STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter 5 » Harry Potter i Zakon Feniksa - ciekawostki


Harry Potter i Zakon Feniksa - ciekawostki

*** Nowe osoby, miejsca, fakty ***

Piąty tom okazał się wręcz przepełniony nowymi bohaterami i elementami, jakie nie pojawiły się w poprzednich częściach. Tutaj zebrane zostały i opisane najwazniejsze z nich.


Nowe postacie - zobacz, kogo nowego poznaliśmy w piątym tomie!

Nowe miejsca - dowiedz się, jakie nowe miejsca odwiedziliśmy i co w nich znaleźliśmy!

Nowe terminy - zapoznaj się z nowymi słowami stworzonymi przez J.K. Rowling i innymi ciekawymi nazwami!

Błędy w HP5 - w nowej części pojawiły się też, niestety, pewne błędy i nieścisłości. Zobacz, co się nie zgadza! A może sam(a) potrafisz wyjaśnić którąś z nieścisłości?

Wyjaśnienia - w piątym tomie wyjaśniło się wiele zagadek, które dręczyły nas poprzednio i nie dawały spokoju prawdziwym potteromaniakom. Dowiesz się tutaj m.in., dlaczego Lord Voldemort pragnie zabić Harry'ego.


Nowe postacie

Dolores Jane Umbridge - prawdopodobnie najważniejsza postać, która nie pojawiła się we wcześniejszych tomach. Kobieta z Ministerstwa, przysłana przez Korneliusza Knota do Hogwartu jako nauczyciel obrony przed czarną magią - tak naprawdę jej głównym zadaniem jest jednak szpiegowanie uczniów i innych nauczycieli. Wydaje kolejne rozporządzenia i Dekrety Edukacyjne, by zaostrzyć rygor w szkole, a szczególnie wyżywa się na Harrym. W dodatku stoi po stronie Ślizgonów, a widok cierpiących uczniów sprawia jej ogromną satysfakcję. O wyglądzie nie ma co pisać - wygląda po prostu jak stara ropucha, jest też gruba i przysadzista.


Nimfadora Tonks
- młoda aurorka, która należy do Zakonu Feniksa. Pomaga starszym jego członkom w walce z siłami ciemności. Jest metamorfomagiem, czyli potrafi zmieniać swój wygląd bez używania żadnych czarów.


Mundungus Fletcher
- wspomniany kilkakrotnie w poprzednich częściach członek Zakonu Feniksa, handlujący nielegalnie kradzionymi kociołkami. Zabawny, ale i nieodpowiedzialny czarodziej.


Stworek
- zabawny skrzat domowy, który tak naprawdę doprowadził do śmierci Syriusza (swojego pana) w piątej części.


Luna Lovegood
- koleżanka Ginny Weasley z Ravenclavu, dość dziwna dziewczyna, której ojciec jest redaktorem naczelnym magazynu "Żongler". Mimo jej dziwnego zachowania okazuje się w końcu, że ma sporo wspólnego z Harrym.


Bellatrix Lestrange
- śmierciożerczyni, kuzynka Syriusza Blacka i jednocześnie jego zabójczyni. Pojedynkowała się z Harrym w Departamencie Tajemnic.


Nowe miejsca

Szpital Świętego Munga - największy szpital czarodziejów, do którego droga prowadzi przez wystawę nieczynnego sklepu. W Szpitalu znajduje się kilka pięter podzielonych według obrażeń, jakich doznali pacjenci na nich przebywający.


Ministerstwo Magii
- drugie z ważniejszych miejsc, jakie Harry odwiedza w piątej części. Jest także dobrze ukryte przed mugolami, by do niego się dostać, trzeba wejść do budki telefonicznej, która w rzeczywistości okazuje się windą, zjeżdżającą do podziemi (tam znajduje się Ministerstwo). Windami poruszają się po Ministerstwie małe samolociki, które służą do przesyłania wiadomości. W holu Ministerstwa znajdują się liczne pomniki i jedna duża fontanna.


Departament Tajemnic
- choć stanowi część Ministerstwa Magii, wypada go tu opisać osobno. Voldemort przez cały rok starał się skusić Harry'ego, by ten udał się tam i wpadł w jego szpony. Harry śnił o zamkniętych drzwiach w Departamencie Tajemnic, a kiedy w końcu poleciał tam z przyjaciółmi, okazało się, że znajduje się tam wiele drzwi i pomieszczeń. W jednym znajdowały się przepowiednie ukryte w kryształowych kulach, w innym - mózgi. Departament Tajemnic słynie z tego, iż nikt tak naprawdę nie wie, czym zajmują się jego pracownicy.


Grimmauld Place 12
- dom Syriusza Blacka i jednocześnie siedziba Zakonu Feniksa. Rodzina Blacków mieszkała tam od pokoleń. Dom jest zaniedbany i zniszczony. Wszystkich denerwuje portret matki Syriusza, który co chwilę zaczyna wrzeszczeć o zniewadze tego szlachetnego miejsca.


Nowe terminy

ZAKON FENIKSA jest tajną organizacją walczącą z Lordem Voldemortem i jego wspólnikami. W pierwszym składzie Zakonu Feniksa znajdowali się m.in. Albus Dumbledore, Alastor Moody, Dedalus Diggle, Frank i Alice Longbottom, Hagrid, Lily i James Potter. W piątym tomie Zakon powraca, a jego członkami są m.in. Severus Snape, Minerva McGonagall czy państwo Weasleowie, a ze starego składu Dumbledore i Moody.


