STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » HP News » O nas


O nas

*** Czyli historia serwisu HP News ***

Nasz serwis HP News znany jest obecnie jako bardzo popularny i jeden z największych polskich portali poświęconych Harry’emu Potterowi. W redakcji pracuje kilkanaście osób, publikujemy wiele newsów dziennie, otwieramy kolejne atrakcje. No i mamy bardzo dużą oglądalność. Jednak, co oczywiste, nie zawsze tak było. Droga na szczyt trwała długo, wymagała dużej pracy, a po jej pokonaniu, jeszcze większym wyzwaniem okazało się utrzymanie serwisu na topie.


Nazwa serwisu: Harry Potter News
Data powstania: 27 marca 2003 r.
Założyciel: Seweryn Lipoński "Lipa"
Adres www: www.hpnews.pl
Slogan serwisu: Twoje magiczne newsy
Kontakt e-mail: admin@hpnews.pl
Obecny właściciel: Jakub Wawrzyniak "Jawa"
Redaktorzy: szczegóły w dziale -> Redakcja


Mizerne początki

Cała historia HP News ma swój początek dość dawno, bo 27 marca 2003. Wtedy po raz pierwszy moja witryna internetowa, pod nazwą „Magiczna strona o Harrym Potterze”, ujrzała światło dzienne. Piszę: moja, bo przecież nie było wówczas jeszcze żadnej redakcji, wszystko robiłem ja jako prywatny i jedyny właściciel strony. A dlaczego o Harrym Potterze? Cóż… chciałem stworzyć stronę internetową o czymś, czym się interesowałem, i po krótkim namyśle stwierdziłem, że najbardziej fascynuje mnie właśnie Harry Potter.

Jak łatwo się domyślić, pierwsza wersja strony wyglądała beznadziejnie. Trudno aby mogło być inaczej, skoro nie miałem wówczas jeszcze pojęcia o profesjonalnym tworzeniu serwisów www i nie posiadałem żadnego doświadczenia. Było więc co ulepszać. Zdawałem sobie z tego sprawę i ulepszałem non stop kolejne aspekty.

Przez pierwsze pół roku istnienia witryny, niemal co chwilę zmieniała się szata graficzna. W ten sposób, choć bardzo powoli, przekształciła się, ze zlepku przypadkowych lub niedziałających linków i innych elementów, w niezłą stronę internetową, choć do poziomu przyzwoitości wiele jej jeszcze brakowało. Tak czy inaczej, stopniowo zdobywała popularność i w sierpniu 2003 roku oglądalność sięgnęła ponad 200 osób dziennie. Możliwości serwera Interii, na którym postawiona była strona, przestały wystarczać.

Witryna została zatem przeniesiona na serwer o dość osobliwej nazwie: Piwko.pl, i uzyskała adres www.zlotyznicz.tk. Niestety, prędko okazało się, że był to błąd. Serwer Piwko.pl działał bardzo powoli. Co chwilę wyskakiwały reklamy. Bardzo często strona nawet nie chciała otworzyć się w przeglądarce. W taki oto sposób zaczęła spadać oglądalność, a strona bardzo rzadko była aktualizowana.

Upadek serwisu

I w tej sytuacji zdecydowałem się na dość odważny, choć trochę desperacki ruch. Postanowiłem umieścić stronę na płatnym (dotychczasowe były darmowe) serwerze ne.pl firmy Nowa Era. Przygotowałem też nową, o wiele lepszą wersję strony. Serwis na nowym serwerze otwarty został 13 listopada 2003, jako www.harrypotter.ne.pl, i bardzo szybko zdobył dużą popularność. Przestał być małą, prywatną stroną, zaczęło być o nim głośno również w innych serwisach potterowskich. Ponieważ nie byłem już w stanie poradzić sobie ze wszystkimi sprawami, znalazłem kilka osób, które zgodziły się pomóc. W ten sposób przyjęci zostali pierwsi redaktorzy i utworzona została redakcja serwisu.

Niestety, radość z powrotu nie trwała długo. Zostaliśmy przez firmę Nowa Era oszukani. 6 stycznia 2004 roku poinformowano nas, że serwer zostanie zamknięty, wraz ze wszystkimi serwisami (nie tylko naszym), jakie się na nim znajdują. Planowano to zrobić 31 stycznia, ale w rzeczywistości już 12 stycznia usunięto naszą stronę główną. Serwis www.harrypotter.ne.pl przestał istnieć.

