STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Cytat dnia

"Twoje przywiązanie to zwykłe tchórzostwo. Nie byłoby cię tu gdybyś nie miał dokąd pójść" - T. Riddle

Konkurs!
HPNews.pl organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie fan-fiction. Pokaż swój talent! Napisz opowiadanie!
HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter i Książę Półkrwi » Departament Tajemnic - tydzień 6
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Departament Tajemnic - tydzień 6

Tak jak zapowiadałem, dziś szósty artykuł z serii Departament Tajemnic. Uwaga: Przypominam, że artykuły z cyklu Departament Tajemnic omawiają treść szóstego tomu! Jeśli nie chcesz jej poznawać, nie czytaj ich!

Tytuł dzisiejszego artykuły brzmi: "Emeryt Slug". Zainteresowanych zapraszam do dalszej części newsa...

The wand-light sparkled on his shiny pate, his prominent eyes, his enormous, silver walrus-like moustache, and the highly polished buttons on the marron velvet jacket he was wearing over a pair of lilac silk pyjamas. The top of his head barely reached Dumbledore’s chin.

(„Harry Potter and the Half-blood Prince”, Bloomsbury, p. 65)

[ Światło z różdżki oświetliło jego jasną postać, wyraziste oczy; ogromne jak u morsa, srebrzyste wąsy, a także starannie wypolerowane guziki aksamitnej kamizelki, którą miał na sobie, okrywającej liliową, jedwabną piżamę. Czubek jego głowy ledwo sięgał do podbródka Dumbledore’a. ]


Gdy poznaliśmy Horacego Slughorna – dodajmy, że w dość dziwnych okolicznościach – nie mogliśmy się jeszcze spodziewać, iż odegra tak istotną rolę w fabule powieści. Jednak już sam fakt, że jego imieniem i nazwiskiem zatytułowano cały rozdział, powinien był dać nam do myślenia. Bo oto okazało się, że emerytowany kolega profesora Dumbledore’a niegdyś nieświadomie dopomógł samemu Lordowi Voldemortowi w stworzeniu potęgi!

Cała postać Slughorna jest według mnie intrygująca. J.K. Rowling z pewnością kreuje go na pozytywnego bohatera, ale czy nie należy doszukiwać się drugiego dna, jakiejś niespodzianki, która może wyjść na jaw dopiero w kluczowym momencie siódmej części?

W poprzednim artykule rozważaliśmy, czy rzeczywiście tylko przez przypadek Slughorn dał Harry’emu podręcznik Księcia Półkrwi. Wyraziłem wątpliwość: czy faktycznie Horacy jest postacią pozytywną? Spróbujmy się zastanowić również, jaką rolę może odegrać w siódmym tomie.

Wszystko zaczęło się od „niespodziewanej” wizyty Dumbledore’a i Harry’ego u omawianego bohatera. Niespodziewanej w cudzysłowiu, gdyż – jak się okazało – Slughorn, niczym istny szpieg, wykrył obecność nieproszonych gości i w ciągu dwóch minut, jak sam się później chwalił, zdążył upozorować włamanie czy też istną bitwę, jaka rzekomo przetoczyła się przez mieszkanie. Tylko po to, by nikt nie zawracał mu głowy ani nie próbował go porwać, zabić, unieszkodliwić. Właśnie to zdarzenie uświadomiło nam, że Slughorn jest kimś bardzo osobliwym. Czy tak się zachowuje zwykły emeryt? Czy Slug naprawdę miał już tak dosyć świata, że zaczął się przed nim chować?

Owa niesłychana wrażliwość i nerwowość upodabniają go trochę do Szalonookiego Moody’ego. Ale różnice między nimi istnieją, w dodatku znaczne. Mood był twardy, poważny, chłodny w stosunku do innych. Raczej nigdy się nie uśmiechał. Jeśli już mówił z jakimś humorem, to złośliwym, ironicznym. Natomiast Horacy w gruncie rzeczy jest dobroduszny i uprzejmy wobec ludzi, choć emocjonalnie stara się przed nimi ukrywać i od nich uciekać.

Co więcej, Moody natychmiast przyłączył się do Zakonu Feniksa, gdy tylko dowiedział się o jego reaktywacji, i gotów był walczyć ze sprzymierzeńcami Czarnego Pana, kiedy zajdzie potrzeba. Tymczasem Slughorn bez ogródek wyznaje Harry’emu, iż wstąpienie do Zakonu byłoby jedną z ostatnich rzeczy, na jakie chciałby się zdecydować. To pierwszy znak, że raczej nie może być ukrytym śmierciożercą ani w ogóle kimś działającym dla Voldemorta. Bo czy w tak lekkomyślny sposób rezygnowałby z okazji, jaką stanowiłoby bezkarne szpiegowanie członków Zakonu? Slug to typ starszego człowieka, którego jedynymi marzeniami są cisza i spokój.

