STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter 6 » Okładki HP6


Okładki HP6

*** Co mogą symbolizować okładki szóstego tomu? ***

Dokładnie 8 marca 2005 poznaliśmy oficjalne okładki szóstego tomu w USA i w Anglii. Przypominamy, że okładka polska zawsze jest identyczna jak amerykańska (tyle że ma, rzecz jasna, polskie napisy). Ciekawostką jest, że chyba po raz pierwszy w historii serii okładki wydawnictw Bloomsbury (wersja angielska) i Scholastic (wersja amerykańska) przedstawiają jedną i tę samą scenę! Na okładkach tych widzimy bowiem Harry'ego oraz Albusa Dumbledore'a pochylających się nad myślodsiewnią (na okładce angielskiej wprawdzie tego nie widać, ale można się tak domyślać), otoczonych jakimś dziwnym, iskrzącym się wirem... Co to może symbolizować?


Symbolika okładek

8 marca poznaliśmy trzy okładki szóstego tomu – dwie angielskie wydawnictwa Bloomsbury (wersja dla dzieci oraz dla dorosłych), a także amerykańską, która – tak jak zwykle – będzie identyczna, jak polska. Wbrew pozorom ujawnienie wyglądu okładek jest wydarzeniem bardzo ważnym, jeśli chodzi o treść szóstej części Harry’ego Pottera…


Fałszywe okładki


Od dawna wszyscy zastanawiali się, co też znajdzie się na okładce szóstego tomu. Przypuszczeń było bardzo wiele, gdyż w sumie nadal niedużo wiemy o samej treści HP6. Mniej więcej od pół roku krążyły po Internecie przeróżne projekty okładek wykonane przez fanów. Były to fotomontaże lub też szkice „domowej roboty”.


Trzeba przyznać, że niektóre z nich prezentowały się naprawdę nieźle. Aż do tego stopnia, iż wielu fanów HP brało je za oficjalne okładki szóstej części! Ileż to ja otrzymałem e-maili, w których fani informowali, że znaleźli właśnie okładkę szóstego tomu, dołączając właśnie jedną z owych nieprawdziwych okładek.


Nawet Mugglenet ogłosiło specjalny konkurs na najlepszy projekt okładki HP6. Co więcej, podobne okładki mogły stać się nawet podstawą do pisania artykułów! Na przykład nasz redaktor Cedrik, by zostać przyjętym do redakcji, zdecydował się napisać pracę, w której opisał swoje przemyślenia na temat takiej okładki.


Prostota górą!


Nie piszę jednak po to, aby przedstawiać historie okładek-podróbek. Skoro dziś poznaliśmy już oficjalne okładki, to warto by się właśnie nimi zająć.


Wiecie, co według mnie rzuca się w oczy od samego początku? Prostota (nie mylić z prostatą! ;) ). Na każdej z trzech okładek przedstawionych zostało w zasadzie tylko kilka wyraźnych elementów. Nie doszukamy się niczego, co nie rzuca się w oczy od początku. Na poprzednich okładkach – zarówno tych angielskich, jak i amerykańskich – panowało niesamowite nagromadzenie elementów, przepych. Tutaj tego nie ma.


Scena z okładki a treść


Podstawowe pytanie: co przedstawiają w ogóle okładki? Przyjrzyjmy się temu bliżej…


Okładka amerykańska ukazuje Harry’ego i Albusa Dumbledore’a pochylających się nad myślodsiewnią. Dyrektor wygląda, jakby coś mówił i tłumaczył Harry’emu, spokojnie gestykulując ręką. Wokół obydwu bohaterów zaobserwować możemy jakiś dziwny dym, jak gdyby wir, oplatający ich. Czy smuga ta wydobywa się z myślodsiewni? Niewykluczone… Zwróćmy też uwagę, że jest ona koloru zielonego. A jakie zaklęcie powoduje wystrzelenie smugi o takiej barwie? Zaklęcie uśmiercające – Avada Kedavra…


Podobną scenę widzimy na okładce angielskiej w wersji dla dzieci. Także widnieją na niej Harry i Dumbledore, lecz nie jest to już scena tak spokojna, jak na wyżej opisywanej okładce amerykańskiej. Bohaterowie wyglądają, jakby z czymś walczyli. Pojawia się znów smuga – ale tym razem nie jest ona zielona, lecz żółto-czerwona, nie wygląda na dym, lecz na ogień. Może to właśnie z tym ogniem walczą Harry i dyrektor? Widać, że musi to być coś groźnego i poważnego – popatrzcie na minę Dumbledore’a. Zazwyczaj jest spokojny, ale tu wygląda, jakby tracił nad sobą panowanie.


