przecież mnóstwo takich książek. Nie rozumiem Rowling.Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: agentka007 dnia 12-12-2007 o godz. 19:02:18
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
NIECH ROWLING WALCZY O SWOJE!!!!!! (ALE CAŁEGO ARTYKUŁU NIE CZYTAŁAM)Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: 04beata dnia 14-12-2007 o godz. 11:37:27
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
nie lubię łamania prawa autorskiego. Steve mógłby powiedzieć że 50% dochodów z książki przekarze na cele dobroczynne, mógłby też podpisać jakieś papiery że resztę dochodów będzie poświęcał tylko i wyłącznie na utrzymanie HP-Lexicon.org.Re: Steve Vander Ark: 'Jest 50 takich książek!'
Autor: nimfa_dora dnia 16-12-2007 o godz. 19:11:26
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Myśle, że jednak Jo trochę przesadza, skoro jest tak dużo podobnych książek na rynku. Może akurat Steve`a nie lubi, może czymś jej podpadł na swojej stronce, tego nie wiem, ale to jakaś paranoja. Cała sprawa w ogóle nie powinna mieć miejsca. Dobrze, że Jo broni swoich praw, ale bez przesady... :)))


 
© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.66 sekund
Page created in 0.649129 Seconds