STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Departament Tajemnic » Tajemnice Niezłomnej Przysięgi


Tajemnice Niezłomnej Przysięgi

*** Departament Tajemnic - tydzień 2 ***

Zaklęcie Niezłomnej Przysięgi jest bardzo potężne, może doprowadzić nawet do śmierci w przypadku niewypełnienia obietnicy. Ale jak ono dokładniej działa? Przyjrzyjmy się temu bliżej...


‘Yes, Snape was offering to help him! (…) He’d made an Unbreakable Oath or something…’
‘An Unbreakable Vow? Nah, he can’t have… are you sure?’
‘Yeah, I’m sure. Why, what does it mean?’
‘Well, you can’t break an Unbreakable Vow…’
‘I’d worked that much out for myself, funnily enough. What happens if you break it, then?’
‘You die,’ said Ron simply.


(„Harry Potter and the Half-Blood Prince”, Bloomsbury, p.305)


[ - Tak, Snape proponował mu pomoc! (…) Złożył Niezłomne Przyrzeczenie, czy coś takiego…
- Niezłomną Przysięgę? Nie, to niemożliwe… Jesteś pewien?
- Tak, jestem pewien. A co? Co to oznacza?
- No… nie można złamać Niezłomnej Przysięgi…
- Tyle to ja już sam wywnioskowałem. A co się dzieje, jeśli ją złamiesz?
- Umierasz – odrzekł krótko Ron.]


(Rozmowa Harry'ego i Rona o podejrzanym zachowaniu Snape'a)


W dalszej części rozmowy Ron wyjawił Harry’emu, że Niezłomna Przysięga to bardzo poważna sprawa. „Fred i George kiedyś usiłowali mnie w to wciągnąć, gdy miałem pięć lat”, mówił. „I prawie to zrobiłem, już podałem rękę Fredowi i wtedy przyszedł tata. Wpadł w furię. Tylko ten jeden raz widziałem go rozwścieczonego tak jak mama”.


Trudno się dziwić panu Weasleyowi – w końcu gdyby pięcioletni Ron nie dotrzymał słowa – czegokolwiek ono dotyczyło – mógłby umrzeć. A skoro Niezłomna Przysięga potrafi zabić, jest to bardzo niebezpieczna magia i zapewne niewielu czarodziejów decyduje się na jej złożenie (przypuszczam, że najczęściej są do tego przymuszani). W szóstym tomie pierwszy raz spotykamy się z tym terminem i od razu mamy przykład w praktyce – w rozdziale drugim Snape zaprzysięga, że będzie otaczał opieką Malfoya i pomoże mu w wykonaniu misji (czyli – jak się potem okazuje – w zabiciu Dumbledore’a).


Jak w ogóle wygląda złożenie Niezłomnej Przysięgi? W książce opisano to mniej więcej w taki sposób: dwie osoby – ta, która daje słowo oraz ta, której owo przyrzeczenie jest składane – podają sobie prawe dłonie. Potrzebny jest też świadek (ang. Bonder – osoba wiążąca, pośrednicząca), który dotyka obydwu dłoni różdżką. Następnie osoba, która prosi o złożenia przysięgi, zadaje pytanie typu „Czy zrobisz…?”, na które zaprzysięgający odpowiada „Tak”. Wtedy z różdżki Świadka wystrzela ognisty płomień i otacza dłonie na znak, że przysięga została złożona.


Czy Snape został do tego zmuszony? W pewnym sensie tak. Niby zgodził się dobrowolnie, ale uczynił to pod presją. Gdyby bowiem odmówił, Bellatrix i Narcyza stwierdziłyby, iż stoi nadal po stronie Dumbledore’a, prędko dowiedzieliby się też o tym inni śmierciożercy oraz sam Voldemort. W ten sposób Bellatrix postawiła Snape’a przed trudnym dylematem: albo zawrze przysięgę i będzie nadal miał zaufanie Voldemorta (ale za to zaryzykuje życiem i będzie musiał doprowadzić do śmierci Dumbledore’a), albo też śmierciożercy obrócą się przeciwko niemu i będzie przez nich prześladowany. Zakładając oczywiście, że Severus jest dobry, bo tak naprawdę w tej kwestii niczego nie możemy już stwierdzić „na pewno”.


Wiemy jedno: mistrz eliksirów zdecydował się złożyć przysięgę. Dlaczego tak zrobił i czy dobrze postąpił – zastanowimy się w innym, osobnym artykule. Natomiast nasuwa się kilka pytań niekoniecznie związanych z samym Severusem, tylko z działaniem Niezłomnej Przysięgi.


Jak potoczyły się dalsze losy tego przyrzeczenia – wiedzą wszyscy, którzy czytali szósty tom. Snape pomagał Malfoyowi przygotować akcję i doradzał mu, a w decydującym momencie, gdy Draco nie mógł się zdobyć na uśmiercenie Dumbledore’a, Severus zrobił to za niego. Przysięga została wzorowo wypełniona: Dumbledore nie żyje, plan wykonany, dopomógł w tym Snape. Ale jak zadziałałoby zaklęcie Przysięgi, gdyby sprawy potoczyły się nieco inaczej?


Na przykład, gdyby Snape usiłował uśmiercić dyrektora, ale nie udałoby mu się to. Dumbledore pokonuje śmierciożerców i unieszkodliwia swojego zdradliwego nauczyciela, i co wtedy? Czy Snape umarłby, skoro próbował zabić, ale nie dał rady? A pamiętajmy, że przy składaniu przysięgi Narcyza zapytała: „Czy w przypadku niepowodzenia Dracona wykonasz to, co Czarny Pan jemu polecił”, a nie „Czy spróbujesz to wykonać?” – oznacza to, iż Snape, by wypełnić obietnicę, musiał to za wszelką cenę zrobić.


Zaprzysiągł również, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ochronić Malfoya od wszelkiej krzywdy podczas wykonywania misji. A chciałbym zauważyć, że mimo to Draconowi stała się krzywda – i to niemała – gdy Harry ugodził go zaklęciem Sectumsempra. Pamiętacie, jak Snape się wówczas zdenerwował? Dlaczego nie umarł, skoro dopuścił, by Harry doprowadził Malfoya do takiego stanu?


Jeszcze jedna sytuacja… Załóżmy, że Snape zabija Dumbledore’a, lecz następnie Malfoy ginia w walce tuż przed jego nosem. I co wtedy? Czy Snape zginąłby, bo pozwolił uśmiercić Dracona? A może przeżyłby, skoro pomógł mu wypełnić plan?


Dużo takich nieścisłości można by wymieniać. Niemniej jednak Niezłomna Przysięga to bardzo ciekawy czar i zdecydowanie urozmaica szósty tom. Może pojawi się też w siódmym?
Napisał: Seweryn Lipoński ("Lipa")

Opublikowane: 2005-10-15 (1911 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.43 sekund
Page created in 0.424150 Seconds