STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Przemyślenia, hipotezy... » Brudny Harry


Brudny Harry

*** ...czyli o tym jak Potter stał się satanistą ***

W związku z ostatnią "burzą Pottera", która przewija się w kręgach chrześcijańskich, postanowiłam racjonalnie przedstawić problem satanizmu i okultyzmu w książkach J.K.Rowling, jak to wiele kapłanów uważa.


Dokładniej mówiąc, do napisania tego artykułu natchnęła mnie strona www.egzorcyzmy.katolik.pl, która wygłosiła niepochlebny artykuł o twórczości Joanne Kathleen Rowling. Wiem, że podjęłam się trudnego zadania, nie wiem, czy mu sprostam, bo temat jest bardzo kontrowersyjny, ale postaram się. Nie będę tutaj pisać o znaczeniu poszczególnych zwierząt występujących w serii HP, ale skupię się jedynie na najczęściej używanych przez przeciwników Rowling pojęciach. Zacznę może od punktu wyjścia, czyli przedstawienie, czym jest satanizm, tudzież okultyzm. Pojęcia te przedstawię z perspektywy dwóch stron: strony katolickiej, oraz strony "mrocznej", czyli tej, która rzekomo interesuje się czarną sztuką.

Z punktu widzenia katolicyzmu, okultyzm i magia łączą się z wiarą w istnienie duchowych sił lub energii które mogą pomóc człowiekowi w poznaniu przyszłości, odzyskania zdrowia, uzyskania nadzwyczajnych władz duchowych (np. czytanie w myślach innych osób, poznawanie przyszłości, możliwość oddziaływania na innych lub porozumiewania się ze zmarłymi.

Inny pogląd na ten temat, ma jednak strona "mroczna", gdyż ta opisuje, iż okultyzm jest formą ideologii samą w sobie (mimo rozwijających się w jego obrębie różnych ścieżek). Okultysta jest człowiekiem dążącym do poznania natury rzeczywistości i do wglądu w samego siebie. Wśród ścieżek duchowego rozwoju można znaleźć nurty bardzo stare (kabała), wywodzące się z czasów średniowiecznych (wicca i goetia), jak i nurty bardzo nowe (thelema, chaos). Na przestrzeni wieków okultyzm zmieniał się. Najpierw polegał on na wierzeniu w nadprzyrodzone siły (podobnie jak satanizm tradycyjny) i nakłaniania/zmuszania ich do wypełnienia woli maga. Później okultyzm stał się bardziej ateistyczny, a mag wiedział że nadprzyrodzone siły są wytworem jego umysłu i to swój umysł nakłania do spełniania jego woli.

Przejdę teraz do pojęcia "satanizm", które przez głęboko wierzących chrześcijan oraz kapłanów, ma wymiar grzechu przeciwko I przykazaniu, biorąc rzecz obiektywnie, abstrahując od różnych obciążeń subiektywnych czy okoliczności łagodzących. Strona "wierząca" uważa, iż dla zwolenników szatana jest on symbolem wolności i mocy. Z tej racji jest "wyzwolicielem" z rzekomego fałszu tradycyjnych religii, represji kulturowych czy osobistych kompleksów. Sami zainteresowani uważają jednak, że satanizm jako religia istnieje od bardzo dawna, jednak pojęcie satanizmu ulega ciągłym przemianom. Dawniej z satanizmem łączono kult biblijnego diabła. Doktryną tej religii było czczenie szatana jako bóstwa obiektywnie istniejącego. Jak wiadomo okres średniowiecza znajdował się pod silnym wpływem chrześcijaństwa tak więc jakikolwiek bunt ideologiczny musiał mieć związek z chrześcijaństwem właśnie. Satanizm jako religia wymagał od wiernych (podobnie jak chrześcijaństwo) przestrzegania wielu doktryn. W tych czasach satanizm był religią zła, a to prowadziło oczywiście do jego czczenia. Składanie ofiar z ludzi i zwierząt, czarne msze i orgie były nierozerwalną częścią satanizmu.

