STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Cytat dnia

"- Umieram! (...) Ja umieram! Ta bestia mnie zabiła!" - Draco Malfoy

Konkurs!
HPNews.pl organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie fan-fiction. Pokaż swój talent! Napisz opowiadanie!
HPNews.pl » Artykuły » HP News » Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego

Mija już drugi rok, kiedy Jan Paweł II odszedł do domu ojca. Czasami zastanawiam się jak ten czas szybko leci. Wydawałoby się, że nie tak dawno naszego kochanego papieża żegnałem, wyruszając w biały pochód. Tymczasem mamy już rok 2007, a po Janie Pawle II pozostały jedynie piękne historie.

Dzisiejszy artykuł będzie jedną z nich. W tych kilkunastu słowach spróbuje oddać wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła mi po drugim kwietnia. Bo mimo, że odejście papieża powitałem z dużym smutkiem, poczuciem pustki i przygnębienia to jednak po kilku dniach przyszła nadzieja, i przede wszystkich wiara na lepsze jutro. Jak żegnałem Jana Pawła II? Z tym pytaniem cofnę cię do dnia, tuz po śmierci naszego ukochanego papieża. Pamiętnego marszu, który wyruszył ulicami mojego rodzinnego miasta Lublina.

3 kwietnia

Pierwszy dzień po śmierci papieża. Jedyna niedziela kiedy bez oporu poszedłem do kościoła, aby w słowach księdza proboszcza szukać najmniejszego ukojenia. Zupełnie nie pamiętam mszy, ani pierwszych godzin, które później mi towarzyszyły. Ponieważ bardziej niż sobie, skupiony byłem na śledzeniu relacji z Watykanu. Podobnie jak miliony wiernych czekałem na najkrótsze informacje o tym kiedy będzie pogrzeb i jak świat pożegna tego wielkiego człowieka. Refleksja przyszła do mnie dopiero wieczorem. Pamiętam jak zadzwoniła koleżanka i bez zbędnych słów powiedziała, abym przyszedł na lubelski deptak.

Tysiące mieszkańców zgromadziły się tam wieczorem, oddając w marszu milczenia hołd wielkiemu Polakowi. Szedłem więc razem z nimi wsłuchując się w płynące z głośnika słowa pamiętnej mszy z 1987 roku. Wtedy jeszcze jako kilku miesięczne dziecko po raz pierwszy spotkałem Jana Pawła II. Zresztą spotkać to za wiele powiedziane. Zabrali mnie rodzice w wózku na miejsce, gdzie przybyły tysiące lublinian, aby wysłuchać słów nowo mianowanego papieża. I choć nic z nich nie zapamiętałem, miałem zaledwie kilka miesięcy, to jednak czuję tę budującą świadomość, że jeden jedyny raz w życiu spotkałem papieża na żywo, wybrałem się na pierwsze i niestety ostatnie spotkanie.

W Lublinie przy ulicy Krakowskie Przedmieście znajduje się słynny uniwersytet. Krążą wokół niego niesamowite historie, jakoby pierwszy rok rozpoczynał się rekolekcjami, a w czasie sesji każdy student musiał zdawać egzamin z biblii. Katolicki Uniwersytet Lubelski, miejsce które w sposób szczególny nosi znamiona życia Jana Pawła II. Nasz papież, wtedy jeszcze jako kardynał Wojtyła wykładał tam teologię moralną i etykę małżeńską. Aż trudno uwierzyć, że wydawać by się mogło nudne przedmioty cieszyły się wśród studentów dużym zainteresowaniem. To wielka charyzma mało znanego wykładowcy sprawiła, że każdy z uśmiechem uczęszczał na cotygodniowe zajęcia.

Od tamtych wydarzeń minęło czterdzieści lat. Przybyliśmy z powrotem na historyczne miejsce aby oddać hołd wielkiemu Polakowi. Pamiętam jak na prowadzących do KULu schodach wystawione było poniszczone krzesło. Eksponowane niczym relikwia nosiło na sobie namacalne dowody ziemskiego żywota papieża. Karol Wojtyła wiele razy zasiadał w nim na zajęciach.

