STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Cytat dnia

"Wielki Boże, więc to PANA wina, że zginęli ci ludzie, a ja muszę odpowiadać na pytania o przerdzewiałe olinowanie, skorodowane złącza dylatacyjne i nie wiadomo co jeszcze!" - premier mugoli do Korneliusza Knota

Konkurs!
HPNews.pl organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie fan-fiction. Pokaż swój talent! Napisz opowiadanie!
HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter i Książę Półkrwi » Departament Tajemnic - tydzień 9
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Departament Tajemnic - tydzień 9

Bardzo długo nie było aktualizacji DT, za co chciałbym Was ogromnie przeprosić. Po części wynikało to z faktu, iż pożyczyłem dwa miesiące temu Jaszkowi szósty tom po angielsku - źródło inspiracji :D a po części z mojego lenistwa, gdyż po premierze polskiej wersji, jak widzicie, przez blisko miesiąc nie mogłem zebrać się, by dokończyć rozpoczęty artykuł.

Wreszcie dziś się udało i oto jest - Departament Tajemnic, Tydzień 9. Dzisiejszy artykuł pt. "Niegodzien zaufania" jest nieco dłuższy niż poprzedni, zaczynamy bowiem obszerne rozważania na temat Severusa Snape'a.

‘Well, continue, Bellatrix. Why is that you don’t trust me?’
‘A hundred reasons!’ she said loudly, striding out from behind the sofa to slam her glass upon the table. ‘Where to start! Where were you when the Dark Lord fell?’


(„Harry Potter and the Half-Blood Prince”, Bloomsbury, p. 30)

[ - No, śmiało, wyrzuć to z siebie, Bellatriks. Dlaczego mi nie ufasz?
- Z tysiąca powodów! – krzyknęła, wychodząc zza kanapy i odstawiając z hukiem szklankę na stolik. – Nawet nie wiem, od czego zacząć. Gdzie byłeś, gdy Czarny Pan poniósł klęskę? ]


(„Harry Potter i Książę Półkrwi”, Media Rodzina, str. 34)

No właśnie. Dlaczego po upadku Voldemorta Snape przeszedł na stronę dobra? Albo przynajmniej udał, że tak robi? On sam twierdzi, że załamał się, nie wierzył w powrót swego pana. Ale prawda jest taka, że już w ogóle nie wiemy, które z jego słów można uznać za wiarygodne. Podobny problem mają śmierciożercy. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy z nich ufają Snape’owi. Dzisiejszy artykuł Departamentu Tajemnic, będący swego rodzaju wstępem do obszerniejszych rozważań nad Snapem, poświęcony jest temu właśnie zagadnieniu: kim jest Severus w oczach innych śmierciożerców?

Przed lekturą szóstego tomu nawet nie próbowaliśmy stawiać podobnych pytań. W naszym mniemaniu Snape był człowiekiem, który się nawrócił; pozytywnym bohaterem, agentem Dumbledore’a w armii Voldemorta. Niby należał do szeregów śmierciożerców, lecz tak naprawdę nigdy nie wyrządził żadnej wielkiej szkody, przeciwnie – kilkakrotnie ratował Harry’emu skórę, narażając nawet własne życie. A skoro miał do tego zawsze poparcie Albusa Dumbledore’a – w końcu największego i najmądrzejszego współczesnego czarodzieja – trudno było zaprzeczyć, iż stoi po stronie dobra i jest człowiekiem godnym zaufania.

Nic więc dziwnego, że niektórzy śmierciożercy mogli z kolei do Severusa zaufanie stracić. W cytowanym rozdziale „Spinner’s End” Bellatriks Lestrange nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, otwarcie mówiąc o swej niechęci, wręcz nienawiści wobec Snape’a. Zarzuca mu niewierność, zdradę i zbytnią uległość wobec Dumbledore’a. Może nas to trochę dziwić. Przecież do tej pory wydawało się, że śmierciożercy stanowią dobrze rozumiejącą się grupę, mającą wspólne cele, wartości i przekonania. Jednak z drugiej strony, nietrudno zrozumieć Bellatriks. Czy mogłaby spać spokojnie, podejrzewając, iż wśród jej kompanów kryje się szpieg Dumbledore’a?

Mimo wszystko Voldemort – w przeciwieństwie do Lestrange – ufa Snape’owi, co staje się wkrótce najpoważniejszym argumentem mistrza eliksirów. „Ufa” raczej w znaczeniu umownym, gdyż moim zdaniem Voldemort tak naprawdę nie ufa nikomu. Bo czy ktoś, kto prawie nie jest człowiekiem, popiera indywidualność i okrucieństwo, może kogokolwiek obdarzyć zaufaniem? Chyba nie… Należałoby raczej powiedzieć: Czarny Pan udziela Snape’owi poparcia, dopóki ten wykonuje odpowiednio jego polecenia.

