STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter 6 » Harry Potter 6 - co było przed premierą


Harry Potter 6 - co było przed premierą

*** Kronika wydarzeń sprzed 16 lipca 2005 ***

Ostatnie tygodnie przed premierą szóstego tomu były bardzo burzliwe. Usiłowano wykraść pojedyncze egzemplarze HP6, by potem sprzedać je gazetom za grube pieniądze. Do tego doszły zamachy w Londynie. Tutaj zamieściliśmy kronikę wydarzeń z ostatniego miesiąca przed premierą szóstej cześci HP.


29 czerwca 2004 J.K. Rowling ogłosiła tytuł szóstego tomu. Brzmi on "Harry Potter and the Half-blood Prince", czyli "Harry Potter i Książę Półkrwi".


21 grudnia 2004 autorka ogłosiła, że ostatecznie zakończyła pisanie HP6. Wydawnictwa Bloomsbury i Scholastic ogłosiły wówczas oficjalną datę premiery szóstego tomu - 16 lipca 2005.


Jeszcze przed premierą książka pobiła różne rekordy wydawnicze. Np. odnotowano aż 1,5 mln zamówień przedpremierowych w sklepie internetowym Amazon.com.


***OSTATNI MIESIĄC PRZED PREMIERĄ***


17 VI :
Dwie osoby pracujące w Scholastic, czyli w amerykańskim wydawnictwie Pottera, Arthur Levine i Barbara Marcus, które poznały treść szóstej części - "Harry Potter i Książę Półkrwi", odsłoniły w jednym ze sklepów w Nowym Jorku zegar odliczający godziny do premiery książki.


17 VI :
J.K. Rowling nie zezwoliła na publikację książki w wersji elektronicznej. Nawet pomimo rosnącego zainteresowania taką formą udostępniania literatury.


18 VI :
W Anglii sklepy i księgarnie rozpoczęły prawdziwą wojne cenową. Tesco i Amazon oferują "Harry Potter and the Half-Blood Prince" w cenie 9.99 funtów. (18.29$). Ostatnio dołączył Asda, należący do amerykańskiej kompanii Wal-Mart. Sklep od jutra zacznie przedpremierową sprzedaż książki za 8.96 funtów (16.41$). Asda oczekuje, że sprzeda więcej egzemplarzy szóstej części 16 lipca niż "Kod Leonarda" Browna przez cały rok.


21 VI :
W sieci pojawił się wygaszacz dotyczący szóstej części HP- "Księcia Półkrwi"


21 VI :
Dziewięcioletnia dziewczynka, Katie MacDonald wygrała spotkanie z J.K.Rowling na zamku w Edymburgu w dzień premiery "Księcia Półkrwi", 16 lipca. Na drodze do jej wygranej stało jedynie 5 pytań, na które musiała odpowiezieć, o tematyce, rzecz jasna "Harry'ego Pottera". Bardzo szczęśliwa Katie powiedziała: "Debbie powiedziała mi, że wygrałam, jak tylko wróciłam ze szkoły. Byłam bardzo podekscytowana, zaczęłam biegać, skakać po niej, a ona podnosiła mnie do góry ze szczęścia" :) To się nazywa szczęście... :)


23 VI :
Na dzień przed premierą szóstego tomu HP, czyli 15 lipca, na rynku pojawi się ciekawy produkt, przeznaczony właśnie dla "nocnych" czytelników. Będzie to specjalne urządzenie oświetlające książkę tak, by światło nie przeszkadzało jednocześnie nikomu innemu spać. Nazwa to Harry Potter LightWedge.


25 VI :
W e-mailu wysłanym wczoraj, Amazon.co.uk oznajmia istotną redukcję ceny książki Harry Potter i Książę Półkrwi. Obniżyli cenę z Ł9.99 (18.22$) do Ł8.99 (16.39$) dołączając tym samym do Woolworths oraz Asda, które także obniżyły swoje ceny. Teraz również gwarantują dostarczenie ich dokładnie 16 lipca do do wszystkich klientów w Anglii. Jest to ambitna obietnica dorówujaca jedynie ich amerykańskim i kanadyjskim odpowiednikom.