Horacy ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę, wyeksponowaną w powieści. Dodajmy: kluczową cechę. Otóż dla niego priorytetową sprawą w każdej sytuacji jest, co o nim sądzą ludzie. Właśnie stąd bierze się jego przesadna, niekiedy sztuczna uprzejmość wobec innych, zwłaszcza tych bardziej znanych. Przypominacie sobie, by Slug kiedyś na kogoś nakrzyczał? Powiecie: owszem. Bo przecież wydarł się na Harry’ego, gdy ten próbował go przekonać, by oddał wspomnienie o Horkruksach. Ale zauważcie: to wspomnienie mogło zrujnować całą jego reputację, na którą bez cienia wątpliwości przez lata pracował. Dochodzimy do wniosku, prostego zresztą, iż Slughorn w jednej chwili traci swe dobre maniery i życzliwość, gdy ma do czynienia z kimś, kto chce przyczynić się do pogorszenia opinii o nim. I według mnie jest to najsłabszy punkt naszego bohatera. Punkt, w który bardzo łatwo uderzyć. Może, wręcz powinno, okazać się to ważne w siódmym tomie. Dlaczego? O tym za chwilę.

Omawiany przez nas, swoisty narcyzm Horacego objawia się również w jego licznych znajomościach z różnymi osobistościami. Te kontakty stanowią bardzo ważną część jego życia, skoro niemal co chwilę organizuje spotkania i imprezy, głównie ze swoimi ulubionymi uczniami. Ulubionymi – bo znanymi. Nie zważa na ich wiek, narodowość, dom do którego należą. Interesuje go jedynie nazwisko – sławne czy nie. Tym sposobem jego znajomymi mogą stać się zupełnie różne osoby: słynny gracz quidditcha, Zabini Blaise lub nawet Harry Potter.

Do czego zmierzam? Otóż ów słaby punkt Sluga powoduje, że bardzo łatwo jest nim kierować, jeśli tylko należy się do paczki jego ulubieńców. Bo Slughorn w gruncie rzeczy jest naiwny. Co więcej, tkwi w przekonaniu o swojej wielkości i prawidłowości swoich działań. Prześledźmy to na przykładzie jego największej życiowej wpadki, czyli zdradzeniu Tomowi Riddle’owi tajemnicy Horkruksów.

Riddle – uczeń ze znanym w szkole nazwiskiem, prymus. Prefekt, wzorowy student. Dzięki temu jeden z ulubieńców Sluga. I nagle okazuje się, że bohater zrobi, jak mu Riddle podyryguje – czyli zdradzi straszną, czarnomagiczną wiedzę, która przyczyni się do powstania potęgi Lorda Voldemorta! Co gorsza, można podejrzewać, że Slughorn równie dobrze gotów byłby zdradzić te tajemnice, gdyby na miejscu Toma znalazły się inne osoby: Lily Evans, Cormac McLaggen czy chociażby Harry.

Żeby było zabawniej – a może tragiczniej – Sluga raczej mało obchodzi, że to dzięki jego „pomocy” Lord Voldemort stworzył Horkruksy. Bohatera martwi tylko, co ludzie by o nim pomyśleli, gdyby szydło wyszło z worka? I dlatego nie chce oddać owego nieszczęsnego wspomnienia! Jest totalnym egoistą, jego własna reputacja bardziej się dla niego liczy aniżeli dobro całego świata, przez co – choć nie zdaje sobie z tego sprawy – znów działa na korzyść Voldemorta, uparcie nie chcąc wyjawić strasznej prawdy.

Myślę, że po tych przemyśleniach o wiele łatwiej określić, kim tak naprawdę jest Slughorn. To czarodziej zapatrzony w siebie, dbający o swój honor, ale jednocześnie piekielnie naiwny i egocentryczny, a także uparty. Jest bohaterem pozytywnym, jednak często broniąc swojego dobrego imienia działa źle, choć nawet o tym nie wie.

I moim zdaniem właśnie z owego powodu Voldemort – jak podejrzewał Dumbledore - chciałby mieć z niego jakiś pożytek! Oczywiście w taki sposób, by Slug nie miał o tym zielonego pojęcia. Wystarczyłby śmierciożerca o znanym nazwisku, który wkupiłby się w łaski bohatera i zawarł z nim bliższą znajomość. A wtedy mógłbym się założyć, że Slug zdradziłby całkiem sporo tajemnic, jakie następnie trafiłyby do samego Voldemorta. Niewykluczone też, że mógłby podjąć różne drobne działania przeciwko członkom Zakonu Feniksa (oczywiście, jak zwykle w jego przypadku, nieświadomie), namówiony przez nowego „znajomego”.

