STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Magia i Czary » Zagubione w gwiazdach


Zagubione w gwiazdach

*** ***

Z definicji Centaury to magiczne stworzenia z nogami i tułowiem konia połączonych z ludzkim torsem, rękami i głową. W książce „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć ”, J.K.Rowling mówi, że preferują życie raczej z dala od czarodziejów, mugoli i tym podobnych a ich życie jest dla nas tajemnicą i uważa się również, że są biegłe w łucznictwie, medycynie, wróżeniu i astronomii. To ostatnie szczególnie idealnie pasuje do starożytnych legend o centaurach.


Zgodnie ze starymi historiami, stworzenia te pochodzą z wysoko położonych gór Grecji, gdzie ich relacje z lokalnymi społecznościami ludzi były raczej pomieszane. Ponieważ centaury były znane ze swej słabości do wina były postrzegane jako hałaśliwe, dzikie i szybko wpadające w gniew. Stoczyły mnóstwo bitew z ludźmi. Według legend jedna z najsłynniejszych potyczek wydarzyła się podczas wesela, które centaury chciały, jak zwykle, świętować zbyt entuzjastycznie. W uniesieniu chciały uprowadzić pannę młodą co w rezultacie doprowadziło do wielkiej wojny(z przegraną centaurów). Sceny z tej mitycznej bitwy były ulubioną dekoracją greckich garncarzy.

Jednym z najbardziej znienawidzonych przedstawicieli tego gatunku był Nessos- zaprzysięgły wróg sławnego Herkulesa. Mimo to niektóre centaury były uważane za szlachetne. Na przykład jednym z najznamienitszych centaurów był Chiron. Był uczony w sztukach takich jak medycyna, malarstwo czy łowiectwo(stąd odwieczny wizerunek centaura z łukiem w ręku) przez samych bogów Apolla i Artemidę a następnie sam nauczał wielkich bohaterów tamtych czasów włączając w to takich herosów jak Achilles, Jazon czy Odyseusz. Legenda Chirona jednak nie kończy się na tym. Był on nazywany przez starożytnych przewodnikiem gwiazd lub zagubionym w gwiazdach co wyjaśniałoby dobry kontakt centaurów z gwiazdami- przecież gwiazdy tylko im zdradzają swoje najskrytsze tajemnice i przyszłość. Mimo, że Chiron był nieśmiertelny, rana od zatrutej strzały doprowadziła go do nieustającej agonii, więc sam wybrał śmierć niż wieczne męki. Ale Zeus w uznaniu jego zasług umieścił go na nieboskłonie jako konstelacje Sagittarius- czyli po prostu Strzelec. A konstelacja Centaurów jest jedną z najwidoczniejszych konstelacji na wyspach Brytyjskich a dwie z jej gwiazd- Alpha Centauri i Beta Centauri należą do dziesięciu najjaśniejszych gwiazd na całym niebie. Alpha Centauri jest także najbliższą gwiazdą jednocześnie ziemi jak i słońca, oddaloną on nas jedynie o 4.3mln lat świetlnych.

Jest jeszcze jeden dziwny zbieg okoliczności wiążący mity o centaurach i Chironie zagubionym w gwiazdach ze współczesną astronomiom. W 1977 r. astronom amerykański Charles T.Kowal odkrył nieznane drobne ciało niebieskie krążące pomiędzy orbitami Saturna i Uranu; obiekt ten nazwany został mitologicznym imieniem greckiego centaura – CHIRON. Naukowcy z początku myśleli, że odkryli jakąś asteroidę jednak po bardziej wnikliwych badaniach uznano, że obiekt ten posiada również cechy komety. W niedługim czasie ku zaskoczeniu wszystkich odkryto więcej takich trudnych do sklasyfikowania obiektów krążących między orbitami różnych planet. Nazwano je więc ogólnie centaurami analogicznie do ich dwojakości (mitycznie pół koń- pół człowiek, astronomicznie pół kometa - pół asteroida) a każde otrzymało własne imię jednego z tych mitycznych stworzeń.
Centaury w Zakazanym Lesie(jak i na całym świecie) patrzą w gwiazdy bo stamtąd przemawiają ich przodkowie i ukazują im tajemnice niedostępne dla zwykłych śmiertelników.

Co wiedzą takiego i jakie tajemnice przyszłości zdradzają im ich pobratymcy w kosmosie, tego możemy się jedynie domyślać, choć Rowling sugeruje nam już w pierwszym tomie, że jej centaury znają los „chłopca który przeżył” lecz raczej nie mamy się spodziewać od nich ujawnienia tej tajemnicy. Jednakże Można zauważyć, że autorka w pewnym sensie przemyca cały mit o centaurach i Chironie do swej powieści. Centaury, władcy greckich pustkowi, wiedli buntowniczy i dziki żywot w przeciwieństwie do Chirona, który wybitnie od nich odstawał- prowadzili ze sobą okrutne boje z użyciem rąk i kopyt. Chiron założył szkołę w której przekazywał swoją wiedze z różnych dziedzin ludziom, którzy chcieli ją poznać. Na pewno można spostrzec tu pewne zbiegi okoliczności z centaurami w Zakazanym lesie i z historią wygnanego Firenzo. Kto wie, może odegra on jeszcze jakąś rolę w części siódmej...

Źródła: „The Magical Worlds of Harry Potter” David Colbert; Miologia Grecka; „Leksykon astronomiczny”; „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.
Napisała: Moorland

Opublikowane: 2005-10-30 (782 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.41 sekund
Page created in 0.406583 Seconds