25 VI :
W Londynie i Paryżu pojawiły sie nowe ogłoszenia zachęcające czytelników do kupna "Harry`ego Pottera i Księcia Półkrwi".


25 VI :
J.K Rowling prosi fanów aby nie prosili jej o podpisywanie najnowszej powieści, którą jest oczywiście "Harry Potter i Książę Półkrwi. Rowling tłumaczy to tym, że "musiałaby zrezygnować ze snu" jeśli chciałaby podpisać wszystkie książki podsuwane jej przez fanów. Miejmy nadzieję, że fani się nie obrażą.


27 VI :
Księgarnia internetowa Amazon.com ogłosiła, że liczba przedpremierowych zamówień szóstego tomu HP - "Harry Potter i Książę Półkrwi" - osiągnęła już ponad milion! W takim tempie pobity może zostać rekord "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa", wynoszący 1,3 mln zamówień przedpremierowych.


27 VI :
Pamiętacie sprawę Christophera Browna i Aarona Lamberta - dwóch mieszkańców Kettering (Anglia), którzy wykradli dwa egzemplarze szóstego tomu HP i usiłowali sprzedać jeden z nich za niebagatelną sumę dziennikarzowi The Sun? Dziś odbyła się rozprawa sądowa w tej sprawie.Christopher Brown miał się bronić dziś w sądzie w Kettering, oskarżony o pomoc w kradzieży dwóch egzemplarzy książki oraz o posiadanie niebezpiecznej broni palnej. Mężczyzna praktycznie w ogóle nie odzywał się podczas rozprawy. Potwierdził jedynie swoje personalia. Nie przyznał się jednak do winy. Jedna z urzędniczek sądowych, Sheila Fairweather, powiedziała, że urzędnicy na tym szczeblu sądowym nie mają wystarczających możliwości, by udowodnić Brownowi winę. W związku z tym mężczyźnie nakazano stawić się 8 sierpnia w Sądzie Koronnym w Northampton, rozpatrującym poważniejsze sprawy kryminalne. W tym samym sądzie, ale w październiku, odbędzie się rozprawa Aarona Lamberta, który z kolei oskarżony jest o posiadanie atrapy broni palnej, której użył do zastraszenia dziennikarza, oraz o wspomnianą kradzież książek.


29 VI :
The Sam's Club sprzedaje "Harry Potter and the Half-Blood Prince" za $15.67, najniższą cenę jaką widzieliśmy czy to w USA czy w Anglii. Najbliżej do nich jest Wal-Mart oferując książkę za $16.66. Największą wadą w Sam's Club jest jednak to, że książka przychodzi najszybciej 2-3 dni roboczych po ukazaniu się. W Wal-Mart pisze, że książka dojdzie 16-go lipca, jednak jedynym sklepem, który daje gwarancję daty dostawy jest jak na razie Amazon.


30 VI :
Michael Slatalla z The New York Times opublikował w dzisiejszym wydaniu rubrykę, porównującą zamówienia na Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi u: Scholastic, Barnes & Noble i Amazon. Zwycięzcą został Amazon.


30 VI :
Bloomsbury, brytyjski wydawca serii książek o Harrym Potterze, obiecał dziś zwiększyć swoją kampanię reklamową, aby uzyskać jeszcze większe zainteresowanie nową książką i resztą serii. Kampania rozpocznie się w poniedziałek i będą to głównie: bilboardy i plakaty na autobusach.


30 VI :
Teraz, kiedy zostało nieco ponad 2 tygodnie, do wydania najnowszego tomu przygód Harry'ego Pottera, media wręcz "gotują się" oraz w przygotowaniu jest coraz więcej imprez z okazji wydania. Do dziś zaplanowanych zostało ponad 1,600 przyjęć na PotterParties.com, włączając wszystkie przyjęcia z Barnes & Noble, Books-a-Million i Waterstones. Strona oferuje też szukanie wg kodu pocztowego (włącznie z mapami), które pozwala znaleźć imprezę odbywającą się w danej okolicy.