Przy KULu spędziliśmy niecałą godzinę, aby śpiewając po raz pierwszy Barkę przejść ulicą do pobliskiego stadionu. To tutaj gra nasz lokalny klub Lublinianka. Poniszczone rzędy trybun nigdy wcześniej nie widziały tylu ludzi. Na stadionie pojawiło się nas kilkanaście tysięcy. Nikt tutaj nie patrzył na względy bezpieczeństwa, bo wszelka ochrona była zbędna. Wszyscy wydawali się tacy spokojni, bardziej życzyli niż zwykle, powoli zajmowali wolne miejsca. Każdy z nas trzymał w ręku zapaloną świece. Jakiż to musiał być wspaniały widok. Tysiące uniesionych w górze płomyków, a pośrodku nich ksiądz w czarnej sutannie. Tak to właśnie ten kapłan miał odprawić podniosłe nabożeństwo. Nie pamiętam za bardzo jego słów. Może się to wydać śmieszne, ale w głowie zapadły mi jedynie te najmniej ważne - aby nie wynosić fragmentów stadionu, dbać o porządek ponieważ miejscowy klub jest bardzo biedny i nie będzie miał pieniędzy na nowe trybuny. Co znaczą takie apele, w obliczu smutku jakie nas wtedy ogarnął? Powinienem przecież pisać o papieżu, a tymczasem skupiam się na mało istotnych szczegółach. A może te kilka niepozornych zwrotów pozwoliły mi choć na chwilę odzyskać pogodę ducha. Zamiast myśleć o tym, że Jan Paweł II umarł, odszedł na zawsze wybuchnąłem śmiechem i z większym optymizmem pogrążyłem się w modlitwie.

Czym dla mnie była śmierć Jana Pawła II. Zadaje sobie to pytanie dwa lata po jego odejściu. Nie będzie to zbyt oryginalna odpowiedź, ale po raz pierwszy uświadomiłem sobie i dalej uświadamiam jak wiele dla mnie znaczył. Bo wcześniej papież był i wydawało się, że będzie trwał na wieki. A tymczasem wystarczył zdmuchnięty płomień świecy, aby dotarła do mnie porażająca wiadomość, że Jan Paweł odszedł do domu ojca. A potem twarze zgromadzonych na Placu Świętego Piotra wiernych, w tle dźwięk dzwonów. Zupełnie tak samo, jak w roku 1979.

„Habemus papam – powiedział kardynał Pericle Felici – Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla Ioannem Paulum Secundum!

W tłumie ludzi nie wiedzieli kto to jest, lecz ktoś krzyknął radosnym głosem "To Polak". Następnie nowy papież pojawił się w oknie w czerwonym ornacie z uśmiechem na twarzy i przemówił po włosku.

„Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (...). Nie wiem czy będę umiał dobrze się wysłowić w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie".

Następnie po raz pierwszy pobłogosławił Urbi et Orbi.

Autor: GGgrzesiek | 2007-04-02 20:24:52


Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: McBombel dnia 02-04-2007 o godz. 22:18:13
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://zawsze-cos-jest.blog.onet.pl
Był wielki... czasami nawet się płakać chce, ze odszedł, szczególnie jak słucham Barke...... WIELKI POLAK WILEKI POLAK WIELKI POLAK JAN PAWEŁ II WIELKI



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: dumbledoreisnotdead dnia 02-04-2007 o godz. 21:49:08
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
brakuje mi go jeden z najwiekszych polaków



Re: Wspmnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Barbarikum dnia 02-04-2007 o godz. 21:34:42
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
naprawde byl WIELKI... tez go kiedys spotkalam na zywo:) mile wspomnienie... dzieki za ten art bo dzieki niemu nie zapomnimy o Nim... a to byłaby wielka strata... Wspomnienie o nim musi zawsze byc zywe!!!



