STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Przemyślenia, hipotezy... » Obrona Harry'ego


Obrona Harry'ego

*** ***

Harry Potter to główny bohater bijącej w ostatnich latach rekordy popularności serii książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Szkotki Joanne K. Rowling. Akcja owych powieści, jak zapewne każdy wie, kręci się wokół nieraz mrocznych i tajemniczych przygód, jakie główny bohater przeżywa w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. I to chyba głównie dlatego, że magia i czary są jednym z najważniejszych elementów opowieści, książki o małym czarodzieju stały się przedmiotem krytyki przede wszystkim za strony Kościoła, popieranego przez niektórych psychologów.


Zarzuty kleru pod adresem Rowling i jej twórczości opierają się przede wszystkim na twierdzeniu, że jakoby powieści zawierają w sobie zbyt wiele przemocy wyjątkowo negatywnie wpływającej na młodych odbiorców oraz że ów kanon bazuje na niezgodnych z doktryną chrześcijańską poglądach odnośnie czarów. Czarów, które według Kościoła młody, chłonny i bardzo podatny na wpływy z zewnątrz umysł, dajmy na to dwunastolatka, może potraktować zbyt poważnie, co mogą wykorzystać różne sekty i przez co młodzi ludzie mogą zwrócić swoje zainteresowania w kierunku czarnej magii. Duchowni uważają również, że w czwartej części powieści, „Harry Potter i Czara Ognia”, na stronie 666, (według Biblii liczba ta to jeden ze znaków szatana) odbyła się msza satanistyczna.

Oskarżenia te są jednak w ogromnej większości głupie i niemalże bezpodstawne, wynikające z inflantywnych fobii Kościoła i przeświadczenia, że za sprawą owych książek młodzież może utracić wiarę.

Jeżeli chodzi o przemoc, to o wiele więcej zawierają jej chociażby dozwolone od dwunastu lat amerykańskie adaptacje komiksów, czy wchodząca jakiś czas temu na nasze ekrany kinowe trylogia filmowa „Władca Pierścieni”, której inspiracją był oczywiście książkowy pierwowzór napisany w ubiegłym wieku przez Anglika, J. R. R. Tolkiena. Zarówno książki, jak i ich adaptacje filmowe nie wzbudziły w Polsce kontrowersji w żadnym środowisku kulturalnym ani kościelnym, a literackie preludium do trylogii Tolkiena – powieść „Hobbit” – zostało nawet lekturą szkolną. Gdy zaś skonfrontujemy zrealizowane z olbrzymim rozmachem sceny batalistyczne „Władcy Pierścieni”, w których krew leje się strumieniami, z niewinnymi sekwencjami pojedynków magicznych, to oskarżenie Harry’ego Potter’a o nadmiar przemocy może się nam wydać idiotyzmem.

Co do mszy satanistycznej, to chyba oczywiste, że był to przypadek, na której stronie została wydrukowana, bo jakby dodać chociaż jedną stronę wcześniej ta niby „msza” byłaby na stronie 667.Gdyby kler wiedział jak wygląda prawdziwa msza satanistyczna (wydaje mi się, że nie muszą tego wiedzieć) to by nie dawał tak bzdurnego zarzutu, bo to nie jest żaden rytuał satanistyczny, tylko wywoływanie mocy!

Ostatnio na Mszy świętej w kościele, w dzień po premierze „Harry Potter and the Half-Blood Prine”, podczas homilii ksiądz powiedział, że dzieci ustawiają się w kolejki po książki Rowling, że czytają, że na chwilę mogą się oddalić w świat wyobraźni, i że to jest dobre, ale… No właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Otóż ksiądz ten uważa, że taki przykładowy dwunastolatek po przeczytaniu książki zaczyna powtarzać zaklęcia, co jest modlitwą do szatana. Jest to jednak niedorzeczne, bo przecież każde zaklęcie pochodzi z jakiegoś obcego języka (najczęściej, jak wiemy, jest to łacina), a wyrazy te czasami są poprzekręcane. Przecież łacina jest to język często używany w Piśmie Świętym! Jak więc mówiąc, np. „Protego”(łac. ochrona), można wywoływać złe duchy? Czy mamrotanie półgłosem bez celu różnych dziwacznych słówek, tak dla zabawy, naprawdę może być modlitwą do szatana?

Występowanie elementów magii natomiast jest to element trzeciorzędny, a to, co zachwyca w książkach to nie sztuczki magiczne, lecz siła charakteru samego Harry'ego. Na bazie niezwykłej popularności tej książki można wyjaśnić dziecku zło magii, podyskutować nad pewnymi tematami. Moim zdaniem powieści Rowling mogą mieć nawet wyjątkowo pozytywny wpływ na młodych ludzi, dla których idolem może stać się postać walcząca ze złem i broniąca słabszych, jaką jest Harry Potter. Czasy indeksu ksiąg zakazanych już minęły, a Kościół powinien się z tym pogodzić. Kler nie ma prawa mówić nam, które książki możemy czytać, a które nie.

Główny bohater książek nie pali, nie pije alkoholu, nie bierze narkotyków i nie ulega żadnym innym nałogom, jest wzorowym uczniem i przyjacielem. Byłoby cudownie, gdyby dzieci zaczęły go naśladować.

W „Harry’m Porterze” przedstawiane jest też mnóstwo wartości, o których prawie zapomina się w dzisiejszych czasach, chociażby to, że miłość jest najpotężniejszą siłą, najpiękniejszą magią. Poza tym książki ukazują wartość przyjaźni, wierność dobru nawet za cenę cierpienia, wartość odwagi, poświęcenia, pokazują narażenie życia dla obrony innych, uczą pomocy niesłusznie oskarżanym i uczciwej rywalizacji według zasad fair play, a nawet pomocy rywalowi w potrzebie. Natomiast potępiają wywyższanie się nad innych, dyskryminację, wykorzystywanie stanowiska, kłamstwo. W powieściach o Harrym Potterze jest sprzeciw wobec okrucieństwa, zaś dobro zwycięża i jest wynagradzane. Ale Kościół tego nie dostrzega, bo chce widzieć tylko to, co złe w tych powieściach.

A chyba nikt z Was nie zaprzeczy, że Harry ma rzeczywiście duży wpływ na dzieci i młodzież, bo jest jedyną książką, która potrafiła tak zdumiewającą liczbę młodych ludzi odciągnąć od telewizorów i komputerów, co w dzisiejszych czasach jest ogromnym osiągnięciem.
Napisała: Potteromanka

Opublikowane: 2005-12-16 (1254 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.46 sekund
Page created in 0.460606 Seconds