STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Magia i Czary » O hipnozie


O hipnozie

*** ***

HIPNOZA [gr.], stan zniesionej świadomości, podobny do snu; wywołany sztucznie przez sugestywne oddziaływanie na drugą osobę, poddającą się woli hipnotyzera; niekiedy stosowana jako metoda terapeutyczna w psychiatrii, anestezjologii.


To według encyklopedii. Ale czym jest hipnoza według najprostszego myślenia??? Jaki jest jej punkt docelowy??? Jakie ma odniesienie do rzeczywistości??? Przeczytajcie a się dowiecie;))

Zacznijmy od pierwszego zdania... "stan zniesionej świadomości, podobny do snu", no dobrze faktycznie pacjenci po przebudzeniu czują to samo, co po przejściu ze snu do jawy. Pierwsze próby hipnozy stosowali szamani w świątyniach starożytnej Grecji i Egiptu. Co do bardziej przyziemnych osób to pierwszy zaczął stosować tej terapii wiedeński lekarz chcąc w ten sposób uleczyć swego pacjenta z bojaźni przed światem (niestety nie jest to jednak udowodnione). Magnetyzował on chorych odpowiednimi sugestiami. Nie jest błędne stwierdzenie ze sugestia jest podstawa hipnozy. Sugestia, twierdził Bernheim - jeden z ludzi ściśle związanych ze sztuką hipnozy; pozwala idei przeniknąć do umysłu i przyczynić się do jej realizacji. Pozwala niejako kontrolować hipnotyzerowi zachowanie pacjenta.

Każdy jest w innym stopniu podatny na hipnozę. Są ludzie, których w ogóle nie wzruszają jakiekolwiek próby tej terapii, ale są również ludzie o przeciwnych uosobieniu. Często trudniej jest zahipnotyzować osobę chorą niż zdrową. Utworzono wiele testów, pomagających określić stopień podatności na hipnozę. Bierze się pod uwagę m.in. halucynacje wzrokowe, słuchowe, marzenia senne, szybkość popadania w stan hipnozy, zanik wrażliwości węchowej, amnezję hipnotyczną itp. Przetoczę teraz właściwości stanu hipnotycznego: 1. Osłabienie motywacji - pacjent zachowuje się biernie i reaguje na bodźce przychodzące z zewnątrz. 2. Redystrybucja uwagi - pacjent skupia swoją uwagę głównie na hipnotyzerze. 3. Osłabienie rozpoznania rzeczywistości i akceptacja jej zniekształceń - człowiek w stanie hipnozy - zwłaszcza głębokiej - akceptuje twierdzenia, które normalnie by odrzucił 4. Zwiększenie podatności na sugestie - pacjent w czasie stanu hipnotycznego i po wzbudzeniu wykonuje czynności sugerowane w czasie hipnozy. 5. "Odgrywanie ról" - pacjent, przyjmując za prawdę słowa hipnotyzera, chce działać zgodnie z ich treścią i gra wyznaczoną mu rolę. 6. Amnezja hipnotyczna - bywa, ze po wyjściu z hipnozy pacjent nie pamięta, co działo się z nim w czasie hipnozy. Nie ma prawdziwego poradnika typu "jak zahipnotyzować babę z matmy", ponieważ nie każdy posiada dar do tego, aby móc posługiwać się takim przywilejem jak wdarcie się w czyjś mózg. Jeżeli "nieuprawniona" osoba do tego zacznie próbować hipnozy na kimś innym może spowodować (autentycznie!!) niewybudzenie się ze snu hipnotycznego osoby którą potocznie nazwijmy "królikiem doświadczalnym". Wprawdzie po pewnym czasie przejdzie on do stanu prawdziwego snu, a po kilku godzinach obudzi się sam. Należy jednak pamiętać, ze hipnoza nie jest zabawką i nie należy się nią bawić.
Napisała: Julia ("Page")

Opublikowane: 2005-10-22 (977 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.42 sekund
Page created in 0.422063 Seconds