Ta teoria wcale nie musi się sprawdzić, ale jest całkiem prawdopodobna. Slughorn odpowiednio pokierowany może działać na korzyść zła. Myślę, że Voldemort i jego armia zechcą to wykrozystać w siódmej części. Zresztą mam dziwne przeczucie, że Slug skończy źle. Tragiczny los spotkał niemal wszystkich narcystycznych bohaterów w dziejach literatury i świata. Nawet w Harrym Potterze mieliśmy już jeden przykład – wystarczy przypomnieć sobie Gilderoya Lockharta…

Autor: Lipa | 2005-11-14 21:52:31


Re: Departament Tajemnic - tydzień 6
Autor: Ravenclaw137 dnia 23-02-2007 o godz. 17:02:52
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Byc moze "Slughorn odpowiednio pokierowany może działać na korzyść zła". Jesli przyjrzec sie jego postaci blizej, to wystarczy kilka pochlebstw, by wyciagnac od niego cos albo - jak to wykorzytali Riddle i Harry - odpowiednio pokierowac rozmowe, tak, by to z niego po prostu wyszlo. To go moze kiedys zgubic. Ale nie sadze, by zaufal "znanemu smierciozercy", jesli pod takim pojeciem rozumiemy Malfoya czy Bellatrix. Przeciez wiedzialby, kim sa.Re: Departament Tajemnic - tydzień 6
Autor: olszi dnia 24-07-2007 o godz. 12:30:48
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
slug nie patrzy na to czy cos jest dobre czy zle...on patrzy na siebie...tak jak to napisales...Re: Departament Tajemnic - tydzień 6
Autor: nero3 dnia 10-08-2008 o godz. 14:38:43
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
العاب بنات [girls-games.jsoftj.com] - العاب براتز [girls-games.jsoftj.com] - العاب تلبيس بنات [girls-games.jsoftj.com] - العاب اولاد [girls-games.jsoftj.com] - العاب رجال [girls-games.jsoftj.com] - فساتين زفاف [girls-games.jsoftj.com] - برامج [www.jsoftj.com] - العاب تلبيس فساتين زفاف [girls-games.jsoftj.com] - العاب باربي [girls-games.jsoftj.com] - العاب ترتيب غرف [girls-games.jsoftj.com] - ترتيب ديكور منازل [girls-games.jsoftj.com] - العاب طبخ [girls-games.jsoftj.com] - العاب الطبخ [girls-games.jsoftj.com] - العاب قص شعر [girls-games.jsoftj.com] - العاب قص الشعر [girls-games.jsoftj.com] - العاب ميك اب [girls-games.jsoftj.com] - العاب مكياج [girls-games.jsoftj.com] - العاب اطفال [girls-games.jsoftj.com] - العاب مغامرات [girls-games.jsoftj.com] - العاب اكشن [girls-games.jsoftj.com] - العاب سيارات [girls-games.jsoftj.com] - العاب رياضة [girls-games.jsoftj.com] - العاب كرة قدم [girls-games.jsoftj.com] - منتديات [forum.jsoftj.com]


 
Ankieta
Czy Twoim zdaniem Voldemort zechce wykorzystać naiwność Slughorna?

Tak
Nie
Nie wiem


[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów 147
Zobacz także:
· Kolekcjonerekie figurki już jesienią
· Przewodniczący stowarzyszenia chorych na dyspraksję wdzięczny Danowi
· Trailer już jest!
· Emma Thompson napisze scenariusz!
· "Rok z życia" Rowling w Australii


Najpopularniejszy news na ten temat::
Tajemniczy R.A.B.

Ocena newsa
Wynik głosowania: 4.85
Głosów: 7


Oceń tego newsa:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Drukuj tego newsa Drukuj tego newsa

Z ostatniej chwili
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Dołącz do redakcji!
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
Stats
Top Users
1Gosia199362480
2Aniaaa52060
3bellatrix48110
4gibol141245610
504beata44070
6Ala43410
7Marta_Evans42320
8Lina38500
9Elomi36730
10gosia4433820

zobacz ranking...

Prorok Codzienny
Zobacz archiwalne numery
Współpraca

harry potter

Harry Potter: gra MMORPG

Kredyt na start?
Czy ktoś orientuje się, na bazie jakich kryteriów...

Bogaty POMOŻE osobie z Warszawy tel. 887-252-897
Milioner pomoże w spłacie zadłużenia. Tylko osoby...

UDZIELĘ POŻYCZKI PRYWATNEJ DO 10000ZŁ
JESTEM PRYWATNYM INWESTOREM W WIELU SERWISACH KTÓ...

Kategorie
· Wszystkie kategorie
· Fan Zone
· Filmy
· Gry
· HP News
· Inne
· Książki
Szukaj!


On-line
Aktualnie jest 76 gość(ci) i 3 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
Zagłosuj!
Czego Ci brakuje najbardziej na stronie?
Wyniki
Ankiety

Głosów 0
© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.32 sekund
Page created in 0.322796 Seconds