Idea powrotu

Ponieważ próba znalezienia hostingu dla strony nie udała się, postanowiłem zakończyć jej działalność. Byłem wówczas przekonany, że na zawsze. Uznałem, że prowadzenie serwisu i nieustanna praca zmęczyły mnie i trzeba odpocząć. Na długi czas, na wiele tygodni postanowiłem w ogóle zapomnieć o tworzeniu i prowadzeniu stron internetowych, uznając, że nie jest to dla mnie odpowiednie zajęcie.

Dość szybko okazało się jednak, że brakuje mi tego zajęcia, a także kontaktu z wieloma potteromaniakami, jaki miałem zapewniony, prowadząc serwis. Dlatego po pewnym czasie pojawił się pomysł reaktywacji witryny o Harrym Potterze. Pierwszą próbę podjąłem już w kwietniu 2004 roku, czyli trzy miesiące po likwidacji – spasowałem jednak, uznając, że jeszcze nie jestem do tego przygotowany. Znów na kilka miesięcy odciąłem się od działalności w Internecie, aż przyszedł lipiec 2004 roku i idea powróciła! Postanowiłem, że bez względu na wszystko, przywrócę serwis do życia, ulepszę go i nazwę HP News – chciałem bowiem, by miał swoją własną, uniknalną nazwę, z którą kojarzyliby go przyszli odwiedzający.

Kolejne cztery miesiące polegały głównie na mozolnej pracy, związanej z odbudowywaniem i ulepszaniem tego, co pozostało z poprzedniej wersji serwisu. Choć trafniej byłoby chyba rzec, że przygotowana została zupełnie nowa, lepsza wersja, z profesjonalnym systemem newsów, udoskonalonym menu i nową grafiką.

HP Reaktywacja II

I w końcu stało się! Choć od upadku strony minęło ponad dziesięć miesięcy i o serwisie redaktora Lipy słuch już dawno zaginął, to 12 listopada 2004 roku dawni odwiedzający nieoczekiwanie dostali e-mail z informacją o HP Reaktywacji II, czyli ponownym otwarciu serwisu, już pod nazwą HP News i pod adresem www.hpnews.za.pl.

W listopadzie i grudniu intensywnie pracowałem, dodając newsy, artykuły, poprawiając błędy i udostępniając nowe atrakcje. Szybko pojawili się też w redakcji nowi redaktorzy, a wśród nich BisicA, która swoją pracą i profesjonalizmem znacząco przyczyniła się do wzrostu prestiżu i opinii HP News. Oglądalność rosła w doskonałym tempie, by pod koniec grudnia osiągnąć około 500 osób dziennie. Z radością mogłem świętować nadejście Nowego Roku 2005, wiedząc, że przywrócenie HP News do życia było jednym z największych osiągnięć poprzednich miesięcy.

HP News na topie

Nowy rok zaczął się od niespodzianki w HP News, jaką była nowa, o wiele lepsza szata graficzna. Doszło kilku nowych redaktorów, oglądalność wciąż rosła. W lutym wynosiła już średnio ponad 1000 osób na dzień! W tym samym czasie wynikły, niestety, pierwsze problemy – afera z redaktorem Malfoyem (bardzo przykra sprawa, której nie chciałbym jednak szerzej opisywać, gdyż szkoda na to miejsca) oraz sprawa niejakiego Raivena, który tworząc swoją witrynę o Harrym Potterze, ukradł teksty z HP News, a grafikę z jeszcze innego serwisu.

Marzec 2005 roku to prawdziwy rozkwit HP News. Oglądalność wynosiła około 1500 osób (rekord dzienny ponad 2300), odbywały się regularne spotkania na chacie, a 27 marca obchodziliśmy uroczyście dwulecie istnienia serwisu.

Kryzys

Niestety, już w kwietniu znaleźliśmy się w poważnym kryzysie, który trwał w zasadzie przez całe pół roku. Zaczęło się od bałaganu z newsami po przyjęciu nowych redaktorów. Później newsów było już nie za dużo, tylko za mało (wielu redaktorów okazało niemieszczące się w głowie lenistwo i brak zainteresowania), miejsce miały też kolejne afery: z redaktorem Tuńczykiem, ze złośliwym Obi Wanem Kenobim… Było bardzo źle.