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: justii dnia 02-04-2007 o godz. 22:23:29
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://magianiepotrzebna.mylog.pl
Nie było, nie ma i nie bedzie takiego człowieka jak on.. Tak dobrego, tak wspaniałego i dobrodusznego a jednoczesne.. co jest chyba największym wyczynem Jana Pawła II - przyznającego sie do grzechów i przepraszajacego. Przepraszającego? Można by sobie postawić pytanie - za co? Przecież on same dobre uczynki wyopełnił.... A jednak czuł w sobie, ze też grzeszy i że powinien przepraszać za to. On jest Świętym bez procesu kanonizacji - Świętym w sercu tysiąca ludzi...:)



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: MeRY dnia 02-04-2007 o godz. 22:52:42
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
[*] ... pamiętam 2.04.2005r... 21.37...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Jasny dnia 02-04-2007 o godz. 23:13:03
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Chociaż mieszkam w mniejszej miejscowości i obchody z tej "okazji" były proporcjonalnie mniejsze, to mam podobne wspomnienia z tego okresu, gdy to się stało poczułem pustkę, jakbym coś stracił naprawdę cennego, chociaż nigdy tak naprawdę nie spotkałem się z Ojcem Świętym, czego bardzo żałuję...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: bellatrix dnia 02-04-2007 o godz. 23:17:20
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
[*]



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Agunia (gunia_0@poczta.onet.pl) dnia 02-04-2007 o godz. 23:33:51
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.hpnews.pl
Pamiętamy - [*]
Dzięki za ten news.



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Marta_Evans dnia 03-04-2007 o godz. 00:06:54
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Nasz kochany papież [*] właśnie niedawno wróciłam z placu w moim mieście, gdzie zapalaliśmy znicze, śpiewaliśmy i modliliśmy się na cześć Jana Pawła II! Kochamy Cię!



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Summer dnia 03-04-2007 o godz. 11:19:43
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
on był wielki.. i szkoda że taki człowiek nas opuścił...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: dorotka dnia 03-04-2007 o godz. 12:10:35
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Był to smutny dzien 02.kwiecień.2005 roku kiedy usłyszałam ze zmarł to chciaąło mi się bardzo płakać ale nie mogłam ;(;( to było straszne ;( dusiło mnie do płaczu tez pod katedrą jak tam zegnaliśmy papieża ale powstrzymywałam się a teraz wszystko pamietam z tamtego dnia jakby to było wczoraj ;(


  • Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
    Autor: dorotka 03-04-2007 o godz. 12:12:19

    Wszyscy będziemy pamiętać godzine 21:37 ;( [*][*]

Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: aniulek dnia 03-04-2007 o godz. 13:42:34
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
JPII to wielki czlowiek! szkoda ze go nie ma... nigdy go nie zapomne...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: isia16 dnia 03-04-2007 o godz. 14:48:05
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
największy autorytet na świecie .....On nie umarł zawsze bedzie żył w naszych sercach i pamięci przez to nigdy nie zostanie zapomniany..[*][*]



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Gosia1993 dnia 03-04-2007 o godz. 16:32:29
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Njawiększy Polak i wielki człowiek Jan Paweł II [*][*] już dwa lat nie ma Go na tej ziemi... Odszedł ale zawsze pozostanie w moim sercu.



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Anna_16 dnia 03-04-2007 o godz. 16:54:45
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://hermionaa-granger.blog.onet.pl/
Bardzo fajny art. Sama nie mogę uwierzyć, żę tak Wielkiego Polaka nie wśród nas już od 2 lat. Żałuję, że byłam tylko na jednej pigrzymce kiedy przyjechał do Polski



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Magdalena (brzudal88@poczta.fm) dnia 03-04-2007 o godz. 17:22:56
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://www.interia.pl
Mi tez go brakuje i brakować bedzie,w końcu to Polak, jedyny który został wybrany



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Marietta dnia 03-04-2007 o godz. 17:34:46
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Był wielkim człowiekiem i do tego Polakiem...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: margolcia1992 dnia 03-04-2007 o godz. 17:37:28
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
2 kwietnia 2005 godzina 21:37..... Pamiętam tę chwilę jak by to było wczoraj ;( [*] [*] [*]



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Julia1514 dnia 03-04-2007 o godz. 18:00:54
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jestem naprawde mile zaskoczona że poświęciliście czas na napisanie artykułu... naprawde brawa... wiele osób to docenia:)