Leglimencja
- zdolność wydobywania uczuć i wspomnień z umysłu innej osoby, czego Snape nie pozwala Harry'emu nazywać "czytaniem w cudzych myślach", gdyż według niego "umysł nie jest książką, którą można otworzyć i przeczytać".


Oklumencja
- działanie obronne przed leglimencją - umiejętność zamknięcia własnego umysłu przed otoczeniem tak, by nikt nie mógł się do niego dostać.


Metamorfomag
- czarodziej lub czarownica, który(a) umie zmieniać swój wygląd fizyczny.


Błędy w HP5

Pojawia się znów Mapa Huncwotów, której Harry używa kilka razy. W jaki sposób dostał ją z powrotem, skoro została w czwartej części zabrana przez Moody'ego?
J.K. Rowling wyjaśnia: Pominęłam nieumyślnie ten wątek. Po prostu Harry po przesłuchaniu Croucha wziął sobie mapę z jego gabinetu. Musicie mi uwierzyć, że tak było naprawdę...


Na pierwsze spotkanie "Armii Dumbledore'a" w Hogsmeade (w karczmie Świński Łeb) przychodzi wielu uczniów, w tym Dennis Creevey. Jak pamiętamy, w czwartym tomie był w pierwszej klasie, w piątym zatem jest na drugim roku, a podobno dopiero uczniowie trzeciego roku mogą iść do Hogsmeade!
Możliwe wyjaśnienie: Colin mógł jakoś przemycić Dennisa bez wiedzy nauczycieli, w końcu Harry już nieraz udowodnił, że można to zrobić...


W pewnym momencie Ernie Macmillan mówi o Malfoy, który jest prefektem: "On nie ma prawa odbierać punktów... to byłoby niepoważne... to by zachwiało cały związek prefektów..." Ale w drugiej części Percy jako prefekt odjął Harry'emu pięć punktów - no więc prefekci w końcu mogą czy nie mogą odbierać punktów?
Możliwe wyjaśnienie: Być może mogę odejmować punkty, ale tylko uczniom ze swojego domu.


George mówi "Dumbledore miał olbrzymie kłopoty ze znalezieniem nauczyciela Obrony przed czarną magią. Nic dziwnego, kiedy popatrzy się na to, co stało się z poprzednimi. Jeden zwolniony, drugi nie żyje, inny stracił pamięć, a jeszcze inny był zamknięty we własnym kufrze przez 9 miesięcy". Goerge się pomylił - profesor Lupin nie został zwolniony, tylko sam odszedł z Hogwartu.


Podczas rozmów o planowanych karierach profesor McGonagall mówiła o zawodzie aurora: "Zdaje się, że nikogo nie przyjęto przez ostatnie trzy lata". Jej słowa nie zgadzają się z tym, co Tonks (która ma zawód aurora) powiedziała na początku książki: "Zostałam przyjęta dopiero rok temu".
Możliwe wyjaśnienie: Tonks musiała odbyć szkolenie, co prawdopodobnie zajęło jej kilka lat, zatem została przyjęta nieco dawniej.


W pierwszej części Hagrid powiedział, że Dumbledore jest jedyną osobą, której boi się Voldemort, ale w piątym tomie dowiadujemy się, iż Czarny Pan boi się również Harry'ego. (Thx to Endrus)
Możliwe wyjaśnienie: Hagrid mógł po prostu nie wiedzieć, iż Voldemort boi się Harry'ego


Wyjaśnienia zagadek

LORD VOLDEMORT CHCE ZABIĆ HARRY'EGO, gdyż według przepowiedni Harry jest chłopcem, który dorównuje mocą i siłą Czarnemu Panu. Autorką owej przepowiedni jest nie kto inny, jak profesor Trelawney. Wygłosiła ją kilka miesięcy przed narodzinami Harry'ego. Co ciekawe, niekoniecznie może ona dotyczyć właśnie jego. Oto przetłumaczona na polski przepowiednia:


Czarodziej z mocą wystarczającą do zwyciężenia Czarnego Pana nadchodzi... urodzi się ludziom, którzy sprzeciwiali mu się trzykrotnie, urodzi się na końcu siódmego miesiąca... a Czarny Pan oznaczy go jako równego sobie, ale chłopiec będzie miał siłę, której Czarny Pan nie zna... i któryś z nich umrze z ręki drugiego, albowiem żaden z nich nie może żyć gdy na świecie jest ten drugi... chłopiec, który będzie miał moc, by pokonać Czarnego Pana, urodzi się na samym końcu siódmego miesiąca...


Takich chłopców urodziło się dwóch: Harry Potter oraz... Neville Longbotom. Nie jest więc do końca pewne, czy chodziło o Harry'ego. Z drugiej strony, w dalszej części przepowiedni jest mowa o tym, iż Voldemort zostawi znak temu chłopcu. Wiemy doskonale o bliźnie Harry'ego. Ciekawa jest też końcówka, z której wynika, że któryś z tej dwójki będzie musiał kiedyś zabić drugiego. Kto to będzie? Zobaczymy, jednak nie mam wątpliwości, iż nastąpi to dopiero w siódmym tomie.

SNAPE NIENAWIDZIŁ OJCA HARRY'EGO
, gdyż miał ku temu powody. Harry odkrył w jego myślodsiewni, że James wyżywał się na nim. Tak samo Syriusz. James podobno zawsze popisywał się przed Lily, która jednak potępiała takie zachowania. Jego ofiarą zawsze był Snape.
Zebrał i opracował: Seweryn Lipoński ("Lipa")

Opublikowane: 2005-10-15 (3551 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.42 sekund
Page created in 0.422779 Seconds