2 VII :
Mary GrandPre, ilustratorka amerykańskiej edycji książek o Harrym będzie podpisywać "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi" w Nowym Jorku dokładnie po północy, 16 lipca. Księgarnia oferuje także różnorodność innych świetnych nagród, wliczając w to kopię pierwszego wydania "Więźnia Azkabanu" podpisanego przez JK Rowling i Mary GrandPre. Także angielski illustrator Jason Cockcroft w "The Children's Bookshop" będzie tej nocy podpisywał kopie nowej książki.


2 VII :
Scholastic ogłosił zwycięzców konkursu na wypracowanie pt. "Dlaczego kocham czytać Harry'ego Pottera". Dziesięć wypracowań zostało wybranych z ponad 8000 zgłoszeń z całych Stanów Zjednoczonych, z przedziału wiekowego od dziewięciu do siedemnastu lat. Zwycięzcy polecą z Nowego Jorku do Londynu oraz 16 lipca, minutę po godzinie 24, otrzymają egzemplarz "Księcia Półkrwi".


2 VII :
Wydawnictwo Scholastic ogłosiło wczoraj, że prace związane z przygotowywaniem i transportem 10,8 mln egzemplarzy „Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi” są już na ostatnim etapie. Jak wspomniano, ilość książek jest tak wielka, że do transportu wykorzystanych zostanie ponad 600 ciężarówek!


4 VII :
The Cincinnati Enquirer z całych sił, próbował wycisnąć coś na temat Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi z kogokolwiek - m.in Mary GrandPre i rzecznika Amazonu, jednak misja nie powiodła się. W telefonicznym wywiadzie, tegorocznej wiosny, GrandPre nie zdradziła nic na temat, jak książka zostanie do niej dostarczona, ale powiedziała: Jest to traktowane z najwyższą ostrożnością, dużą ilością ochrony i jest bardzo poufne.


4 VII :
Po raz pierwszy w historii ksiązek o HP, książka napisana językiem Braille'a będzie wydana tego samego dnia co zwykły tom. Jest to znaczący krok w kierunku książek pisanych językiem Braille'a, gdyż wcześniejsze części książek o Harrym dla niewidomych były wydawane dopiero kilka miesięcy po normalnej książce.


5 VII :
Wydawnictwo Media Rodzina ogłosiło oficjalnie na swojej stronie komunikat odnośnie wydania 6 części książki:


Doskonale zdajemy sobie sprawę z napięcia towarzyszącego zbliżającej się dacie premiery szóstego tomu w krajach anglojęzycznych i wzrastającej niecierpliwości wszystkich czytelników. Już wielokrotnie wspominaliśmy, że trudność z oszacowaniem daty polskiego święta wiąże się z nieznaną nam liczbą stron i co za tym idzie - nieznanym czasem niezbędnym na tłumaczenie, redakcje i druk. Zatem, teraz powiedzieć możemy jedynie, że dzień premiery "Księcia Półkrwi" podamy 16 lipca.


6 VII :
Premiera nowej części przygód Harry'ego Pottera obejdzie się tym razem bez zalewu dodatków. W sprzedaży pojawią się jedynie długopisy i zakładki do książek. Rekwizyty od ciastek począwszy na ubraniach skończywszy już nie będę towarzyszyć promocji książki. Harry dorośleje; czytelnicy również.


6 VII :
WP.pl napisało wyczerpujący artykuł na temat szóstej części HP: Harry Potter i Książę Półkrwi - szósty tom serii powieściowej o młodym czarodzieju - kolejny tydzień utrzymuje się na listach bestsellerów brytyjskich księgarni i sklepów internetowych, mimo że książka ukaże się w USA i Anglii dopiero 16 lipca. Księgarze przewidują, że będzie to najpopularniejsza część cyklu.


8 VII :
W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia, które ukazujątył okładki książki "Harry Potter i Książę Półkrwi".


11 VII :
Raincoasts Books, kanadyjski wydawca książek o Harrym Potterze ujawnił dzisiaj, że otrzymał nowe rozkazy mające przeciwdziałać wcześniejszym przeciekom z HPiKP. Kroki te zostały podjęte z powodu wcześniejszego sprzedania kopii książki w The Real Canadian Superstore 7-go lipca. Wydawnictwo poprosiło także osoby, które już zakupiły książkę o jej zwrot w zamian za zwrot pieniędzy, podpisany talerz z motywem z książki i limitowaną edycję koszulki HP. Ktoś próbował też sprzedać kopię książki na eBay'u, ale aukcja została przerwana.