Wreszcie trzecia i ostatnia wersja – okładka angielska dla dorosłych. Chyba najprostsza z wszystkich trzech. Widzimy starą, wysłużoną książkę leżącą na ławce. Po bliższym przyjrzeniu się można stwierdzić jednoznacznie, co to za książka. Nosi tytuł „Advanced Potion Making”. W tłumaczeniu z angielskiego znaczy to: „Warzenie Eliksirów dla Zaawansowanych”. Czy będzie to podręcznik do eliksirów na szóstym roku? Całkiem możliwe. Przypuszczać można jednak też coś innego – czyżby Harry i przyjaciele znów byli zmuszeni uwarzyć po kryjomu jakiś niebezpieczny eliksir?


Jeszcze jedna uwaga do ostatniej okładki: co przypomina Wam w ogóle ta książka, nie zwracając uwagi na tytuł? To jasne – dziennik Toma Riddle’a! W filmie wyglądał niemal identycznie. Pamiętajmy o jakimś związku drugiego tomu z szóstym… czyżby tym wydarzeniem, jakie miało łączyć obie części cyklu, miało okazać się znalezienie i zniszczenie dziennika Riddle’a?


Gra kolorów


Zastanówmy się teraz, jakie barwy dominują na poszczególnych okładkach i co one mogą oznaczać.


Na okładce numer 1 zdecydowanie panuje zieleń. A jaka jest symbolika tej barwy? Zieleń to życie wieczne, nadzieja, kwitnięcie… a także kolor nieco tajemniczy. Jaka to nadzieja miałaby napełnić Harry’ego na szóstym roku? Może zrobi postępy w nauce… albo ponownie się zakocha? Naprawdę trudno powiedzieć…


Okładka numer 2 – obserwujemy tu duży kontrast. Kolor niebieski jako tło i ciepłe barwy (żółty i czerwony) jako kolory ognia. Myślę, że na tej okładce większe znaczenie ma sama przedstawiona scena niż barwy… zresztą kolory tej wersji zazwyczaj nijak nie pasowały do treści. Tak pewnie będzie i w tym przypadku.


Okładka 3 – dominują ciemne barwy, szczególnie czarna. A co ona oznacza? Piekło, mrok, strach. Same niedobre rzeczy… Trudno się dziwić - w końcu w świecie czarodziejów zapanuje wojna. Możemy sądzić więc, że będzie to powieść dość mroczna. Może momentami nieco przypominać „Czarę Ognia”.


Czy to ma jakiekolwiek znaczenie?


Oczywiście snute tu przeze mnie domysły mogę okazać się kompletnie nieprawdziwe. Myślę jednak, że co najmniej kilka z nich masz szansę się sprawdzić. Tak było do tej pory, gdy kolory okładek potrafiły dużo powiedzieć o treści. I na koniec pragnę zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz – okładki wydawnictwa Scholastic oraz Bloomsbury zawsze przedstawiały dwie inne rzeczy. Tym razem widnieją na nich (nie licząc wersji dla dorosłych) dwie podobne sceny. Czyżby przedstawione na nich spotkanie Dumbledore’a z Harrym było tak istotne?...


Mary GrandPre - "To olbrzymie wyzwanie"

Mary GrandPre – to ona jest autorką ilustracji do amerykańskich wydań książek o Harrym Potterze. Wczoraj, we wtorek 8 marca, świat ujrzał oficjalną okładkę szóstego tomu, którego premiera nastąpi dokładnie 16 lipca 2005.


51-letnia GrandPre tym razem nie przepełniła okładki wieloma elementami, tak jak w poprzednich wydaniach. Teraz na okładce szóstego tomu panuje prostota, widzimy tylko dwie postaci oraz myślodsiewnię, dziwną zieloną smugę i w zasadzie nic poza tym.