Mały początek już był, dlatego brnę dalej. Stawiam sobie pytanie: Jak ludzie mogą pisać o okultyzmie i satanizmie w serii "Harry'ego" nie wiedząc dokładnie co to jest. Wzoruję się tutaj na artykułach z pewnej strony, a mianowicie koncentruję się na pewnym eseju, który dąży do zniechęcania potencjalnego czytelnika. Jeden z cytatów: Harry Potter jest początkującym magiem. który z czasem zdobywa coraz większe doświadczenie w zakresie okultyzmu. . Jeżeli przyjąć, że okultyzm jest taki, jak opisuje go strona katolicka to owszem, Harry uczy się okultyzmu, ale w bardzo poszerzonej, niezbyt pasującej do podstawowej wersji pojęcia. Rowling przedstawiła ten aspekt tak, iż Harry uczy się w (nad)zwyczajnej szkole, tylko zajmuje się ona poszerzaniem wiedzy w zakresie magii. Tak jak istnieją szkoły sportowe, muzyczne, tak tutaj istnieje szkoła magiczna. Tak wypadło. Jakiż byłby sens, gdyby autorka napisała o pewnym chłopcy, który idzie do szkoły katolickiej, czy też klasztoru, tam uczy się wszelkich egzorcyzmów, które pomogą mu odprawiać msze święte? Sama ta teoria brzmi niejako śmiesznie i normalnym jest, że nie sama lektura nie byłaby tak ciekawa, jak oryginalna wersja Pottera, przyznajcie sami. Wypunktuję teraz wszelkie formy odwoływania się do "tajemnych mocy", które zostały zgromadzone przez stronę katolicką, tą samą, która oczernia Rowling, opisując ją jako głosicielką okultystycznych treści. Idźmy po kolei:

- spirytyzm, biała i czarna magia,
Spirytyzm, czyli nawiązywanie kontaktu z duchami, jest w serii o młodym czarodzieju opisane jako coś naturalnego, zwykłego. Myślę, że jest to pewne oswojenie się z myślą, że ludzie zmarli są pośród nas, czego sam Kościół nie zaprzecza, więc nie rozumiem, co w tym jest tak złego, że razi samo duchowieństwo, które takie nauki głosi.

- karty tarota, horoskopy, wróżbiarstwo, astrologia, jasnowidztwo,
Wróżbiarstwo, jasnowidztwo są traktowane w tych książkach, jako odkrywanie tego, co nas czeka, co można wytłumaczyć naturalną chęcią każdego człowieka do ujrzenia przyszłości.

- bioenergoterapia, posługiwanie się wahadełkiem etc.,
Jedynym wahadełkiem, które pojawia się w "Potterze" jest to, które przenosi Hermionę i Harry'ego w czasie. Jest to nawet nie tyle wahadełko, ale maleńka klepsydra. W znaczeniu okultystycznym, wahadła służą do hipnozy, czy relaksacji, a nie przypominam sobie, bym przeczytała o czymś takim w książkach Rowling...

- posługiwanie się nieznanymi energiami i stosowanie takich technik jak np. reiki czy metoda Silvy w celu zaprogramowania swojego umysłu; także joga, channeling itd.
Chyba nie muszę mówić, że nie spotkałam się, by Harry siedział na podłodze z rękami wzniesionymi ku...bożkowi?

- satanizm i kulty demoniczne, voodoo,
Satanizm? To przeanalizuję za chwilę. VooDoo? Ani nie jest o tym wspomniane!

- posługiwanie się symbolami pogańskimi i satanistycznymi, także amulety,
Czy słyszał ktoś, aby Harry nosił na szyi pentagramy, czcił bożków słowiańskich? Ja nie. Nawet jakby, to nikt mu nie broni... Zresztą każda religia uważa, że to jego BÓG jest najlepszy, więc jeśli Potter chciałby modlić się do drzew, zbóż i zachowywać się jak druid, to dlaczego ktokolwiek miałby mu tego zabronić?