A więc prawdą jest to, co wyjaśnia Snape: przebywał w Hogwarcie właśnie z rozkazu Voldemorta, taka była jego rola. I choć niektórym śmierciożercom trudno w to uwierzyć, czyż mogłoby być inaczej? Czy Lord Voldemort trzymałby nadal w swej armii Snape’a, gdyby ten nie wykonywał jego poleceń? Moim zdaniem to koronny argument na to, że Severus jest zły. Zastanówcie się sami – na czyją korzyść bardziej działać do tej pory? Voldemorta czy Dumbledore’a? I tu pojawia się duży problem, gdyż nie jest to wcale pytanie retoryczne. Gdyby przyjrzeć się bliżej, okazałoby się, iż szkodził mniej więcej w równym stopniu zarówno jednemu (uratował życie Harry’emu; przeszkodził Quirrellowi w zdobyciu Kamienia Filozoficznego), jak i drugiemu (zdradził Czarnemu Panu treść przepowiedni; wreszcie – doprowadził do śmierci Dumbledore’a).

Różnica tylko taka, że na swe działania przeciw Voldemortowi Snape ma dokładne usprawiedliwienie (podał je w rozmowie z Bellatriks), zaś na szkody wyrządzone Albusowi – już nie za bardzo. Z jakiego powodu zdradził treść przepowiedni, jeśli miałby stać po stronie Dumbledore’a? Czy i tym razem działał z rozkazu Voldemorta tylko po to, by nie podpaść śmierciożercom? Może faktycznie rozmowę podsłuchał przypadkowo, a później, nie uznawszy jej za nic istotnego, napomknął o niej Czarnemu Panu, by niczego nie zataić. Nie wierzę jednak, że był tak naiwny, by uznać, iż przepowiednia ta nie miałaby większego znaczenia.

A śmierć Dumbledore’a? Na ten temat istnieją – o ile mi wiadomo – trzy główne teorie. Mam zamiar omówić je szczegółowo za kilkanaście tygodni, w ostatnim artykule „Departamentu Tajemnic”. Tu przedstawię je tylko pokrótce:

• Snape jest zły i stoi po stronie Voldemorta. Zabił Dumbledore’a, który po prostu się pomylił, w końcu nawet on mógł popełnić błąd. Teraz obydwaj – Voldemort i Snape – zapragną zniszczyć świat czarodziejów. Przeciwstawiać im się będzie Zakon Feniksa, ale w walce z dwoma tak potężnymi czarnoksiężnikami ma małe szanse. Czy nie byłoby to jednak zbyt proste i oczywiste rozwiązanie? Rowling dąży przecież raczej do komplikacji fabuły niż do jej uproszczenia.

• Dumbledore wiedział, że być może zginie, a Snape zabił go, by wypełnić Wieczystą Przysięgę i uratować nie tylko siebie, ale również Dracona (tzw. teoria spiskowa). Według bardzo wielu fanów HP ten domysł jest najbardziej prawdopodobny. Ale przecież jeszcze nie zdarzyło się, by większość potteromaniaków odgadła intencje Rowling, więc i do tej teorii należy podchodzić z dystansem…

• Dumbledore żyje, Snape jest dobry, wszystko zostało ukartowane. Na ten temat powstała – jak już wszyscy wiecie – cała strona DumbledoreIsNotDead.com. Przytoczone tam argumenty są całkiem sensowne (oczywiście nie wszystkie słuszne), co nie zmienia faktu, iż brzmi to dosyć nieprawdopodobnie. Kolokwialnie mówiąc: Severus trzasnął Albusa zaklęciem śmiertelnym, a ten miałby ot, tak sobie powstać z martwych?

Odbiegliśmy nieco od tematu. Wszak mieliśmy rozważać, kim jest i będzie Snape w oczach innych śmierciożerców? Z pewnością zabijając Dumbledore’a wiele zyskał w ich oczach. Można się spodziewać, że stanie się teraz wśród nich prawdziwym liderem, powiedzmy nawet, że „prawą ręką” samego Voldemorta. Jeśli jest zły, to wszystko jasne; co natomaist, jeżeli tak naprawdę okaże się dobry? Być może w takim przypadku swą prawdziwą tożsamość ujawni dopiero pod koniec powieści, w finałowej scenie, gdy nieoczekiwanie przechyli szalę zwycięstwa na korzyść Zakonu. Pytanie tylko, czy Voldemort, którego podobno nie sposób okłamać, dałby się tak zwieść? A może on już dawno wie o podwójnej roli Snape’a i jeśli ten faktycznie stoi po stronie dobra, zlikwiduje go w odpowiednim momencie, nim Severus zdąży pomóc Zakonowi?