Harry’ego Pottera wymyśliła J.K. Rowling. To ona nadała mu unikalny charakter, wygląd, cechy… Ale z kolei Mary GrandPre od samego początku przedstawiała postać Harry’ego na okładkach. Zobaczmy, co ma na ten temat do powiedzenia:


„To duże wyzwanie, odzwierciedlić charakter postaci… do tego mieć pewność, że wygląda na swój wiek oraz że jest odpowiednio starszy w porównaniu z częścią poprzednią”
.


„Czuję się trochę, jakbym była jego matką – mierzwię na ilustracjach jego włosy lub je czeszę; muszę mieć pewność, że Harry będzie dobrze wyglądał, zanim pokaże się na zewnątrz”.


Mary GrandPre, pracująca jako ilustratorka książek od 15 lat, a jak artystka od 25, nie miała pojęcia, w co wchodzi, kiedy otrzymała propozycję ilustrowania pierwszego tomu Harry’ego Pottera od wydawnictwa Scholastic. Zgodziła się, ale najpierw zechciała przeczytać książkę, by wiedzieć, jak dopasować ilustracje i okładkę. I nadal trzyma się tej kolejności, zatem jest obecnie jedną z kilku osób na świecie, które znają już treść szóstego tomu! (Ale nie próbujcie nawet pytać jej, co się w nim wydarzy – i tak Wam nie powie).


„To niemal jak prawdziwy smakołyk dla ilustratorki”,
mówi GrandPre o treści książek. „Bardzo szybko, że tak powiem, złapałam kontakt z Harrym i podoba mi się sposób, w jaki Rowling opisuje to wszystko; ona myśli wizualnie, znakomicie oddaje słowami to, co widzi. Nie mogłam przepuścić takiej okazji.”


GrandPre zawsze wykonuje przed stworzeniem ilustracji określone czynności. Najpierw czyta dokładnie każdy rozdział, podkreślając flamastrami poszczególne opisy. Potem przez jej głowę przewijają się różne myśli i pomysły dotyczące ilustracji i okładki. „Marnuję strasznie dużo papieru”, przyznaje. „Ciągle tylko rysuję, rysuję, jeszcze raz i jeszcze”. Ilustratorka nazywa swój styl „delikatną, miękką geometrią”. Polega on według niej na wykorzystywaniu kombinacji prostych linii, ostrych kątów i łagodnych łuków.


Po długiej pracy i stworzeniu ostatecznie rysunków składających się z warstw pastelowych, GrandPre wysyła je wreszcie do wydawnictwa. Zawsze bardzo uważa, aby jej ilustracje zbyt dużo nie ujawniały – mają dać czytelnikowi pewne wskazówki dotyczące treści, ale nie mogą jej przed nim odkrywać.


„Staram się oddać czytelnikowi pewien obraz całości bez ujawniania treści. Te obrazki mają jakby jeszcze zachęcić go do czytania dalej”.


Co ciekawe, Mary nie konsultuje się nigdy w żadnych sprawach z J.K. Rowling. Wydawnictwo Scholastic pokazuje autorce już gotowe ilustracje. GrandPre spotkała się już z Rowling, gdy ta podróżowała do Stanów Zjednoczonych.


„Ona jest naprawdę wspaniałą osobą. Okazywała duży podziw wobec moich prac”
, opowiada GrandPre.


Fenomen Harry’ego Pottera podbił cały świat i ilustratorka doskonale zdaje sobie z tego sprawę.


„Potrzeba wiele skupienia, by móc pracować nad tym, to przecież ogromna presja”.


A została jeszcze część siódma Harry’ego Pottera i Mary GrandPre już o tym myśli.


„Będę trochę przygnębiona, gdy seria się skończy. Przywiązałam się bardzo do Harry’ego. Ale tym bardziej będę radowała się podczas ilustrowania siódmego tomu, bo będę miała świadomość, że trzeba się tym nacieszyć, bo potem to już koniec, bo to ten ostatni”.
Zebrali: Tomek (Syriusz),
Seweryn Lipoński ("Lipa")

Opublikowane: 2005-10-14 (3582 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.52 sekund
Page created in 0.516519 Seconds