- duchowe praktyki związane z mitycznymi wierzeniami np. hinduistycznymi, tybetańskimi.

Kwestia religii Harry'ego Pottera jest ostatnio poruszana nader często, choć prawie jasno wynika, że jest on chrześcijaninem, o czy świadczy status Syriusza Blacka, jako "ojca chrzestnego". Być może nie jest on typowym katolikiem, ale np. protestantem. Jeżeli przy okultyzmie zostaje wymieniony hinduizm, czy religie wschodu, to zagłębiając się w ich sens od razu widzimy, że w "Potterze" nie ma ani krzty tych egzotycznych wierzeń.

Zakończyłam to, bądź co bądź krótkie przedstawienie różnic między okultyzmem, a Harrym Potterem, teraz zajmę się kultem satanistycznym, którego usilnie doszukują się przeciwnicy małego czarodzieja. Słownikowa definicja przypisuje satanizmowi cechy nastepujące:

1. doktryna, czyli zespół wierzeń na temat świata, jego powstania, natury, miejsca człowieka w nim oraz spójne określenie tego, co z tych wierzeń powinno wynikać, czyli moralnych zasad, kierujących odgórnie postępowaniem człowieka.

2. sacrum, czyli sfera rzeczywistości istniejąca poza "normalnym" światem - czyli to, czego nie obejmuje nauka i ludzki rozum.

3. kult, czyli wszystkie działania dotyczące sfery sacrum, które wynikają z przyjętych wierzeń.

Jest to bardzo uproszczone i niedokładne pojęcie, gdyż każdy, kto chce się dowiedzieć, czym jest Satanizm, natrafia w pewnym momencie na przeszkodę, której nie można obejść inaczej, jak rewidując swe poglądy na to, czym religia powinna być. Satanizm jest jeden, ale z drugiej strony jego rodzajów i odmian jest tyle, ilu jest samych satanistów - satanista jest przede wszystkim Sobą, a każdy człowiek jest inny. Dlatego szukanie jednego modelu, jednego prawdziwego Satanizmu jest błądzeniem pomiędzy rozmaitymi jego odmianami, bez szans na znalezienie odpowiedzi. Jednej odpowiedzi, wg której można by wyznaczyć prawdziwość innych jego odmian, na które się natrafi. Dlatego, gdy ktoś koniecznie chce umieścić fikcyjne postacie z "Pottera" w sferze satanistycznej, to je umieści według swoich własnych reguł, dogmatów, oraz przekonań, czy nawet uprzedzeń. Sam satanizm wyróżnia trzy podgrupy:

1. satanizm podwórkowy, zwany pseudosatanizmem. inspirowany muzyką blackmetalową, zakładający bunt wobec wszystkiego, religii chrześcijańskiej w szczególności. Antyklerykalny - najczęściej łączy się z kultem Szatana. Ze względu na swą ostentacyjność często uważany za satanizm właściwy, bo najbardziej widoczny, co szkodzi całej 'religii' ogólnie.

2. satanizm racjonalny - ateistyczny, Szatana traktujący wyłącznie jako symbol, ze spłyconą warstwą filozoficzną, nastawiony hedonistycznie. LaVey i Kościół Szatana reprezentują tą odmianę.

3. satanizm okultystyczny (na przykład Świątynia Seta). Tutaj Szatan (niekoniecznie pod tym imieniem) traktowany jest osobowo, a sfera sacrum istnieje i można się z nią kontaktować oraz ją wykorzystywać.