Na szczęście w najważniejszym momencie (w lipcu 2005, przy okazji premiery szóstego tomu) potrafiliśmy się wziąć w garść i dobrze się przygotowaliśmy. Oprawa premiery była w HP News tak świetna, jak chyba na żadnej innej polskiej stronie – dzięki pracy Bisicy, Syriusza, no i mojej. Od tego momentu przez dwa miesiące to nasza trójka stanowiła jedyną wartość i siłę HP News, bo inni redaktorzy – poza pojedynczymi przypadkami – nie robili po prostu nic. Ale i my nie mogliśmy przecież cały czas wytrzymywać takiego tempa. Strona była aktualizowana coraz rzadziej.

Jakby tego było mało, coraz częściej miały miejsce problemy z serwerem. Pomyślałem sobie: dość! Albo coś z tym zrobimy, albo kończymy działalność. I wtedy przyszedł do głowy kolejny odważny pomysł. W porozumieniu z Bisicą i Syriuszem postanowiłem zmienić po prostu wszystko! Wygląd, strukturę serwisu, serwer i system portalowy. Do gry weszły pieniądze (stąd reklamy wyświetlane obecnie w HP News). Zmienił się też adres, na www.hpnews.pl. Całą akcję, która tak odmieniła serwis, nazwaliśmy HP Rewolucją II.

Stabilizacja

Udana HP Rewolucja II zmieniła nasz serwis na lepsze i zakończyła czas burzliwych afer oraz problemów redakcyjnych. Zaczął się okres stabilizacji, który trwał przez następne półtora roku. W tym czasie HPNews.pl ugruntowało swoją pozycję jednego z najpopularniejszych i najbardziej profesjonalnych serwisów o tematyce potterowskiej w Polsce.

Dziś kontynuujemy to dzieło, często prezentujemy Wam liczne atrakcje. Przeprowadzaliśmy m.in. wywiad z Andrzejem Polkowskim, organizowaliśmy też dla Was dwukrotnie konkurs SMS-owy. Raz na jakiś czas publikujemy obszerne artykuły, rozważające różne zagadnienia związane z Harrym Potterem i nie tylko. Dość burzliwa przeszłość nauczyła nas, że prowadzenie tak dużego serwisu nie jest łatwe i wymaga często ogromnych nakładów pracy – ale później jest z tego pożytek i satysfakcja.

W ciągu ostatniego roku zrealizowaliśmy wiele różnych projektów, mających na celu urozmaicić serwis. Dzięki temu możecie odwiedzać nasze działy specjalne o siódmym tomie i piątym filmie, brać udział w konkursie na Fana Miesiąca, wysyłać prywatne wiadomości, zmieniać wygląd serwisu w zależności od własnych upodobań, czytać artykuły w wirtualnej gazecie o nazwie Prorok Codzienny, a nawet wysyłać internetowe kartki za pośrednictwem naszego serwisu.

Serwis cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, jest odwiedzany przez około 1000-1300 osób dziennie. Publikujemy każdego dnia sporo newsów, korespondujemy z Wami – potteromaniakami. Chętnie odwiedzanym miejscem jest też nasze forum dyskusyjne, na którym napisano już ponad 20 tysięcy postów i liczba ta wciąż rośnie. Cieszymy się, że darzycie nas takim zaufaniem i tak często odwiedzacie nas – dlatego staramy się jeszcze bardziej i chcemy, aby HPNews.pl spełniało wszelkie Wasze oczekiwania.


Renesans w HPNews.pl

Okres niebywałej świetności naszego serwisu nie trwał jednak długo, w kwietniu 2008 roku z powodów osobistych odszedł nasz wieloletni redaktor naczelny - Lipa. Serwis został sprzedany niejakiemu Jawie. Redakcja pozbawiona swojego przywódcy szybko się rozpadła, serwis pozbawiony redakcji zaczął podupadać. Newsy pojawiały się coraz rzadziej, w końcu w ogóle ich nie było. Oglądalność strony spadała. W czerwcu 2008 roku sztab kryzysowy złożony z dawnych redaktorów postanowił nie dopuścić do ostatecznego upadku strony. 1 lipca 2008 roku Jawa powołał nową redakcję pod wodzą Larwy. Rozpoczął się okres renesansu HPNews.pl. Dziś serwis powoli wychodzi na prostą.
Opublikowane: 2005-10-13 (22156 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.47 sekund
Page created in 0.469524 Seconds