Jedno jest pewne: Snape wyszedł z cienia i stał się kluczową postacią powieści. Od niego zależeć będą losy pozostałych bohaterów w siódmym tomie. Niezależnie od tego, czy jest zły czy dobry, w końcu będzie musiał ujawnić, jaką tak naprawdę gra rolę, bądź też zostanie wcześniej zdemaskowany. Niewykluczone, że właśnie przez śmierciożerców, którzy go przejrzą.

Autor: Lipa | 2006-02-23 21:05:09


Re: Departament Tajemnic - tydzień 9
Autor: Ravenclaw137 dnia 23-02-2007 o godz. 17:31:34
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Teoria spiskowa wydaje sie najbardziej prawdopodobna... scislej mowiac dla kogos, kto chce lubic Snape'a. No czyli na przyklad dla mnie. Mogloby tak byc... ze Snape teraz podkopuje smierciozercow od srodka jak krecik... ;)Re: Departament Tajemnic - tydzień 9
Autor: naturalcool dnia 20-05-2007 o godz. 03:49:15
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Movies amateur [g-pjhl.info] Clases de ingles [c-mfwz.info] Mujeres adultas xxx [camnsd.e-xzpjwh.info] Camgirls com [i-aexcoz.info] Modelos cachondas [amateurgw.e-mqdoew.info] Mixmail correo [guardiakc.f-szabs.info] Videos con cam [wwwgsgcm.g-ybtb.info] Busco relaciones [tuningmycd.f-lrdxwh.info] Www terra com pe [fotologltcaf.d-rktr.info] Bilder gratis [a-cgec.info] Reality tgp [realityyt.a-vgumth.info] Inuyasha erotico [f-gvkmy.info] Driver gratis web cam [haciendors.e-elno.info] Sailor xxx [g-hbyqm.info]Re: Departament Tajemnic - tydzień 9
Autor: Angie dnia 08-05-2008 o godz. 14:12:19
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Dla mnie najbardziej prawdopodobna jest "teoria spiskowa". Nie wierzę, ze Snape jest tak b. zły. Wielw razy przecież uratował życie Harry-ego.


 
Ankieta
Czy uważasz, że śmierciożercy mają zaufanie do Snape'a?[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów 0
Zobacz także:
· Kolekcjonerekie figurki już jesienią
· Przewodniczący stowarzyszenia chorych na dyspraksję wdzięczny Danowi
· Trailer już jest!
· Emma Thompson napisze scenariusz!
· "Rok z życia" Rowling w Australii


Najpopularniejszy news na ten temat::
Tajemniczy R.A.B.

Ocena newsa
Wynik głosowania: 4.45
Głosów: 11


Oceń tego newsa:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły

Opcje

 Drukuj tego newsa Drukuj tego newsa

Z ostatniej chwili
· Zabawny wywiad z Danem w
· Nowe figurki wchodzą na rynek
· Dołącz do redakcji!
· Sesja zdjęciowa Emmy dla "Vogue"
· Matt na konwencji Dragon*Con
Stats
Top Users
1Gosia199362480
2Aniaaa52060
3bellatrix48110
4gibol141245610
504beata44070
6Ala43410
7Marta_Evans42320
8Lina38500
9Elomi36730
10gosia4433820

zobacz ranking...

Prorok Codzienny
Zobacz archiwalne numery
Współpraca

harry potter

Harry Potter: gra MMORPG

PROFI CREDIT Międzyrzec Podlaski i okolice
Pożyczka na dowolny cel.w firmie pożyczkowe...

Kredyt na start?
Czy ktoś orientuje się, na bazie jakich kryteriów...

Bogaty POMOŻE osobie z Warszawy tel. 887-252-897
Milioner pomoże w spłacie zadłużenia. Tylko osoby...

Kategorie
· Wszystkie kategorie
· Fan Zone
· Filmy
· Gry
· HP News
· Inne
· Książki
Szukaj!


On-line
Aktualnie jest 76 gość(ci) i 3 użytkownik(ów) online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
Zagłosuj!
Czego Ci brakuje najbardziej na stronie?
Wyniki
Ankiety

Głosów 0
© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.34 sekund
Page created in 0.338371 Seconds