Tak więc widzimy, że żaden z bohaterów naszej ukochanej książki nie słucha blackmetalu. Być może jedynie Charlie Weasley, o którym autorka pisze, że ma długie włosy, ubiera się w skórzane kurtki, ma ćwieki na ubraniu, oraz kolczyki w uszach. Jednakże to nie może być wyznacznikiem tego, iż jest wyznawcą szatana, gdyż wątpię, by Molly Weasley nie zauważyła tego u swojego syna, jako, że jest osobą dokładną, bardzo troskliwą i nie sądzę, by pozwoliłaby swojemu synowi na wplątanie się w jakiekolwiek kulty. Biorąc pod uwagę najbardziej pasujący do powierzchownych opisów przeciwników Pottera- satanizm okultystyczny, możemy podać przykłady najpotężniejszych takich religii- kult Seth - czyli egipskiego boga Chaosu i pustyni, władcy obcych ziem, albo prastara religia, wykraczająca daleko poza Indie i Iran- parasizm, która polega na kulcie ognia, czy budowaniu wież milczenia, których zastosowania możemy się domyśleć. Po ogólnym wyszczególnieniu najważniejszych cech satanizmu, oraz tych "podreligii" musimy stwierdzić, że żadna z nich nie odpowiada wizerunkowi książek "Harry Potter i...", gdyż, co jest oczywiste, żaden z bohaterów nie czci ognia, czy milczącej wieży, albo nie przyczynia się do tak okrutnych posunięć, jak bóg Seth. Stąd wniosek, że pojęcie satanizmu w książkach Pani Joanne Rowling jest bardzo mocno przesadzone, wyolbrzymione i nijak pasuje do świata Hogwardzkich uczniów.

Jeśli ktoś chce porównywać Harry'ego Pottera do często w tym tekście wymienianego pojęcia "okultyzm" oraz "satanizm" musi zwrócić uwagę na to, jakie treści i morale przedstawia ta książka, oraz co tak naprawdę chce przekazać czytelnikom. Warto przyjrzeć się również książkom z lat naszej młodości i motywowi magii w baśniach np. Braci Grimm, czy Andersena. Dla mnie, jako dla małego dziecka przerażające było zakończenie bajki "Czerwony Kapturek", podczas, gdy leśniczy rozpruwa wilkowi brzuch w "poszukiwaniu" babci i jej wnuczki. Byłam tym bardzo mocno zaszokowana i uważam, że gdybym w tym samym wieku przeczytała "Harry'ego", uważałabym go za śliczną książkę. W niej nie jest pokazane tak obrazowo, jak bohaterzy giną. Jest to pokazane przez zaklęcie, które może być różnie odbierane przez czytelników. Moim zdaniem, zaklęcia, uroki w "Potterze" są pokazane jako coś, co czyni zło, oraz to, co odróżnia je od dobrych uczynków. Gdyby nie było na świecie zła, nie wiedzielibyśmy czy to, co robimy jest dobre... Kolejną baśnią z zamierzchłych czasów jest "Jaś i Małgosia". Treść, jak sądzę znają wszyscy, ale raczej nie każdy zastanawia się nad sensem, morałem. Dlaczego współcześni przeciwnicy książek o magii nie "przyczepią" się do tych książek? Mogłabym tu wytoczyć wiele argumentów, dla których oskarżyciele powinni najpierw przypomnieć sobie treści takich baśni, jak "Jaś i Małgosia", "Czerwony Kapturek", czy chociażby "Pinokia". Łatwo jest napisać powierzchowną opinię, ale gdy przychodzi do argumentacji, wtedy ta osoba jest bezradna i woli pominąć tę część wypowiedzi...

Na tej refleksji postaram się zakończyć mój artykuł, mam nadzieję, że ktoś dotrwał do jego końca. Chciałabym zaznaczyć, że zawarte w nim treści o tematyce satanizmu i okultyzmu zostały zamieszczone tylko dla potrzeb rozwinięcia problemu, nie mają na celu przekonania kogokolwiek do wyznawania w/w kultów.

Źródła informacji: www.egzorcyzmy.katolik.pl, www.satan.pl, www.szeol666.w.interia.pl


Opublikowane: 2005-11-01 (1114 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.43 sekund
Page created in 0.427486 Seconds