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Martulkapl dnia 03-04-2007 o godz. 18:42:10
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
JP II [*] był i jest najwspanialszym człowiekiem w moim życiu. Moim autorytetem. Miał tak wielką wiarę i taką miłość w sobie, że potrafił zjednoczyć miliony ludzi na całym świecie nie tylko wtedy jak żył. Również teraz, po jego śmierci ludzie jednoczą sie w modlitwie. Nigdy nie zapomnę Jego, i tego co zrobił dla wszystkich ludzi. To on pokazał nam czym jest prawdziwa miłość, wierność i oddanie Bogu. [*]



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Aniaaa dnia 03-04-2007 o godz. 18:54:08
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Bardzo ładny artykuł. Kochamy Cię, Janie Pawle Wielki. [*]



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Ligia dnia 03-04-2007 o godz. 19:53:12
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://ligia.blog.onet.pl
nie zapomne marszu w moim miescie, we Wroclawiu... nikt nie oglaszal publicznie, poczta pantoflowa rozniosla jednak wiadomosc o marszu duuzej liczbie osob... tak... tak jakos wyszlo... Tysiace ludzi, flagi bialo czerwone, bialo zolte... i swiece, znicze... wial wiatr, silnie... plomyki gasly, ale to w niczym nie przeszkodzilo... zapalilismy je odnowa. Zaczelo sie od akademikow przy placu grunwaldzkim, potem caly ten tlum pomazerowal przez szczytnicka pod Katedre, gdzie jaklis ksiadz cos mowil, nie wiem co... jakies fragmenty, zapewne ze spotkan papieza z wroclawianinami, nie wiem, nie pamietam... Spiewalismy, oczywiscie Barke... Nie zapomne nigdy...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Dominia7 dnia 03-04-2007 o godz. 20:05:28
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Niezwykły człowiek... Łezka w oku mi się kręci, gdy o nim myślę. Był wspaniałą osobą. Artykuł, jak zwykle, udany ;)



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Irmunia dnia 03-04-2007 o godz. 20:20:23
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Gratuluje wspaniałego artykułu. PAPIEŻ POLAK JAN PAWEŁ II WIELKI CZŁOWIEK



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: jzpotter7 dnia 03-04-2007 o godz. 23:41:37
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Wspaniały artukuł.Dla mnie Jan Paweł II juz jest świety. Kocham Go....



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: mloda_maniczka dnia 04-04-2007 o godz. 10:53:37
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
ehh... myślę, że Jan Paweł II zawsze będzie w naszych sercach... i dla nas już od dawna jest Świętym... na zawsze...



Re: Wspomnienie o pożegnaniu Jana Pawła Wielkiego
Autor: Angie dnia 08-05-2008 o godz. 14:39:21
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jan Paweł II na zawsze pozostanie w moim sercu [*]


 
Zobacz także:
· Kolekcjonerekie figurki już jesienią
· Przewodniczący stowarzyszenia chorych na dyspraksję wdzięczny Danowi
· Trailer już jest!
· Emma Thompson napisze scenariusz!
· "Rok z życia" Rowling w Australii


Najpopularniejszy news na ten temat::
Konkurs na najlepszego fan ficka

Ocena newsa
Wynik głosowania: 5
Głosów: 21


Oceń tego newsa:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Drukuj tego newsa Drukuj tego newsa

Z ostatniej chwili
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Dołącz do redakcji!
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
Stats
Top Users
1Gosia199362480
2Aniaaa52060
3bellatrix48110
4gibol141245610
504beata44070
6Ala43410
7Marta_Evans42320
8Lina38500
9Elomi36730
10gosia4433820

zobacz ranking...

Prorok Codzienny
Zobacz archiwalne numery
Współpraca

harry potter

Harry Potter: gra MMORPG

Kredyt na start?
Czy ktoś orientuje się, na bazie jakich kryteriów...

Bogaty POMOŻE osobie z Warszawy tel. 887-252-897
Milioner pomoże w spłacie zadłużenia. Tylko osoby...

UDZIELĘ POŻYCZKI PRYWATNEJ DO 10000ZŁ
JESTEM PRYWATNYM INWESTOREM W WIELU SERWISACH KTÓ...

Kategorie
· Wszystkie kategorie
· Fan Zone
· Filmy
· Gry
· HP News
· Inne
· Książki
Szukaj!


On-line
Aktualnie jest 58 gość(ci) i 1 użytkownik(ów) online.