11 VII :
Organizatorzy imprez z okazji wydania Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi mogą zgłaszać swoje imprezki na PotterParties.com do wtorku. Jest już zarejestrowanych ponad 2000 imprez i cały czas napływają nowe zgłoszenia z całego świata.


11 VII :
Scholastic wydało oficjalne oświadczenie prasowe: Pierwsza edycja podpisanych przez Rowling amerykańskich książek "HP i Książę Półkrwi" dotarła do Nowego Jorku w ścisłej ochronie, po podróży transatlantycznej na Cunard's Queen Mary 2. Podróż zakończy się prezentacją książek na konferencji prasowej, 15-ego lipca o 9:30 w budynku Scholastic w Nowym Jorku.


12 VII :
Brytyjska poczta przeżyje niebawem prawdziwe oblężenie - chodzi tu oczywiście o dostarczenie kolejnej części książki o Harrym Potterze do rekordowej liczby zamawiających. Aby dostarczyć wszystkie książki w terminie trzeba było wykorzystać 150 dodatkowych ciężarówek. Szef brytyjskiej agencji pocztowej jest spokojny: "Gdy w 2003 roku został wydany 'Zakon Feniksa', liczba książek zamówionych przez internet sięgnęła blisko 500.000. Operacja dostarczenia ich do odbiorców zakończyła się wielkim sukcesem. Tego samego spodziewamy się także w tym roku przy dostarczaniu 'Księcia Półkrwi'."


13 VII :
Fani, którzy zamówili "Księcia Półkrwi" na Borders lub Books-A-Million otrzymają telefon z nagraną wypowiedzią Jima Dale'a (narratora audiobooków), przypominającego o sobotniej premierze książki.


13 VII :
Nowojorska apteka nieuważnie sprzedała kopię Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi. 9-cio letni Sylum Mastropaolo (zdjęcie z lewej) kupił książkę, ale oddał ją do wydawnictwa Scholastic przed jej przeczytaniem. Jego ojczym powiedział: "Zrobiliśmy dobrą rzecz. Nie chcemy zabierać innym dzieciom przyjemności wspólnego czytania książki."


13 VII :
Jeżeli masz mniej niż 15 lat i mieszkasz w Angli, "Kwik Save" zapowiedział, że sprzeda książkę "Harry Potter i Książę Półkrwi" za jedyne Ł4.99. Niektóre supermarkety w Anglii sprzedają ją po Ł8.96. Liczmy na to, iż w Polsce również będą takie promocje, ale z doświaczenia wiemy, że następują one dopiero parę miesiący po premierze...:/


13 VII :
Za względu na ostatnie ataki terrorystyczne w Anglii, impreza premierowa "Księcia Półkrwi" została przeniesiona z dworca King's Cross (miejsce, skąd odjeżdżali książkowi bohaterowie do Hogwartu), gdzie zginęło 21 osób w wybuchu bomby, na teren Wimbledonu w północno - zachdniej części Londynu.


14 VII :
Wydawnictwo Bloomsbury opublikowało tylną okładki wydania brytyjskiego. Mimo, iż ją znamy, to ta jest wyjątkowa, gdyż zawiera wstępny opis akcji w książce (urywek tekstu)


15 VII :
Fani Harry'ego Pottera z całego świata będą uczestniczyć dziś w nocy w długo oczekiwanym wydarzeniu, którym jest wydanie szóstej książki cyklu. BBC przeprowadziło audycję ukazującą wszystkie szczegóóły międzynarodowych imprez, od Nowego Jorku do Indii. Waterstone spodziewa się 300-tysięcznego tłumu dążącego do ich sklepów. Cały Nowy Jork na czas tego wydarzenia zamieni się w Uczelnię Hogwart.


16 VII :
Wydawnictwo Media Rodzina poinformowało przed chwilą, że polskie wydanie książki "Harry Potter i Książę Półkrwi" ukaże się 28 stycznia!
Newsy pisali redaktorzy HP News

Opublikowane: 2005-10-14 (3310 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.44 sekund
Page created in 0.441048 Seconds